Kuzguncuk Gezilecek Yerler 2022 Rehberi

0 3.169

Kuzguncuk Gezilecek Yerler 2022 Rehberi ile  Kuzguncuk hakkında sizlere detaylı bir içerik hazırladık. Kuzguncuk, Boğaziçi Anadolu kıyısında, Üsküdar’dan Karadeniz’e doğru ilk sırada gelen, çevresinde koca çınarlar, yalılar ve ahşap evlerin bulunduğu, Boğaz yaşamını sonuna kadar hissedebileceğiniz renkli bir boğaz semti olarak popülerliğini her zaman koruyan bir yer. Aşağıda ki listemizde sizler Kuzguncuk’ta bulunan  popüler mekanlar, gezilecek yerler, aktiviteler ve ulaşım hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Kuzguncuk Gezilecek Yerler 2022 Rehberi

Kuzguncuk Evleri

Kuzguncuk Gezilecek Yerler 2022 Rehberi

Kuzguncuk’ta görmeniz gereken  özel yerler arasında kesinlikle bulunması gereken bu cumbalı evler renkli ve fotojenik havası ise birçok fotoğraf ve dizi çekimine de ev sahipliği yapmalarıyla hala oldukça popülerler.

Kuzguncuk’a gelmeyi ve  gezi planı yapıyorsanız dar sokakların kenarında  dizilmiş bu etkileyici evleri incelemenizi ve bol bol fotoğrafını çekmenizi tavsiye ediyoruz.

İcadiye Caddesi

Kuzguncuk Gezilecek Yerler 2022 Rehberi

Mahallenin ana caddesi olan İcadiye Caddesi dizilerin çekildiği, edebiyata konu olan, tarihi yapıların ve asırlık çınarların bulunduğu mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında yer alıyor. Bu cadde üzerinde meşhur Kuzguncuk mekanları ve yapıları yer almaktadır.

Kuzguncuk Sahili

Kuzguncuk Gezilecek Yerler 2022 Rehberi

Kuzguncuk gezilecek yerler listesinin ilk sırasında kesinlikle Kuzguncuk Sahili koymanızı öneriyoruz. Gezinize deniz havası alarak başlayacak, hem de sahilden iç kısımlara doğru adım adım Kuzguncuk’u keşfetme fırsatını yakalayacaksınız.

Kuzguncuk size her yönde enfes manzaralar sunan muhteşem bir konuma sahip. Bir yanda Boğaziçi Köprüsü, karşınızda Çırağan’ın enfes manzarası sizleri mest edecek.

Sahilin ana merkezi Çınaraltı Meydanı manzaranın keyfini çıkarmak için en iyi noktalardan sadece biri. İster banklarda, ister tarihi çay bahçelerinde, ister İsmet Baba isimli denize sıfır meşhur meyhanede zaman geçirerek kendinizi dinleyebilirsiniz.

Fethi Ahmet Paşa Yalısı

Kuzguncuk Gezilecek Yerler 2022 Rehberi

İnşa tarihine dair  net bir bilgi bulunmayan bu tarihi Osmanlı yalısı II. Mahmud’un damadı tarafından satın alınmıştır. Mahalledeki en etkileyici yapılardan biri olan Fethi Ahmet Paşa Yalısı 2 katlı ve 16 odalı geniş yapısı ile dikkat çekmektedir.

Ekmek Teknesi

Kuzguncuk Gezilecek Yerler 2022 Rehberi

2002 yılında yayınlanan ve o dönem toplumsal değerlerimizi hatırlatma gibi önemli bir görevi üstlenen Ekmek Teknesi dizisini yaşı tutanlar elbet hatırlayacaktır.

İşte dizideki fırın ve kahvehane Kuzguncuk’ta yer alıyor. İcadiye Caddesi üzerinde ki bu mekan Kuzguncuk planlarına mutlaka eklenmesi  gereken nostaljik yerlerin başında yer alıyor.

Cemil Molla Köşkü

Kuzguncuk Gezilecek Yerler 2022 Rehberi

1886 yılında Üryanizade Cemil Molla Efendi tarafından İtalyan bir mimara yaptırılan döneminin en ihtişamlı ve iddialı köşkü olarak hala ayakta kalmayı başarmış nadide bir güzelliktir.

Kalorifer tesisatına ve elektrik sistemine kadar her şeye sahip olan köşk döneminin en lüks mekanlarından biriydi. Nakkaştepe Mezarlığı’nın hemen sol üst tarafında yer almaktadır. Bölgede anlatılan rivayetlere göre perili bir köşktür.

Ayios Panteleimon Kilisesi

Kuzguncuk Gezilecek Yerler 2022 Rehberi

İcadiye Caddesi üzerinde 1872 yılında Rum Ortodoks kilisesi olarak inşa edilerek ibadete açılmıştır. Caddenin sağında kalan bir bahçede yapılan kilise daha önce yanan bir başka kilisenin yerine yapılmıştır. Kilise üç katlı bir planda yapılan çan kulesiyle dikkatleri üzerine çekmektedir.

Üryanizade Cami

Kuzguncuk Gezilecek Yerler 2022 Rehberi

Üryanizade Cami Kuzguncuk’ta görülmesi gereken en güzel yerlerden sadece biri.

1860’lara kadar uzanan tarihiyle Kuzguncuk’un en eski camisi olarak bilinen Üryanizade Cami hala dimdik ayakta.

Boğaz’ın kenarında konumlanan Üryanizade Cami küçük bir yalıyı da andırıyor. Görüntüsüyle oldukça popüler olan bu yeri ziyaret etmeden kuzguncuk’tan ayrılmayın .

Cami 1860’ta Üryanizade Ahmet Esat Efendi tarafından yaptırılmıştır. Kesinliği belli olmasa da bu caminin yalnızca 40 günde tamamlandığı iddia ediliyor.

Marko Paşa Köşkü

Kuzguncuk Gezilecek Yerler 2022 Rehberi

“Anlat derdini Marko Paşa’ya” deyimini elbet duymuşsunuzdur. Marko Paşa‘nın görmeye değer tarih kokan köşkünü hiç gördünüz mü?

Kuzguncuk gezilecek yerler listesini bitirirken popüler yerlerden biri olan Marko Paşa Köşkü’yle bitirmek istedik. Kuzguncuk’un en güzel yapıları arasında bulunan Marko Paşa Köşkü de bulunuyor.

Asıl adı “Apostol” olarak bilinen Marko Paşa, Padişah Abzülaziz’in doktoru olarak da bilinmektedir. 1824 – 1888 yılları arasında yaşamış Rum bir doktordur. Marko Paşa ayrıca Paşalık rütbesine yükselen ilk doktor olarak da kayıtlara geçmiştir.

Kuzguncuk Sokakları & Caddeleri

Paşalimanı Caddesi & Kuzguncuk Çarşı Caddesi

Bu iki cadde, sahil kısmı ve Kuzguncuk’un iç kesimi arasında uzanarak eşsiz bir atmosferi ziyaretçilerine sunuyor. Kuzguncuk’u hem mavisi hem tarihi dokusuyla tam anlamıyla görmek ve yaşamak için en ideal noktalardan sadece biri.

Kuzguncuk İcadiye Caddesi

İcadiye Caddesi, Kuzguncuk’un ana caddesidir. Cadde üzerinde ki tarihi Kuzguncuk evlerinin yanında birçok kafe, restoran, antikacı, mağaza bulunmaktadır. Caddenin keyfini çıkararak yürüdükten sonra ara sokaklara dalarak yeni yerleri keşfedebilirsiniz.

Uryanizade Sokağı

İcadiye Caddesi’nin paralelinde bulunan Uryanizade Sokağı, Kuzguncuk’ta fotoğraf çekilmek isteyenlerin oldukça sık ziyaret ettiği noktalardan biri.

Arnavut kaldırımlı sokakta rengarenk cumbalı evler,  ilgi çekici birçok kafe ve mağaza bulunuyor.

Simitçi Tahir Sokağı

İcadiye Caddesi’nde ilerlemeye devam edin, Kuzguncuk Bostanı arkasındaki sokak işte Simitçi Tahir Sokağı. Ahşap evleriyle yine Kuzguncuk’un popüler fotoğraf çekmek için tercih edilen sokaklarından biri. Üstelik Kuzguncuk’un en klasik ve tarihi görüntüsü de burada ki sokak yansıtmaktadır.

Perihan Abla Sokağı

1990’lı yıllarının meşhur dizisi, Perran Kutman’ı Perran Kutman yapan Perihan Abla’nın çekildiği sokak.

Sokağın köşesinde Kuzguncuk’ta çekilen bir diğer meşhur dizi Ekmek Teknesi’nin Ekmek Teknesi de var. Kısacası buraya geldiğinizde kendinizi adeta bir film setindeymişsiniz gibi hissedebilirsiniz.

Kuzguncuk Popüler Mekanlar, Restoran ve Cafeler

İsmet Baba Balık Lokantası

İsmet Baba, taze balığı ve patates böreği ile meşhur bir boğaz restoranı ve meyhanesi olarak yıllardır hizmet vermekte.

Adres: Çarşı Caddesi, No:96, Kuzguncuk – İstanbul ; Tel: (0216) 553 12 32

Çınaraltı Kafe

Çınaraltı Kafe’de çınar ağacının gölgesinde oturup boğaza karşı çayınızı yudumlamak ve kendinizi dinlemek için oldukça iyi bir yer.

Adres: Çarşı Caddesi, No:3, Kuzguncuk – İstanbul ; Tel: (0216) 553 73 85

Limonluk Kahvesi

Şirin bir kafe olan Limonluk kahvesi iki katlı bir bina ve kahvaltı, krep, salata ve günlük olarak 15 çeşit yemek servisi ile sizleri bekliyor.

Adres: İcadiye Cad. Perihan Abla Sok. No:3, Kuzguncuk – İstanbul ; Tel: (0216) 341 01 44

Asude Ev Yemekleri

Canınız ev yemekleri çekiyorsa doğru yerde olduğunuza emin olabilirsiniz ev yemeklerini sevenler için güzel bir mekan.

Adres: İcadiye Cad. Perihan Abla Sok. No:4, Kuzguncuk – İstanbul ; Tel: (0216) 344 44 14

Sitare

Kahvaltı için ideal mekanlardan başında gelen oldukça popüler bir yer.

Adres: İcadiye Cad. No:56, Kuzguncuk – İstanbul ; Tel: (0216) 391 44 00

Fethi Paşa Korusu Sosyal Tesisleri

Bir Osmanlı köşkü tarzındaki bina Belediye’ye aittir ve güzel boğaz manzarasına karşı bir şeyler yiyip içmek için ideal bir yer.

Adres: Fethipaşa Korusu, Kuzguncuk – İstanbul ; Tel: (0216) 444 10 34

Kuzguncuk’a Nasıl Gidilir? Ulaşım

Boğaziçi Anadolu kıyısında yer alan Kuzguncuk, Üsküdar’a yaklaşık 1,5 km. mesafede, Karadeniz istikametine doğru gelen ilk semt. Üsküdar’dan yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Kuzguncuk’a ulaşım için en pratik ve hızlı yol;

* Eminönü, Kabataş veya Beşiktaş’tan Üsküdar’a şehir hatları vapurlarıyla geçmek (Beşiktaş-Üsküdar arası çalışan tekneler de kullanılabilir),

* Sonrasında ise Beykoz istikametine giden herhangi bir dolmuş veya İETT otobüsüne binmek.

* Sahil boyu yürümek.

Deniz yolu ile doğrudan veya en yakın iskeleden kısa mesafeli yürüyerek Kuzguncuk’a gelmek için aşağıdaki şehir hatları vapur seferlerini de kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Kuzguncuk’tan geçen otobüs hatları ise : 15Y, 15S, 15B, 15, 15R

Daha fazla tatil rotası ve fazlasını keşfetmek isterseniz buraya tıklamanız yeterli.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.