Muğla’da Gezilecek Yerler

0 335

Muğla’da Gezilecek Yerler içeriğimizde en gözde tatil noktalarından biri olan Muğla’yı ele alacağız.

Her yıl binlerce turisti ağırlayan Muğla, özellikle de ilçelerinde bulunan tarihi mekanları, doğal güzellikleri ve doğasıyla insanları kendine çekiyor.

Tatil planlarında ilk sırada yer alan Muğla oldukça ilgi gören ve popüler bir yerdir. Bodrum, Fethiye ve Marmaris gibi önemli ve popüler tatil beldelerine yakın olması da daha fazla tercih edilmesine neden oluyor.

Muğla’da Gezilecek Yerler

Knidos Antik Kenti

Muğla’da Gezilecek Yerler

Knidos Antik Kenti, geçmişten günümüze birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış eşsiz bir yerdir.

Karyalılar tarafından kurulduğu düşünülen kent, Dorlar ve Persler tarafından talan edilmiştir. Kent, o kadar çok popüler bir hale gelmiştir ki Muğla turistik yerler denilince ilk akla gelen yerlerden biri olarak görülmeye başlanmıştır.

Bölgede bulunan alan özellikle Roma ve Bizans dönemine ait eserler ile oldukça dikkat çekiyor. Afrodit Heykeli ise kentin en önemli sembollerinden biri olarak hala ayakta.

Sedir Adası

Muğla’da Gezilecek Yerler

Sedir adası’nın adı Kleopatra ile alakalı bir efsaneden gelmektedir. İddialara göre bu efsanenin sadece bir düzmeceden ibaret olduğu da söylenmektedir.

Ada, Muğla’nın Ula ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır ve üçlü bir ada grubunun en büyüğü olma özelliğine sahiptir.

Ziyaretçilerine masmavi bir deniz ve temiz hava sunan bu adayı ziyaret ederseniz sevdiklerinizle dolu bir gün geçireceğinizden eminiz.

Saklıkent Kanyonu

Muğla’da Gezilecek Yerler

Muğla’da gezilecek yerler listemizin doğa ile iç içe bir başka yer Saklıkent Kanyonu.

Arazi kalkerli bir yapıya sahip olduğu için su ile kolaylıkla aşınmış ve biraz da fay çatlamaları ile gelişerek bir kanyon haline gelerek eşsiz bir doğal oluşum olarak günümüze kadar gelmiştir.

Doğanın içinde hayran kalacağınız bu doğa harikası kanyonda gerçekten çok hoş zaman geçirebilirsiniz.

Datça

Muğla’da Gezilecek Yerler

Muğla‘da kalabalık ilçeler yerine sakin ve sessiz bir tatil geçirmek isteyenlerin ilk adresi olan Datça listemizde yerini alıyor.

Akdeniz ve Ege‘nin birleşiminde olan Datça Yarımadası’nın muhteşem manzaraları için günübirlik turlar düzenleyebilirsiniz.

Bodrum Kalesi

Muğla’da Gezilecek Yerler

Bodrum Kalesi, Bodrum ilçe merkezinde yer almaktadır. Muğla şehir merkezine 110 kilometre uzaklıkta bulunan Bodrum Kalesi’ne, Muğla’dan özel aracınızla ulaşabilirsiniz.

Bodrum’un adeta sembolü olan Bodrum Kalesi, 600 yıllık bir tarihi ile birlikte Muğla’da gezilecek yerler arasında öne yerini alıyor.

İnşa edildiği dönemde ki amacı denizden gelebilecek olan tehditlere karşı kale, günümüzde turistik faaliyetler amacıyla binlerce kişiyi ağırlamaktadır.

Gümbet

Muğla’da Gezilecek Yerler

Gümbet, Muğla’ya 113 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Deniz manzarasına sahip butik otelleri, kaliteli restoranları ve kafelerinin yanı sıra yaz aylarında turistlerle oldukça yoğun olan barlar sokağıyla da ünlü Gümbet’i tatil listeniz eklemelisiniz.

Zeki Müren Sanat Galerisi

Muğla’da Gezilecek Yerler

Sanat güneşimiz Zeki Müren’in ölmeden önce yaşadığı ev 18 yıldır müze olarak insanlara ziyarete açılmıştır.

Bodrum’un Kumbahçe Mahallesi’ndeki Zeki Müren Caddesi’nde bulunan müze içinde sanatçıdan geriye kalan köstüler, mektuplar, plaklar, resimler, ödüller ve eşyalar sergilenmektedir.

Pedesa Antik Kenti

Muğla’da Gezilecek Yerler

Bodrum’un merkezine sadece 4 kilometre mesafede bulunan Pedesa Antik Kenti, Lelegler tarafından yapılmıştır.

Birçok bölümünün zamana yenik düşerek yıkıldığı antik kent 1920 yılında gerçekleştirilen çalışmalar ile keşfedilmiş ve birçok bölümü de yine o yıllarda ortaya çıkarılmıştır.

Antik kent her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçisi ile popülerliğini arttırmayı başarıyor.

Ovabükü

Muğla’da Gezilecek Yerler

Ovabükü, Muğla’nın Datça ilçe sınırlarında bulunan görülmesi gereken muhteşem bir koydur.

İl merkezinden yola çıkarsanız 130 kilometre sonra Ovabükü’ne varmış olacaksınız.

Ovabükü’ne, il merkezinden taksi veya Muğla Otogarı’ndan hareket eden Datça minibüsleriyle de kolaylıkla gidilebilmektedir.

Ovabükü, sonu gelmez deniz manzarasına sahip olup; çevresi doğal güzellikler ile kaplı bir cennet gibidir.

İztuzu Plajı

Muğla’da Gezilecek Yerler

Bildiğiniz bütün plajları unutun desek yalan olmaz İztuzu Plajı, tatlı su ile deniz suyu arasında bulunması sebebiyle diğer plajlardan çok farklıdır.

Bu tip plajlara çok nadiren rastlanılmaktadır. Caretta caretta kaplumbağaları plajın etrafında yaşamlarını sürdürmekte yılın belli zamanlarında kumlara yumurtalarını bırakmaktadır.

Bu nedenle halk arasında ”Kaplumbağa Plajı” olarak biliniyor. Plajın etrafında, yaralı kaplumbağaları tedavi etmek amacı ile kurulan bir merkez de bulunmaktadır.

Yuvarlakçay

Muğla’da Gezilecek Yerler

Yaz aylarında bunaltıcı sıcaklardan kaçmak isteyenler için adeta saklı bir cennet olarak görülen Yuvarlakçay, buz gibi akan sularının etrafında keyifli vakit geçirebileceğiniz sessiz sakin bir yer.

Gizlikent Şelalesi

Muğla’da Gezilecek Yerler

Muğla’nın en turistik ve popüler noktalarından birisi olan Gizlikent Şelalesi, Muğla merkeze yaklaşık 50 kilometre mesafede ziyaretçilerini bekliyor.

Şehirden uzaklaşmak isteyenlere müthiş doğal güzellikler sunan ve ziyaretçilerini adeta büyüleyen bu şelalenin etrafında yürüyüş yerleri ve kamp alanları da bulunmaktadır.

Marmaris Kalesi

Muğla’da Gezilecek Yerler

Muğla’nın simgeleşen tarihi yerlerinden biri olan Marmaris ilçesine ait Marmaris Kalesi milattan önce 3000’de yapıldığı düşünülmektedir.

Marmaris Kalesi’nin yapımı Evliya Çelebi seyahatnamesinde yer bulmuştur. Kaleyi yakından bakarsanız dönemin mimarisinin güzelliğine ve işçiliğe hayran kalacaksınız.

Kaunos Kral Mezarları

Muğla’da Gezilecek Yerler

Ortaca ilçesinde bulunan Kaunos kral mezarları en eski tarihi yapılarımızdan biridir. Bu mezarlar yaklaşık 3000 yıl yıllık bir tarihi geçmişe sahip oldukları için UNESCO Dünya Mirası Geçici listesinde içerisinde yerini almıştır.

Kral mezarlarına ek olarak görebileceğiniz bazilika, hamam ve agora gibi yapıların olduğu bu bölgede ilgi çekici mimariler sizi bekliyor olacak.

Daha fazla yer keşfetmek isterseniz buraya tıklamanız yeterli.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.