Kusursuz bir Malta tatili için yapmanız gereken 9 şey

0 8

Cottonera

Malta’da bulunan Üç Şehir’den en eskisi olan Birgu’da yat limanı.
Malta’da bulunan Üç Şehir’den en eskisi olan Birgu’da yat limanı.

Cottonera, yaygın olarak “Üç Şehir” adıyla bilinen Vittoriosa, Senglea ve Cospicua’yı çevreleyen surların içinde kalan bölgedir. Cottonera Lines adıyla bilinen bu devasa sur hattı 17. yüzyılda inşa edilmiştir ve dönemin Malta’da gerçekleştirilen en büyük projelerinden biridir. Adını, Büyük Usta Nicola Cottoner’den alır.

Cottonera, başkent Valetta’nın karşı kıyısında yer alıyor. Cottonera’nın güzelliğini en iyi görebileceğiniz yer hiç şüphesiz yarımadayı tam karşıdan gören Valetta’daki Büyük Liman. Cottonera’nın tarihine daha yakından bakmak isteyenlerin ilk durağı muhteşem dokusuyla Vittoriosa olmalı. Zira üç şehir arasında en eski yerleşim burada. Şövalyelerin Rodos’tan sonraki ilk durağı da yine Vittoriosa şehri. Tabii, Senglea ve Cospicua’nın bugüne kadar kusursuz bir şekilde ulaşabilmiş tarihi eserleri de tarih temalı seyahatlerden hoşlananlar için muhteşem bir deneyim vadediyor.

Cottonera’da özellikle kaleler, hisarlar, burçlar ve kiliseler mutlaka ziyaret edilmeli. Geriye vaktiniz kalırsa daracık sokaklarda kaybolup tarihe tanıklık etmeyi unutmayın.


Gozo Adası

Gozo’da bulunan ve 2017 yılında fırtınaya dayanamayarak yıkılan doğal kaya kemeri Azur Penceresi.
Gozo’da bulunan ve 2017 yılında fırtınaya dayanamayarak yıkılan doğal kaya kemeri Azur Penceresi.

Malta’daki ikinci en büyük ada olan Gozo, ülkenin kuzeybatısında yer alır. Gozo, kendine has ritmi olan bir yer. Bu küçük adadaki halkın büyük kısmı çiftçilik ve balıkçılıkla uğraşıyor. Gozo’nun ritmini belirleyen şey de bu dingin sadelik. Bu özelliği sayesinde daha sakin bir Malta tatili deneyimi yaşamak isteyenlerin gözdesi.

Gozo’nun doğası, sahilleri ve tarihî eserleri dillere destan bir tatil vadediyor. Gozo’nun muhteşem manzaralarını görmek için adayı gezmeye başlayın. Mavi Lagün, Ramla plajı, Fungus kayası, Xlendi Koyu burada ilk olarak görmeniz gereken yerler. Ayrıca Game of Thrones’ta da yer alan Malta’nın ünlü kaya kemeri Azur Penceresi yine Gozo’da bulunuyordu. Ancak 2017 yılında şiddetli fırtınaya dayanamayarak yıkıldı. Gozo’ya gitmişken neolitik dönemden kalma, yerel dilde “Devin Kulesi” anlamına gelen Ggantija Tapınağı’nı da mutlaka görün. Ayırca Gozo’da barok mimari üslubu çok iyi temsil eden pek çok kilise ve bazilika bulunuyor.

Akdeniz’in en iyi dalış noktaları Gozo’da desek abartmış olmayız herhalde. Zira her sene binlerce insan buraya dalış yapmaya geliyor.

Gozo’unu büyüleyici atmosferini şu bilgiyle anlatalım; Homeros’un Odesa destanında geçen gizemli Kalipso Adası’nın Gozo olduğuna inanılır.


Aziz John Katedrali

Malta’nın başkenti Valetta’da bulunan ve Avrupa’da barok mimari açıdan en değerli eserlerden biri kabul edilen ihtişamlı Aziz John Katedrali.
Malta’nın başkenti Valetta’da bulunan ve Avrupa’da barok mimari açıdan en değerli eserlerden biri kabul edilen ihtişamlı Aziz John Katedrali.

Valetta’da bulunan ve 1572-1577 yılları arasında inşa edilen Aziz John Katedrali Malta tarihini anlamak için eşsiz bir eserdir. Girolamo Cassar tarafından tasarlanan Aziz John Katedrali’nin iç mekanları 17. yüzyılda barok üslupta yeniden tasarlanmıştır. Bugün, barok mimarinin Avrupa’daki en iyi eserlerinden biri olarak kabul edilir.

Katedralin girift oymalı taş duvarları, tonozlu tavanı ve yan sunaklarında yer alan resimler Vaftizci Yahya’nın hayatından sahneler sunmaktadır. Katedral, dıştan ne kadar sade görünüyorsa, iç tasarımı bununla kontrast oluşturacak şekilde süslü ve görkemlidir. Bununla birlikte, Aziz John Katedrali’nde ünlü İtalyan ressam Caravaggio’nun orijinal eserleri bulunuyor.

Malta ve Valetta’nın en önemli mimari eserlerinden biri olan Aziz John Katedrali, Avrupa’nın en görkemli inanç merkezlerinden biri durumunda.


Yukarı Barrakka Bahçeleri

Valetta’nın en güzel manzaralarından birine sahip Yukarı Barrakka Bahçeleri’nde dinlenen insanlar.
Valetta’nın en güzel manzaralarından birine sahip Yukarı Barrakka Bahçeleri’nde dinlenen insanlar.

Malta’da tek bir manzara görmeye hakkınız varsa, size Yukarı Barrakka Bahçeleri’nin muhteşem manzarasına dalmanızı tavsiye ederiz.

Yukarı Barrakka Bahçeleri, Valetta burçlarının en yüksek noktasına konumlandırılmış, Aşağı Barrakka Bahçeleri’yle beraber Büyük Liman’ın panoramik manzarasını sunuyor. Burası Büyük Liman, Üç Şehir, tersane ve Valetta’nın alt bölümlerini muhteşem bir açıyla görüyor.

Valetta, onlarca tarihî eseri, kilisesi, müzesi ile eşsiz bir tatil vadediyor. Tüm bu koşturmanın içerisinde kahve içip lezzetli atıştırmalıkların tadına bakarak muhteşem manzaraya karşı keyifli bir mola vermek isterseniz doğru yer Yukarı Barrakka Bahçeleri olacaktır.


Marsaxlokk

Marsaxlokk Limanı’nda bulunan Luzzu adındaki geleneksel balıkçı tekneleri.
Marsaxlokk Limanı’nda bulunan Luzzu adındaki geleneksel balıkçı tekneleri.

Marsaxlokk, Malta’nın güneydoğusunda bulunan geleneksel bir balıkçı kasabasıdır. Yerel nüfusun önemli bir kısmı halen balıkçılıkla uğraşmaktadır. Hem tarihi dokusu hem de doğası ve denizinin güzelliği ile Malta’nın en fazla turist alan yerlerinden biridir.

Luzzu adı verilen geleneksel balıkçı tekneleri, Malta’da çekilmiş fotoğraflarda en fazla bulunan yerel figürlerden biridir. Tekneler yanlarında yer alan birer çift göz ve parlak renklere boyanmalarıyla karakteristik hale gelir.

Geçmişte Fenikeliler ve Kartacalılar tarafından bir liman olarak kullanılan Marsaxlokk, bugün Malta’nın en otantik bölgelerinden biri durumunda. Özellikle pazar günleri kurulan balık pazarı ve diğer günler kurulan turist pazarıyla canlılığını her an koruyor. Marsaxlokk muhteşem yürüyüş ve yüzme alanları ile meşhur restoranları sayesinde hem yerel halkın hem turistlerin ilgisini fazlasıyla çekiyor.


Festa’lara katılın

Gozo’da gerçekleştirilen Santa Marjia Festa’sından havai fişek gösterisi
Gozo’da gerçekleştirilen Santa Marjia Festa’sından havai fişek gösterisi

Sizin için bir yeri anlamanın en iyi yolu, oranın yerel sakinleriyle beraber zaman geçirmekse, Malta size muhteşem bir deneyim sunuyor.

Festa, Malta’nın farklı bölgelerine özgü festivallerini tanımlamak için kullanılan bir terim. Festa’lar her yıl mayıs ayından başlayarak eylül ayının sonuna kadar devam eder. Bu süreçte neredeyse her hafta sonu bir festa gerçekleşir. Eğer Malta’yı ziyaret edecekseniz gitmeden önce planlanan festa tarihlerine göz atmanızı tavsiye ederiz.

Malta’daki her kasaba ya da köyün koruyucu azizleri bulunur. Festa’lar, bu azizlere şükran sunmak ve saygı göstermek için yapılır.

Afişler, kartondan heykeller, rengarenk kıyafetler, havai fişek gösterileri, yürüyüş alayları, yerel lezzetler, dans ve eğlence. Eğer bunlar ilginizi çekiyorsa Malta’nın yerel festa’ları tam size göre!


Dalış yapın

Gozo’da, batık Um El Faroud gemisi ve dalış yapan sporcular.
Gozo’da, batık Um El Faroud gemisi ve dalış yapan sporcular.

Malta, ilk dalış merkezlerinin açıldığı 1960’lardan beri önemli bir dalış ülkesi olmuştur. O günlerden beri dalış konusunda sürekli gelişen bir ülke olan Malta’da dalış, bugün ülkenin kültürel bir özelliğine dönüşmüş durumda. Doğal güzelliği sayesinde su altı yaşamının çok geniş bir çeşitlilik sunması Malta’yı dalış konusunda bir cazibe merkezine dönüştürmüştür.

Gozo ve Comino’da yoğunlaşan dalış okulları hem yeni başlayanlar için hem de profesyoneller için benzersiz deneyimler sunuyor. Deneyimli değilseniz uzman dalgıçlar eşliğinde deneme dalışları yapabilirsiniz. Eğer deneyimliyseniz özellikle Malta’daki gece dalışlarının epey meşhur olduğunu hatırlatalım.

Ufak bir hatırlatma yapalım. Eğer refakatsiz dalış yapmak istiyorsanız ya Malta Hükümeti’nden dalış izni almanız gerekiyor ya da CMAS’a eşdeğer 2 yıldızlı bir dalış sertifikası sunmanız gerekiyor.


Plajlarda eğlenin

Comino adasında bulunan Mavi Lagün’ün büyüleyici denizi.
Comino adasında bulunan Mavi Lagün’ün büyüleyici denizi.

Malta, bir ada ülkesinin sahip olabileceği tüm doğal güzelliklere fazlasıyla sahip olması nedeniyle harika bir yaz tatili merkezi. Yaz tatilinden farklı farklı şeyler bekleyen her türlü tatil meraklısına geniş bir seçenek sunuyor. Örneğin Mellieha Koyu ve Golden Koyu Malta’daki popüler plajları deneyimlemek isteyen ziyaretçiler için birebir. Ya da şnorkelle yüzerek renkli balıkları ve su altı mağaralarını keşfetmek isteyenler için Mavi Lagün ve St. Peter Havuzu çok doğru bir seçim olur. Belki de daha sakin bir yaz tatili geçirmek istiyor olabilirsiniz. O zaman size az kişinin bildiği, sakin ve doğal halini harika bir şekilde koruyan Ghajn Tuffieha Koyu’nu tavsiye ederiz.

Ramla l-Hamra Koyu, Mgarr ix-Xini plajı, Cennet Koyu, Hondoq ir-Rummien plajı ve daha bir çoğu Malta’da muhteşem bir yaz tatili yapabileceğiniz koylar ve plajlar. İsterseniz popüler isterseniz el değmemiş. Malta plajlarında herkese göre bir plaj bulmak mümkün!


Malta mutfağının lezzetlerini tadın

Malta mutfağının en önemli lezzetlerinden biri olan tavşan rostosu.
Malta mutfağının en önemli lezzetlerinden biri olan tavşan rostosu.

Malta, tarih boyunca pek çok kültürün etkisi altında kalmıştır. Bu kültürlerin derin etkisi Malta mutfağında benzersiz bir lezzet füzyonu oluşturuyor.

Malta mutfağı özellikle İtalyan, Fransız, Arap mutfağının kusursuz bir karışımı. Genel olarak Akdeniz mutfağının bir parçası kabul edilebilecek Malta mutfağında yerel ürünler, etkileşime girdiği farklı kültürlerin mutfak geleneklerine göre pişirilerek eşsiz bir lezzet yaratıyor.

Malta mutfağını en fazla karakterize eden yemek tavşan yahnisi. Yerel halk bu yemeğe Fenkata diyor. Malta geziniz sırasında mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca bir sebze çorbası türü olan Minestra, genellikle sebze ve balık dolgusuyla yapılan bir ekmek olan Ftira, bir makarna böreği türü olan Timpana, tuzlu bir hamur işi olan Pastizzi ve yerel sebzelerle pişirilen Lampuki Malta geziniz sırasında mutlaka tatmanız gereken yerel lezzetler. İtalyan mutfağından hoşlananlar, Malta’da kusursuz bir gastronomik deneyim yaşayabilir.

Son olarak Malta’da Michelin yıldızlı birden çok restoranın olduğunu hatırlatalım.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.