Masmavi denizlerin diyarı: Çeşme

0 19

Özellikle yaz aylarında tercih edilen Çeşme’de denize girilecek yerleri sizler için listeledik. Çeşme sadece muhteşem manzaralar sunmakla kalmıyor, su sporlarına uygun koylarıyla hareketli günler de vadediyor. Siz de dalış ya da rüzgâr sörfü tutkunuysanız Çeşme’ye giderken ekipmanlarınızı mutlaka yanınıza almalısınız.


Ilıca

Çeşme’nin en sevilen bölgelerinden biri olan Ilıca berrak denizi, tamamen kum plajı ve denizinden dolayı tatilcilerin gözde yerlerinden. Özel işletmelerin de bulunduğu bu bölgede özellikle Ilıca halk plajı yaz ayları dışında ilkbahar ve sonbahar aylarında da Çeşme’nin en gözde yerlerinden biri oluyor. Ilıca’ya gitmişken İzmir’in meşhur kumrusunu ve deniz kokan midye dolmalarının tadına bakmayı unutmayın.


Aya Yorgi

Çeşme’nin en popüler koyu olan Aya Yorgi, İzmir’in en popüler tatil merkezi olan Alaçatı’ya yakın bir mesafede yer alıyor. Alaçatı’da tatilini geçirmek isteyenler genellikle bu koyu tercih ediyor. Aya Yorgi’nin denizi sakin ve biraz soğuk. Bu koyun denizinin güzelliği dışında en büyük özelliği birbirinden ünlü işletmelere ev sahipliği yapması. Aya Yorgi’de günün her saatini farklı alternatiflerle yaşayabilirsiniz.


Ildırı

Çeşme’nin en sakin yerlerinden biri olan Ildırı, tertemiz ve sakin denizinin keyfini doyasıya yaşayabileceğiniz aynı zamanda klasik kasaba hayatına da eşlik edebileceğiniz bir yer. Ildırı’da gün batımını görmeden dönmeyin.


Delikli Koy

Delikli Koy, diğer Çeşme plajlarına göre daha sakin bir yapıya sahip. Çakıl taşlarla kaplı denizi tertemiz ancak biraz soğuk. Deniz seviyesi ise bir anda yükselebiliyor. Çocuklu aileler için bu nedenle çok uygun olmayabilir.


Çark Plajı

Oldukça berrak ve temiz bir denize sahip olan Çark Plajı, tamamen kum plajı ve ılık suyu ile tatil severlerin gözdesi. Deniz derinliğinin sığ olmasından dolayı yüzmeyi iyi bilmeyenler ve çocuklu aileler tarafından tercih ediliyor. Çark Plajı yakınlarındaki sörf okullarını araştırabilir, koy içerisinde sörf dersi alabilirsiniz. Hâlihazırda sörf yapmayı biliyorsanız, burası tam size göre.


Eşek Adası – Mavi Koy

Oldukça berrak ve temiz bir denize sahip olan Çark Plajı, tamamen kum plajı ve ılık suyu ile tatil severlerin gözdesi. Deniz derinliğinin sığ olmasından dolayı yüzmeyi iyi bilmeyenler ve çocuklu aileler tarafından tercih ediliyor. Çark Plajı yakınlarındaki sörf okullarını araştırabilir, koy içerisinde sörf dersi alabilirsiniz. Hâlihazırda sörf yapmayı biliyorsanız, burası tam size göre.


Altın Kum

Adını altın rengi kumundan alan Altın Kum Plajı, sessiz tatili sevenler için ideal. Yavaş yavaş derinleşen denizi ve soğuk suyu ile özellikle yaz aylarında sıcaktan bunalanlar için tercih sebebi olabilir.


Çiftlikköy

Sessiz ve sakin bir bölge olan Çiftlikköy, rüzgâr alan bir bölge olsa da dalgasız, berrak bir denize sahip. Sahili ve denizi kumsal olan bölgede deniz seviyesi her alanında derin değil genellikle de sığ.


Dalyan Kocakarı Plajı

Dalyan mevkisindeki Kocakarı Plajı’nda deniz masmavi, cam gibi berrak, biraz da soğuk. Su seviyesi sığ, deniz tabanı ise yer yer kum ve yer yer taşlık. Henüz çoğu kişi tarafından bilinmeyen bu plaj, sakin bir deniz keyfi tercih edenlerin beklentilerini karşılayabilecek nitelikte.


Boyalık

Balıklarla ve özellikle yumurtlama dönemlerinde denk geldiğinizde deniz atları ile yüzme keyfini yaşayabileceğiniz Boyalık, turkuaz rengi ve ince kum tabakası ile sizi mutlu edecek bir plaja sahip. Derinliği oldukça sığ olan Boyalık denizi, çocuklu aileler için oldukça uygun.


İztuzu

Dünyadaki eşsiz plajlar arasında da yer alan İztuzu’nu diğer yerlerden ayıran en büyük özellik bir tarafında tatlı diğer tarafında ise tuzlu su olması. Caretta carettaların da yaşam bölgesi olan İztuzu, yüzme turları düzenleyen teknelerin de popüler uğrak yerlerinden.


Sığacık

Çeşme merkeze biraz uzak olsa da buraya gitmişken vakti olanlar için mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri Sığacık. Akkum, Akarca ve Sığacık Plajı’nı gördükten sonra katettiğiniz yola değdiğini göreceksiniz. Bembeyaz kumlara nazır masmavi ve tertemiz bir deniz tercih ediyorsanız Sığacık plajları tam size göre.

Ege kıyılarında unutulmaz bir Çeşme tatili için İzmir uçak bileti alabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.