Marmaris Loryma Antik Kenti Ve Sahili Gezisi

0 121

Loryma antik kenti tarihi ve eşsiz manzarası ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Loryma antik kenti ve Bozukkale koyu hakkında bilgi almak için okumaya devam edin.

Loryma Antik Kenti

Luwi ve Kyria dillerinden günümüze kadar gelmiş bir isimdir. Konum olarak Marmaris’in yakınında bulunan Bozburun Yarımadası’nın güneyinde kalan Bozuk körfezinin kıyısında yer almaktadır.

Marmaris Gezilecek Yerler Loryma Antik Kenti
Loryma Antik Kenti, Marmaris Gezilecek Yerler

Kentin tarihine baktığımızda aslında antik çağlarda değerli görülen bir kent olmadığını görmekteyiz. M.Ö. 412’de Sisam (Samos) adasından Sömbeki’ye (Syme) giderken Atina donanmasının burada konakladığı bilinmektedir. Antigonos’a ait donanmanın da mağlubiyet ile sonuçlanan Rodos Savaşı sonrasında antik kentte toplandıkları bilinmektedir. Ayrıca M.Ö. 395 yılında gerçekleşen Knidos Savaşı öncesinde askerler bölgede toplanmıştır. 

Kentte yapılan yüzey araştırması yeterli düzeyde değildir. Günümüzde antik kentte bulunan ve mimari yapılarda kullanılan taşlar dağınık bir şekilde bulunmaktadır. Tek sağlam kalabilen yapı körfezin girişinde bulunan kalenin bazı bölümleridir. Körfezin girişini korumak amaçlı kale inşa edilmiştir. Kalenin uzunluğu 120 metredir. Kale duvarları 10 metre genişliğinde ve 3 metre kalınlıktadır. Kentte gezip görebileceğiniz kalıntılar şu şekildedir; Akropolis, akropol, apollon, üç büyük sarnıç, nekropol ve surlardır.

Cenneti andıran Loryma Antik Kenti Muğla’nın Marmaris ilçesinde bulunmaktadır. Bu antik kente gitmek için ise aracınızla Serçe Limanına kadar gidebilirsiniz. Daha sonrasında uzun bir yolu yürümeniz gerekmektedir. Loryma Antik Kenti’ne ulaşmak için seçebileceğiniz ikinci bir seçenek ise Marmaris’ten Bodrum’a giden tekneler aracılığı ile gitmektir. İki seçenek arasında tekne ile ulaşım en kolay olanıdır. 

Bozukkale Koyu

Loryma Antik Kenti ile aynı bölgede bulunan Bozukkale koyu hem gece hem de gündüz size eşsiz güzellikler sunabilecek bir yerdir. Ayrıca Bozukkale koyu mavi yolculuğa çıkan tekneler için de güzel bir durak noktası olmaktadır. Bölgede zeytin ağaçları bulunmaktadır. Tekneleri bağlamak için koyda iskele vardır. Aynı zamanda yemek yiyebileceğiniz yerler de vardır. Ulaşımın kolay olmaması nedeniyle deniz berraklığını ve güzel rengini koruyabilmiştir.

Koy hem görüntüsü hem de temizliği ile ziyaretçilere nadir görülen bir deniz görüntüsü sunmakta. Üstelik denizin temizliği çok sayıda balık türünün bulunmasına da elverişli bir ortam hazırlamaktadır. Bölgeye ulaştıktan sonra denizde keyifle vakit geçireceğiniz kesin. Bölgede çok fazla otel bulunmamaktadır. Bu sebeple bölgede konaklamak istiyorsanız rezervasyonunuzu erkenden yapmanız tavsiye edilir. Tatil seçenekleri arasında huzurlu, sessiz, sakin bir yer isteyenler için iyi bir seçenek olarak karşımıza çıktığı da söylenebilir. Bozukkale koyunda her mevsim tatil yapılabilmekte. Ama sıklıkla bahar ve yaz aylarında bölgeye giden ziyaretçi sayısında artış görülmektedir. Yaz tatili olarak daha çok tercih edilen bir bölgedir. Havaların ısınması ile birlikte koyun tüm güzelliği de daha fazla ortaya çıkmaktadır. 

Ek olarak koyu ziyaret edenler bölgenin sessiz ve sakin bir yer olduğunu söylemekte. Ulaşımın zor olması nedeniyle çok fazla ziyaretçinin gidememesinin bu konuda rolü büyüktür. Bölgede oteller dışında yerleşim yeri olmadığından geceleri yıldızları görebilmeniz mümkün. 

Tarihte stratejik konuma sahip olan antik kent şimdilerde de tatilciler için güzel bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.Marmaris çok sayıda tarihi ve doğal güzelliği ile özellikle tatilciler için vazgeçilmez bir bölgedir. Gezinizi Bozukkale koyu ve antik kent ile sınırlı tutmamanızı ve hazır Marmaris’e gitmişken şu yerleri de gezmenizi tavsiye ederiz. Baca Mağarası, Nimara Mağarası, Kız kumu, Akkum koyu, Bördübet koyu, Turgut şelalesi ve İçmeler. Bu bölgeler de en az Bozukkale koyu ve Loryma Antik Kenti kadar güzel yerler. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.