Muğla Menteşe Gezilecek En İyi Yerler

0 1.832

Muğla Menteşe gezilecek en iyi yerler, herksin tatil planı yaparken oluşturmak isteyeceği rotalardan biridir. Menteşe, şirin kendi halinde bir kent merkezidir. Burada doğal güzellikler olduğu kadar tarihi yapılar da yer almaktadır. Muğla Menteşe gezilecek en iyi yerler arasında birçok yer bulunmakta ve gitmeniz tavsiye edilmektedir. Bu yerleri sıralayacak olursak:

Muğla Menteşe Arasta Çarşısı

Arasta Çarşısında bulunan onlarca dükkan eski Muğla’nın kültürünü yansıtmaktadır. 6 asırlık tarihiyle Arasta Çarşısı Muğla’ya gidenlerin ve Muğlalıların en uğrak alışveriş yeridir. Buraya gelmişseniz mutlaka alışveriş yapmalı ve Muğla’nın kültürünü yaşamalısınız.

Saatli Kule

Saatli Kulenin alt katı saatçi dükkanı olarak kullanılmaktadır. Kulenin beşinci katına yuvarlak saat kadranı yerleştirilmiştir. Saat kulesinde bulunan çan sayesinde halk saati göremese bile çan vuruldukça saatin kaç olduğunu anlamaktadır.

Muğla Müzesi

Muğla Müzesi 1994 tarihinde hizmete açılmış ve bölgede çıkan eserler burada sergilenmektedir. Cumhuriyet Dönemi sonrasında cezaevi olarak da kullanılmıştır. Muğla Müzesi 5 bölümden oluşmaktadır. Doğa Tarihi Bölümü, Gladyatör Salonu, Arkeoloji Salonu, Etnografya Salonu ve Avludan oluşmaktadır. Bu müzede birçok eser, araç ve gereç sergilenmekte ve ziyaretçilere açık bulunmaktadır. Muğla kültürüne ait dokumalar ve ürünler burada bulunmaktadır. Bu yüzden Muğla’da mutlaka gitmeniz gereken yerler arasında yer almaktadır.

Karabağlar Yaylası

Birçok film ve dizinin çekilmiş olduğu bu yaylada restoranlar bulunmaktadır. Karabağlar yaylası içinde mescit, bakkal, lokanta, fırın, kasap, berber, demirci ve tandır yer almaktadır. Ayrıca burada kahve evleri de bulunmakta ve kahveler oldukça meşhurdur. Karabağlar yayla kahvelerinde önceleri kukla ve film gösterileri de yapılmaktaydı. Bu kahveler daha sonra koruma altına alınmıştır. Muğla Menteşe gezilecek en iyi yerler içerisinde kesinlikle bu yaylaya gitmenizi ve vakit geçirmenizi tavsiye ederiz.

Menteşe’nin Nesi Meşhur?

Muğla Menteşe’ye gitmişseniz yöreye ait olan lezzetleri tatmanız önerilmektedir. Bu yüzden öncelikle Menteşe’nin nesi meşhur? Bunu bilmeniz gerekmektedir. Galli patlıcan, bakla yaprağı salatası, börülce salatası, dutmeş, Arap aşı çorbası ve Üzüm hoşafı gibi lezzetler Menteşe yöresine aittir ve oldukça meşhurdur.

Muğla Menteşe Doğal Güzellikleri

Menteşe’nin tarihi yapıları olduğu kadar doğayla iç içe olan doğal güzellikleri de bulunmaktadır. Bunlar, Asar Dağı, Karabağlar Yaylası ve Yılanlı Dağ’dır. Muğla evleri, çamlarla kaplı ormanlar, ve harika manzaralarıyla doğa adeta gelenleri selamlamakta. Muğla Menteşe doğal güzellikleri mutlaka görülmeli ve ziyaret edilmelidir. Tüm bu mekanlar ve belirtilenler Muğla Menteşe gezilecek en iyi yerler listesinde yerini almaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.