Muğla’da Gezilecek Yerler Listesi

0 457

Muğla’da gezilecek yerler söz konusu olunca Ege ve Akdeniz’in büyüleyici tatil beldelerini kapsamakla kalmıyor ve Borum, Marmaris, Fethiye ve Datça gibi beldelerin yanı sıra birçok bilinmedik saklı cennetlere de ev sahipliği yapmaktadır. Şimdi size Muğla’da gezilecek yerler listesi sunulacaktır.

Tatil cenneti Muğla’nın toplam 1100 km civarı sahil ve mavi bayraklı plajları olmaktadır. Bunun yanı sıra gizli koyları ile de turistlerin ilgi odağı olmaktadır ve tatil dendiğinde akla ilk gelen yerlerden olmaktadır.

 1. Ölü deniz

Mugla oludeniz gezi rehberi

Muğla’nın turistik cazibesi Ölü Deniz, Fethiye ilçesine bağlı olmaktadır. 2006 yılında Dünya’nın en güzel kumsalı olarak tanınmıştır ve sakin ve dalgasızdır bir denize sahiptir. Ölüdeniz adında da belli olduğu gibi fırtınalı olan günlerde bile dalgalı olmaz ve durgun bir göl gibi olmaktadır. Ölüdeniz başlıklı yazımıza da göz atarak Muğla Ölü Deniz hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 1. Sedir veya Kleopatra Adası

Mugla gezilecek yerler listesi sedir veya kleopatra adasi

Bu ada Sedir adası ve Kleopatra adası olarak tanınmaktadır. Bu Ada Muğla’nın Ula adlı ilçesinde olmaktadır ve üçlü bir ada grubu içinde en büyüğü olmaktadır.

Bu efsaneye göre, Antonius bu adayı Kleopatra’ya vermiş ve plajın altın kumları özel olarak Kuzey Afrika’dan getirmiş. Kelopatra bu denizde yüzüyormuş.

Adada görülmesi gereken Antik Tiyatro bulunmaktadır ve bu tiyatronun 2500 kişilik kapasitesi olmaktadır.

Bu bölgede Kedrai antik kenti bulunmaktadır ve orası birinci derece arkeolojik ve doğal sit alanı ilan edilmiştir. Kedrai ismi ise eski Yunanca’dan gelmektedir ve sedirler anlamını taşımaktadır.

 1. Kabak Koyu

Mugla gezilecek yerler listesi kabak koyu

Kabak koyu Fethiye’de olmaktadır. Masmavi ve berrak denizi ile muhteşem bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Muğla’da gezilecek yerler listesinde yer alan bu koy ’de herhangi bir otel yoktur ve doğa ile iç içe bir tatil yaşamak için çadırınızı alıp gidebileceğiniz bir yerdir.

Çeşitli kamp alanları mevcuttur. Çadır dışında, ağaç evler ve bungalovlar gibi konaklama imkanları sunulmaktadır.  Kamp alanlarında elektrik ve su olmaktadır ve ayrıca sabah kahvaltısı ve akşam yemeğini de ücretlere dahil olmaktadır.

Böylece doğa ile iç içe bir tatil yaşayabilir ve hatta yoga ve meditasyon gibi aktivitelere de katılabilirsiniz.

 1. Bodrum Kalesi

mugla gezilecek yerler bodrum kalesi

Bodrum Kalesi bir nevi Bodrum’un simgesi olmaktadır. Günümüzde bu kalede su altı arkeoloji müzesi bulunmaktadır.

Kalenin içinde farklı ülkelerin isimlerine sahip olan kuleler vardır. Bu Kale Saint Jean Şövalyeleri tarafından inşa edilmiş olmaktadır. Bu şövalyeler Türkler Rodos Adası’nı aldıktan sonra adayı terk etmişler. 1895 yılından sonra Bodrum kalesinin kullanımı değişti ve hapishane olarak kullanılmaya başladı. Birinci Dünya Savaşı zamanında Fransız ve İngilizlerin bombalamaları yüzünde yarısı yıkılmıştır ve terk edilmiştir.

 1. İztuzu Plajı

İztuzu plajı, Dalyan ‘a yakın bir konumda bulunmaktadır ve 4,5 km civarı bir uzunluğa sahiptir.  Bu plaj tatlı su ile deniz suyu arasında bulunmaktadır ve böyle plajlar nadiren bulunmaktadırlar.

Bu plajın özelliklerinden biri Caretta Carettaların yumurtalarını bıraktıkları bölge olmasıdır ve bu sebepten dolayı kaplumbağa plajı olarak da bilinmektedir. Plajın etrafında yaralı kaplumbağaları tedavi etmek için bir merkez bile bulunmaktadır.

 1. Saklıkent Kanyonu

Fethiye en çok Ölüdeniz ile meşhur olduğu halde tarihi ve doğa harikası Saklıkent Kanyonu’na da ev sahipliği etmektedir. Muğla’da gidilecek yerler arasında olan Saklıkent, Fethiye’den 45 dakika civarı uzaklıkta olmaktadır. Saklıkent Kanyonu tarihi birçok mekana oldukça yakın olmaktadır ama bu belde aslında 26 yıl önce bir çoban tarafından keşfedilmiştir.

Bu beldede gezilecek yerlerden biri Saklı Kent Milli Parkı olmaktadır. Milli park harika bir doğa mucizesi olmaktadır. Girdiğiniz zaman sizi ilk olarak kayaların arasında gizlenmiş kanyon karşılamaktadır.

Kayalıklara bağlanmış tahtadan bir yol olmaktadır ve orada doğada güzel bir yürüyüş imkanı sunulmaktadır. Altınızda akan kanyon ile yürüyüş farklı bir tatil deneyimi sağlayacaktır. Kanyon suyu çok sakin görünür ama ilerledikçe suyun şiddeti artıyor ve hatta beyaz köpüklü sular görülmeye başlamaktadır.

 1. Kelebekler Vadisi

Mugla Gezilecek Yerler Fethiye Kelebekler Vadisi

Bu vadiye deniz yolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı olmaktadır. Bu vadi boyu 350 metreyi bulan kayalıklarla çevrili olmaktadır.

Bu vadiye girdiğinizde sizi sayısız kelebeğin oluşturduğu bir cennet beklemektedir.  Orada 80’den fazla kelebek çeşidi bulunmaktadır. En çok Kaplan kelebeği bulunmaktadır. Ayrıca Faralya Köyü içinden kaynaklanan 50 metrelik yükseklikten vadiye dökülen bir şelale mevcuttur.

Burada var olan Baba dağı, Dünya Mirasını Koruma Vakfı tarafından korunması gereken 100 dağ arasında olmaktadır. Bu dağ ayrıca Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından da sit alanı olarak belirlenmiştir. Kelebekler Vadisi ismi, bölgedeki kelebekler yüzünden konulmuştur ve ondan önce adı Güdürümsu olmaktaymış.

 1. Datça

Datça sakin ve sessiz bir tatil arayanların tercih ettiği bir tatil opsiyonudur.  Akdeniz ve Ege’nin buluştuğu Datça Yarımadası sizi harika bir tatil avantajı sunmaktadır. Rengarenk balıkçı tekneleri ile güzel ve romantik bir manzara sunmaktadır. Sahildeki balıkçı restoranlara gidip bu manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Datça Taşlık Plajı Nasıl? ve Eski Datça’da Nerelere Gidilir? başlıklı yazılarımızda da Marmaris Datça hakkında gezilecek yerleri detaylı inceleyebilirsiniz.

 1. Kızkumu Plajı

Mugla kizkumu plaji

Kızkumu Plajı, son derece ilginç yapısı ile Muğla’da görülecek doğa güzellikleri arasında dikkat çekmektedir. Orada adeta denizin üzerinde yürüyorsunuz.

Doğanın ortasında duru bir suya sahip olan bir bölgedir. Denizin ortasında bir yürüyüş alan bulunmaktadır ve aslında yükselen kumlardan oluşmaktadır. Bu yürüyüş alanı yaklaşık 600 metre uzunluğunda olmaktadır.

Eskiden bu bölge bir Rum köyü olmaktaymış. Bölgenin adı zamanla değişmiştir ve bunun bir hikayesi vardır. Yüz yıllar önce burada yaşayan toplumun kralının bir kızı varmış ve bu kızı bir balıkçı çocuğa aşık olmuştur. Ama kral bu aşk ve evliliğe karşı gelmiştir. Kralın bu tepkisi rağmen gençler gizlice buluşmaya devam etmişler. Söylentilere göre çocuk balığa çıkarmış ve kız plajda onu beklermiş ve ışık yakarak çocuğa yerini gösterirmiş.

Bir gece Kral’ın emir vermesi ile kızı askerler yakalamış ve kızın yerine geçmiş çocuğu beklemişler. Çocuk ışığı görmüş ve kıyıya doğru kürek çekmeye devam etmiş. Kız olayı fark edince askerden kurtulup denize doğru koşmaya başlamış ama çocuk diğer yakada olduğu için ulaşmak imkansızmış. Kız koşarken bir mucize olmuş ve denizin üzerinde çocuğun bulunduğu yere birden bir yol oluşmaya başlamış. Kızın attığı her adımla bir kumsal yol oluşmuş. Tam çocuğa ulaşırken askerlerden biri ok savurmuş ve ok kıza isabet etmiştir ve kız yaralanmış. İnançlara göre kumlar kızın kanı ile kızıla boyanmıştır.

 1. Yuvarlakçay

Yeryüzündeki saklı cennet köşelerden biri Yuvarlakçay olmaktadır.  Buz gibi suları ile meşhur olan bu belde özellikle yaz aylarında ferahlamak için tercih edebileceğiniz yerlerdendir.

 1. Köyceğiz

Musgla gezilecek yerler listesi koyceğiz

Muğla’nın bir ilçesi olmaktadır. Köyceğiz adını ilçenin yakınında olan yer Köyceğiz Gölünden almış olmaktadır. Bu ilçe Rize’den sonra en çok yağış alan ilçe olmaktadır. İlçe bir yandan Sandras Dağı ve diğer yandan Ölemez Tepelerine bağlanmaktadır.

 1. Zeki Müren Sanat Müzesi

Ülkemizin ender sanatçılarından Zeki Müren adına açılmış olan müze Muğla Bodrum’da olmaktadır. Muğla’da gezilecek yerler söz konusu olunca sanatsal ve kültürel açıdan büyük bir değer arz eden bu mekanı anmamak olmazdı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.