Maldivler’de Gezilecek Yerler: Görülmesi Gereken 10 Durak

0 176

Maldivler’de gezilecek yerler olarak en başta aklımıza gelen, eşsiz adaları ile göz dolduran adalarda olan otellerin görülmesi olarak bilinir. Merkezi şehir olarak bilinen 2 farklı şehri olan ve birçok insanın Maldivler’de gezilecek yerlerolarak aratıldığını göze çarpan yerler arasındadır. Merkezi şehri olarak bilinen yerlerden birisi Male ve diğeri de Abdu kenti olarak bilinir. Maldivlerde ilk başta gezme yerleri olarak antik kentten oluşan ve yeşillikleriyle sizi karşılayan Male kentidir.

Tropik cennete yolculuk: Maldivler ve Balayından İbaret Değil: Maldivler Turu Yapmak İçin 10 Neden başlıklı yazılarımızda da belirttiğimiz üzere, Maldivler balayı turlarının en popüler destinasyonları arasında yer alıyor. Bu yazımızda sizlere Maldivler’de görülmesi gereken 10 yeri tanıtacağız.

 Male kentinde sizleri Hint okyanusunun enfes görüntüsü, içinize huzur katacak görüntüsü ve sıcacık havası karşılıyor. Okyanus sesi, görüntüsü, huzuru ile bambaşka bir tatil yapabilirsiniz. Maldivlere gitmeden önce bilmeniz gereken önemli durumlarda bir tanesi gece yaşantısı ve eğlencenin olmayışı. Gece aktif olan club, bar gibi eğlence yerlerini göremezsiniz. Alkol satışı açık yerlerde satış yapılmadığı için sadece otellerde bulabilirsiniz.

Diğer tatil beldeleri gibi sabahlara kadar olan çılgın eğlencelere ev sahipliği yapmaz. Kafe, Restoranlar saat 01.00 sularında kapanmış oluyor. Ada da olan otellerin düzenlediği eğlence ve alkol ile yetinmeniz gerekebilir.

Birçok yeni evlenen çiftlerin balayı için tercih ettiği Maldivler yabancı turist bakımından sokaklarında artış görülmektedir. Huzurlu ve sıcak bir ülkede tatil yapmak isteyen kişilerin rahatlıkla tercih edebileceği yerler listesinde ilk sıralarda yerini almıştır.

Huzuru, adaları ve meşhur otelleriyle bilinen Maldivler’ da gezilecek en iyi 10 yer listesini sizlere sıralayalım.

Başkent Male

baskent male maldivler gezi rehberi

Maldivler’de gezilecek yerler arasında en başta ülkedeki tek havaalanının da bulunduğu Başkent Male yer almaktadır. Doğa güzelliklerini ve antik yapısıyla turistlerin ilgi odağı olmayı başarmış, çok sayıda misafir ağırlamaktadır. Male de olan değişik mimari eserler, doğanın kendi güzellikleri ve ibadet yerleri bulunmaktadır.

İbadet yerlerinden en bilindik ve fazlaca misafir ağırlayan Cuma Camii Hukur Miskiiy olarak bilinir. Uzun zaman öncelerinde yani 1658 yıllarında inşaatı yapılan eski yapılı camisidir. Caminin yapılışında kullanılan mercanlar deniz mimarını anımsatmaktadır.

Male başkent olarak hem turist sayısı fazla hem de ekonomik anlamda çok işlev gören yerdir. Ülkenin bütün ekonomisi nerdeyse Male şehrinde yapılmaktadır.

Maldivler’de Gezilecek Yerler: Victory Batık Gemisi

victoria batik gemisi ve maldivler gezi rehberi

Dalış sporunu sevenlerin ilk başta ziyaret etmek isteyeceği yerler arasındadır. Maldivlerin en gözde dalış mekânıVictory batık gemisi olarak bilinir.  Çok eski zamandan batmış bir gemi olan, Hint Okyanusunun 115 ft altında yer almaktadır. 1981 yılında batmış ve dalış sporunu seven misafirlerini ağırlamaktadır.  Dalış sırasında sizlere gri tonda köpek balıkları, kaplumbağalar, yarasa cinsinde balık türleri karşılamaktadır.  Dalış esnasında daha farklı Okyanusa ait balık türlerinden de görme şansını yakalayabilirsiniz. Batık gemi 40 yıldır farklı kültürden insanların ziyaretine tanık olmuştur.

Bathala Adası

bathala adasi maldivler gezi rehberi

Çiftlerin balayı olarak lüks ve görkemli olarak tercih ettiği ada hayatıdır. Küçük, büyük birbirinden farklı binden fazla adaları sahiptir. Ada tatilini tercih eden ve beklentilerinin hepsini karşılayan bathala adası birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Bathala adası, incecik ve yumuşacık kum yapısına sahiptir. El değmemiş, doğa yapısı bozulmamış plajları ve bakire doğasıyla insanları mest etmektedir. Male başkentinden bathala adasına deniz uçakları ve sürat tekne transferleriyle ulaşabilirsiniz. Yapacağınız Maldivler’ de gezilecek yerler tur listenize ekleyebilirsiniz.

The Artificial Beach

the artificial beach ve maldivler gezilecek yerler listesi

Male başkent şehrinde olan The Artificial Beach şehrin çevresinde bulunan adalara gidemeyen insanların şehir hayatından uzaklaştıran dinlenme yeridir. Male şehir halkıyla vakit geçirmek kültürlerini öğrenebilmek için burayı ziyaret etmeniz gerekebilir. Diğer adalara nazaran çok fazla kalabalık ve yerel halkında içinde bulunduğu biliniyor.

İslamik Merkez Camii

masjidul sultan muhammed camii maldivler gezi rehberi

Diğer bir adı da Masjidul Sultan Mohammed Camii olan, İslamik Merkez Camii 1984 yılından itibaren ibadet yeri olarak kullanılmaktadır. Ortalama tek seferde beş bin kişinin birlikte ibadet yapma olanağı sağlayan, en büyük camii sıfatını taşımaktadır. Aynı zamanda İslam dini ait birçok eserlerin sergilendiği ve konferans salonlarına yer verilen geniş çaplı bir camidir.

Hukuru Miskiiy Camisi

hukuru miskiiy camii maldivler gezi rehberi

Maldivler zamanında birçok işgal edilmiş ve farklı kültürleri bulunmaktadır. Halkının %97 si Müslüman olarak yaşamaktadır. 1656 yıllarında İbrahim İskender’in yaptığı Hukuru Miskiiy Camii, Maldivleri gezdikten sonra önemli yapılar arasında gezilecek yerlerin ilk sıralarında yer almaktadır.

National Museum Ulusal Müze

ulusal muze national museum maldivler gezi rehberi

Ulusal bir müze olan ve içerisinde okyanuslardan çıkartılan özel sandıklarla sergilenen mercanlar birçok turistleri ağırlamaktadır. Sultan parkı içerisinde yer alan ziyaretçilerin ilgisini çeken, çevresinde yöresel mağazalar ve hediyelik eşya satıcılarının yer aldığı görmeye değer bir ulusal müzedir.

Belli saatlerde açılış kapanış saatleri olan, ücretli müze kartları ile giriş yapılarak gezilen bir mekândır.

Tsunami Anıtı

tsunami aniti maldivler gezi rehberi

Endonezya da oluşan tsunima felaketinde hayatını kaybeden insanlarını anısına yapılan, 20 adayı temsil eden bir yapıttır. Kaybedeilen insanların anısına yapılan bu yapıt her bir şekliyle kaybedilen kişileri anımsatmaktadır. Üzerinde bulunan küreler 20 adayı temsilen yapılırken, ortasında yer alan çubuklar ise kaybedilen kişileri temsil etmektedir.

Bu anıtı görebilmek için yakınlarında bulunan adalara aktarma yapan feribotlar bulunmaktadır. Ortalama feribot durağıyla yarım saat ile kırk beş dakika sürmektedir. Anıta ulaşmak için taksiyle de gidebilirsiniz.

Guraidhoo Adası

guraidhoo adasi maldivler gezi rehberi

Maldivler halkının kendi kullandığı feribot ile gidilen yaklaşık 3 saat süren bir yolculuk sonrası ulaşılan bir adadır. Küçük bir ada olan ve lüks otelleri içinde barındıran bir yerdir. Ziyaretçilerini görkemli görüntüsü ile ağırlamak isteyen birçok otel bulunmaktadır.

Zaman dilimi olarak gece hayatı olmayan ve akşam saatlerinde pek fazla gezilecek yeri olmayan bir adadır. Gece karanlığından sonra sizi sabahın ilk ışıklarıyla görkemli bir doğa beklemektedir.

Adanın kendi içinde yerel halkında yaşam sürdüğü bilinmektedir. Kendilerini temsil eden ve gelen misafirlerine güzel anılar bırakmak için hediyelik dükkânlar, yörelerini temsil eden sokak lezzetleri bulunmaktadır.  Maldivler Guraidhoo adası olarak halkı sıcakkanlı ve sevecen insanların yaşamlarını sürdürdüğü küçük ev yapılarıyla turistlerin ilgisini çekmektedir.

Maafushi Adası

Maldivlerde gezilecek en iyi Maafushi adası, son zamanlarda turistlerin yoğun ilgisine maruz kalmaktadır. Maldivler adaları arasında en büyük ada olmasıyla büyük avantaj sağlayarak farklılığını belli etmektedir. Endonezya da oluşan tsunima sonrasında çok fazla yıkılma yaşayan, yaşamlarını sürdüren halkın sayesinde yeniden gözde bir ada hayatı olmayı başarmıştır.

Adanın ulaşım açısından havaalanına yakın bir mesafede olması gelen turistlere ulaşım kolaylığı sağlamaktadır. Çok fazla aktiviteleri olan ve diğer adalara nazaran en çok misafir evlerine sahip olması turistler açısından sevilen bir durumdur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.