Milano Turu Rehberi: İtalya’da İlk Starbucks’ın Açıldığı Milano’ya Gidiyoruz

0 38

Milano turu listesine ve Milano’da gezilecek yerler rehberine başlamadan önce bu kentle ile ilgili önemli bir bilgi vererek yazıya başlayayım. Olmaz denilen oldu ve İtalya’nın ilk Starbucks’ı Milano’da açıldı. Tarihinde ilk kez bir kahve zinciri mağazasına ev sahipliği yapan Milano kentinde bu durum şimdiden turist sayısında bir patlama yaşattı bile. Nasıl olur, İtalyanlar gelir mi, hoş karşılar mı diye düşünürken kahve mağazası epey ilgi gördü. Bu vesileyle ben de Milano’yu yalnız bırakmak istemedim ve kendisine dair tüm güzel şeyleri bu yazıda topladım. Hazırsanız Milano turu yapmaya başlıyoruz…

Milano

Milano turuKuzey İtalya’da, Lombardiya Bölgesi’nde kendi ismini taşıyan Milano, İtalya’nın ve Avrupa’nın en gelişmiş ve en zengin şehirlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Otomotiv ve moda sektörü, Milano’nun en önemli gelir kaynağı. İtalya turu planlayanların Roma, Floransa, Venedik derken İtalya’nın bitmeyen güzel şehirlerinin içerisinde bir de Milano olduğunu unutmamasını isterim. İtalya’nın en kalabalık şehri olan Milano, isminin yanına daima modayı eklese de kendisinin birçok gezilecek yeri var aslında. İtalya’nın en İtalyan kenti olan Milano, tipik bir ‘kuzey İtalya’ şehridir ve İtalyan kültürüne en doğru tanıklık edebileceğiniz yerdir. Modanın başkentleri arasında yer alan, lüks cafe ve restoranlarıyla göz dolduran ve şık mağazaların yer aldığı alışveriş şehirlerinden biri olan Milano’da gastronomik lezzetlerin tadına bakarken aynı zamanda kentin keşfedilmemiş güzelliklerine de tanıklık edebilirsiniz. Ve tüm bunlar, Milano turu için gerçek bir ‘olmazsa olmaz’ olur…

10 Maddede Milano Turu

Milano turu yapacaklar için hep dediğim moda eşittir Milano intibasını cebimizde tutalım ama kapsamı da biraz genişletelim. Kısıtlı bir sürede Milano’ya gitmişseniz ve Milano turu yapmak için madde madde rehbere ihtiyacınız varsa, bu güzel şehirde yapılası 10 aktiviteyi aşağıda bulabilirsiniz. İşte bunlar hep İtalya güzellikleri…

1) Duomo Katedrali’ni Görün

Milano turu

Milano’nun sembolü konumunda yer alan Duomo Katedrali, tüm heybetiyle sizleri kucaklıyor. Dünyanın en büyük dördüncü katedrali olarak bilinen Duomo Katedrali, görkemli yapısı ile baş döndürücü bir güzelliğe sahip. Kendisinin inşası tam 500 yıl sürmüş. Milano turu yaparken onu yakından görenler bu inşanın 500 yılda bitmiş olmasına hak vereceklerdir. Milano’nun kalbinin attığı yer olan, merkezi konumuyla cazibe merkezi olarak huzurlarımıza çıkan Duomo Katedrali’nin çevresinde de birçok cafe ve restoran yer alıyor.

2) Galleria Vittorio Emmanuele’yi Keşfedin

Milano turuMilano’nun bir moda ve alışveriş başkenti olduğundan bahsetmiştim. Bunun en güzel örneğini ise adeta rönesans tablolarından fırlamışçasına gözüken Galleria Vittorio Emmanuele‘de görmek mümkün. Milano’nun merkezinde yer alan ve kentin en eski alışveriş merkezilerinden biri olan Galleria Vittorio Emmanuele, içerisindeki dükkanlar kadar mimarisi ile de görenleri büyülüyor. Dünyaca ünlü tasarımların ve başarılı modacıların dükkanlarını ziyaret edebilmeniz mümkün burada. Bütçe olarak sizi zorlayacağınızı düşünüyorsanız da hiçbir şey almak zorunda değilsiniz. Sadece bu atmosferi yaşamak bile insana yetiyor. Bu yüzden Milano turu listenize Galleria Vittorio Emmanuele öyle ya da böyle dahil edilmeli.

3) Santa Maria delle Grazie Kilisesi’ni Görün 

Milano turuRönesans ülkesindeki en güzel rönesans şehirlerinden biridir Milano. Bu kentte rönesans dönemi sanatçıların birçok eserini ve tarihi yapıyı görmek de mümkün. Elbette aklımıza ilk gelen rönesans sanatçısı Leonardo da Vinci’ye ait eserler de var Milano’da. Bunun için adres Santa Maria delle Grazie Kilisesi oluyor. Kilise içerisinde Leonardo da Vinci’nin “İsa’nın son akşam yemeği” adlı freski yer alıyor.

4) La Scala Opera Binası’nda Opera İzleyin

Milano turuSanata meraklıysanız size zaten Milano’daki La Scala‘da opera izlemeyi planlıyorsunuzdur. Ama ben yine de hatırlatayım… La Scala, dünyanın en önemli opera binalarından biri. La Scala eşsiz bir atmosfere sahip ve dünyaca ünlü operalara ev sahipliği yapıyor. Yer bulma konusunda sıkıntı yaşamamanız adına online bilet alabilirsiniz öncesinden. Eğer ben opera sevmem diyorsanız La Scala’da size de hitap eden şeyler var. Bir müzeyi andıran bina içerisinde birçok kıyafet, heykel ve resim bulunuyor.

5) Brera’yı Keşfedin

Milano turuMilano şıklığı, şehrin içerisindeki semtlere de yansımış. Birçok sokak ve bina kalemle çizilmiş gibi duruyor. Bu şıklık içerisinde öne çıkan Brera da, Milano turu listesinde mutlaka yer almalı. Sanat ve moda ile iç içe bir semt olan Brera galerilerden mağazalara, butik dükkanlardan sokak sanatçılarına ev sahipliği yapan bir yer. Brera’da ister alışveriş yapın isterseniz de etrafı keşfe çıkın. Burayı oldukça seveceğinize eminim.

6) Como Gölü Çevresinde Yürüyün

Milano turuO kadar Milano’ya gelmişiz bizim ne eksiğimiz var George Clooney’den diyorsanız sizi Milano’ya trenle bir saat uzaklıkta yer alan Como Gölü‘ne gönderiyorum. Como Gölü, dünyanın en güzel gölleri arasında yer alıyor. Adını Hollywood camiasından ezberlesek de Milano’nun turizm merkezlerinden birisidir Como Gölü. Bu arada yaz kış farklı güzellikler sunan Como Gölü’nde yürüyüşe çıkarsanız gerçekten George Clooney’i görebilirsiniz. Zira burada birçok ünlü yıldızın evi bulunuyor.

7) Castello Sforzesco Kalesi’ni Görün

Milano turuMilano sadece moda ile ilgili bir kent değil demiştik. Ve yine bu görüşü kanıtlama zamanı geldi. Milano turu listesine dahil edilebilecek tarihi yapıların sayısı bir Roma kadar olmasa da aslında az da değil. Onlardan biri de Castello Sforzesco Kalesi. Kale, 14’üncü yüzyıl yapımı. Avrupa’daki önemli kaleler arasında bulunan Sforzesco Kalesi’ni müze ve sanat merkezi olarak da gezmek mümkün.

8) Serravella Designer Outlet’te Alışveriş Yapın

Milano turuMilano’nın moda kısmına dönecek olursak burada ünlü markalardan tutun da ikinci el pazarlarına kadar birçok bütçeye göre alışveriş yapma imkanı bulabilirsiniz. Eğer Milano’da alışveriş yapmak istiyor ve biraz da ekonomik olsun diye düşünüyorsanız pek çok markanın seri sonu ürünlerini bulabileceğiniz outlet merkezlerine uğrayabilirsiniz. Outlet mağazalar arasında yer alan Serravella Designer Outlet ise oldukça popüler bir yer.

9) Fried Panzerotti’nin Tadına Bakın

Milano turuSizi İtalya’nın çiğ böreği ile tanıştırayım. Huzurlarınızda Fried Panzerotti…Günün hemen her saatinde yenilebilen Fried Panzerotti, Milano’yu Milano yapan geleneksel yiyeceklerin başında geliyor. İçerisinde domates sosu (pomodoro) ve mozzarella peyniri bulunan Fried Panzerotti’yi yemek için tercihinizi Galleria Vittorio Emanuele Alışveriş Merkezi’nin arka sokağında yer alan Luini’den yana kullanabilirsiniz.

10) Aperitivo Keyfi Yapın

Milano turuİtalya demek aperitivo, yani aperatif demek. Bu coğrafyanın insanı günün belirli saatlerinde, adeta kült olmuş bir yiyecek anlayışına sahip. Bu saat dilimleri arasında en hareketli zaman ise mesai bitimi sonrası oluyor. Bu yüzden İtalya’da akşam saat 6 ile 8 arası mekanların kalabalık olduğunu ve herkesin bir şeyler yiyip içtiğini görünce şaşırmayın. Ekonomik ve ufak boyutlardaki atıştırmalıkları tadıp, İtalya’nın ünlü Aperitivo adlı içkisini yudumlarken günün yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.