Mescid-i Aksa: İnancın Merkezi Kudüs’te Mescid-i Aksa Ziyareti

0 76

Mescid-i Aksa ziyareti için Kudüs’ün yolunu tutuyoruz. UNESCO dünya mirası listesinde yer alan ve aynı anda üç dinin kutsal merkezi olarak kabul edilen bir kent Kudüs. Uğruna tarihte nice savaşlar yapılmış ve çok kan dökülmüş tarihi bir yer. Sayısız kere yakılıp yıkılan Kudüs, Roma‘nın, Bizans‘ın ve Osmanlı Devleti‘nin hakimiyeti altına yaşamış uzun yıllar. Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Kudüs asırlardır milyonlarca insanın inançları için gittiği bir yer olma özelliğine sahip. Başlangıcından itibaren tarihin ayak izlerine tanıklık etmek istiyorsanız Kudüs’ü mutlaka gezip doyasıya yaşamalısınız.

Mescid-i Aksa

Mescid-i Aksa

Dört tarafı surlarla çevrili olan şehrin 7 ayrı kapısı var Kudüs’ün. Surlarla çevrelenen bölge MüslümanHristiyanYahudi ve Ermeni olmak üzere dört mahalleye ayrılmış. Her mahalle kendine has dini ve kültürel bir dokuya sahip. Sokaklarda dolaşırken birbirinden görkemli kutsal yapıların yanında turistlere yönelik hediyelik eşya dükkanları gibi alışveriş mekanlarına da sıkça rastlayabilirsiniz.

Mescid-i Aksa

Mescid-i Aksa Gezisi

Mescid-i Aksa ziyareti için yaklaşık 2 saatlik uçak yolculuğunun ardından Tel Aviv’e, oradan da Kudüs’e ulaşabilir ve başka hiçbir yere benzemeyen bu etkileyici kenti hemen gezip görmeye başlayabilirsiniz. Başta Mescid-i Aksâ ve Kubbet’t-üs-Sahra olmak üzere Burak MescidiMervan CamiiAğlama Duvarı gezilecek yerler arasında yer alıyor. Bu özel ve görülmeye değer mekanları keşfederek tarihin dinle nasıl iç içe geçtiğine deneyimli rehberler eşliğinde şahitlik edeceksiniz. Ayrıca Eriha ve Yafa gibi dünyanın en eski şehirlerine yolculuk ederek çok sayıda camii, külliye ve manastır gibi dini merkezleri de görebilirsiniz. Bu mistik şehirde Zeytin Dağına çıkarak Kudüs’e tepeden bakmanın,  antik kentleri sular altında bırakan Lut Gölünde fotoğraf çekmenin eşsiz zevkine varın.

Mescid-i Aksa

Bu arada verilecek alışveriş molalarıyla bu unutulmaz Kudüs gezisini daha da unutulmaz kılmak için bol bol hediyelik eşya almanız da mümkün hale geliyor. Serbest zamanları dilediğiniz gibi değerlendirebilir kentin kutsal dokusunu ve mistik kokusunu daha yakından görüp hissedebilirsiniz.

Mescid-i Aksa

Kudüs Gezisi’ne Çıkarken Bilmeniz Gerekenler

Gezi boyunca pasaport ve T.C nüfus cüzdanlarınız her daim yanınızda olmalı. Zira özellikle belirli bölgelerde çok sık karşınıza çıkacak olan polisler aniden belgelerinizi görmek isteyebilir.

Kudüs turları için İsrail vizesi almanız gerekiyor. Vize başvurularını dilerseniz  Tur üzerinden, gerekli evrakları tamamlanarak yapabilirsiniz. Eğer yeşil pasaportunuz varsa vizeye ihtiyacınız yok, en az 6 ay geçerli pasaporta sahip olmanız kafi! İsrail vizesini ilgili konsolosluklardan seyahat tarihi çok yaklaşmadan önce edinmeniz yararınıza olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.