Odessa: Ukrayna’nın Antalya’sı Odessa Turu İçin Seyahat Önerileri

0 31

Odessa tipik bir Ukrayna kenti olmanın hem çok uzağında hem de çok yakınında. Soğuk iklimin Akdeniz’i sayılabilecek Odessa’da deniz, kum ve güneş ile birleşen tarih, hem deniz tatili hem de yurt dışı kültür turu için imkan sağlıyor. Son günlerde artan kur artışlarından çok da etkilenmeyen çünkü kendi para birimi grivnayı kullanan Ukrayna’da ekonomik tatil yapmak için bu kez yaz dönemine denk gelen bir zamanda rotamı Odessa’ya çeviriyorum.

Odessa

OdessaUkrayna’nın sahil kenti Odessa, Karadeniz kıyısındaki en büyük limanlardan biri. Ayrıca Ukrayna’nın üçüncü büyük kenti. Altın Ordu, Kırım Hanlığı, Litvanya Dükalığı, Osmanlı İmparatorluğu gibi farklı egemenlikler görmüş bu kent özellikle yaz aylarında turist akınına uğruyor. Görkemli binaları, doğal ve kültürel güzellikleri ile günümüzde Ukrayna’nın adeta cazibe merkezi konumunda burası. Öğrenci ağırlıklı bir şehir olan Odessa’da 20 tane üniversite bulunuyor. Genç bir nüfusu olan ve Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler arasında yer alan ve ekonomik tatil imkanı oluşturan Odessa’da gezilecek yerlerin sayısı da bir hayli fazla.

* Vizesiz Ukrayna turu için baştan başa Ukrayna gezisi yapmak isteyenler, linkte Ukrayna gezilecek yerler rehberini bulabilirsiniz.

* Ukrayna hem Türkiye’ye yakın hem de vizesiz gidilen yurt dışı ülkeler arasında yer alıyor. Eğer ekonomik ve vizesiz gidilecek yurt dışı önerilerine ihtiyacınız varsa onu da linkten bulabilirsiniz.

Odessa Nerede?

OdessaOdessa, Ukrayna’nın güneyinde yer alıyor. Bir Karadeniz kıyı ülkesi olan Ukrayna’nın tatil bakımından avantajlı kenti olan Odessa, Karadeniz havzasının da en büyük şehri. Ukrayna gece hayatı için vazgeçilmez kentlerden biri olan Odessa 24 yaşayan bir kent olduğu için genç nüfus tarafından da ilgi görüyor.  Ukrayna ile Türkiye arasında vize uygulaması kalktığı için de kolaylıkla Odessa’ya gitmek mümkün. Hatta 2017 yılından itibaren Türk vatandaşları yeni çipli kimlik ile pasaport olmadan da bu güzel kente gidebiliyor. Kentin en yakın komşusu ise Moldova. Başkent Kiev ise 468 uzaklıkta.

Odessa Gezi Rehberi

Bir sahil kenti olan Odessa’da yaz ayları deniz tatili yapılsa da aslında bu kentin tarihi durakları da keşfedilmeye değer. Eğer geniş çapta bir tur yapmak istiyorsanız aşağıdaki yerleri listenize mutlaka dahil edin derim.

Katakomplar

OdessaOdessa’nın İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’nın işgaline uğradığı üç yıl boyunca, yerel direnişçiler (partizanlar) tarafından kullanılmış ve içinde yaşanılmış labirent Katakomplar, bölgenin gizemli tarihini bugün de gözler önüne seriyor. Yer altında bulunan sığınaklar olarak tanımlayabileceğim bu katakompların bazı bölümleri ise ziyaretçilere açık.

Potemkin Merdivenleri

OdessaPotemkin Zırhlısı filmini hatırlayan var mı? İşte o filmle ölümsüzleşen Potemkin Merdivenleri, kentin sembolik yerlerinden biri. Avrupa’daki en ilgi çekici altıncı merdiven olan Potemkin Zırhlısı filmi ile dünya çapında bir üne kavuşan bu merdivenler, Osmanlı-Rus Savaşı sonunda imzalanan Yaş Anlaşması’nın ardından Çariçe II. Yekaterina’nın emri ile yaptırılıyor. 220 basamaktan oluşan merdivenler aşağıdan bakıldığında hiç bitmeyecek gibi gözüküyor. Basamaklar gözünüzü korkutmasın, burayı yürüyerek gezebileceğiniz gibi fünikülere binerek de keşfedebilirsiniz.

Puşkin Müzesi

OdessaRus edebiyatının kurucusu olarak bilinen yazar ve şair Aleksandr Sergeyeviç Puşkin’in izlerini Odessa’da sürebilirsiniz. Rus yazar ve şair Puşkin’in 1923 yılında güneye sürgün edilip Odessa’ya geldiğinde kaldığı apartman, 1961 yılından itibaren Puşkin Müzesi olarak hizmet veriyor. Müze içerisinde yazara ait notlar, eşyalar ve fotoğraflar yer alıyor.

* Müze pazartesi günleri kapalı. Odessa otelleri bölgesine yakın bir konumda yer alan müzenin adresi Pushkinska Street, 13, Odessa.

Deribasovskaya Caddesi

Ukrayna turuOdessa’nın İstiklal Caddesi Deribasovskaya, bu kentin kalbinin attığı yer. Araç trafiğine kapalı olan Deribasovskaya Caddesi, gezinizin olmazsa olmazı. Cadde boyunca cafe ve restoranlar, dükkanlar ve mağazalar yer alıyor. Yaz aylarınca cıvıl cıvıl olan Deribasovskaya Caddesi’nde boylu boyunca yürümek ve cadde üzerinde yer alan Odessa Şehir Parkı’nı ziyaret etmek bu güzel kentten yapılmadan dönülmeyecekler arasında yer alıyor.

Odessa Şehir Parkı

OdessaDeribasovskaya Caddesi’ne geldiyseniz yolunuzu mutlaka Odessa Şehir Parkı‘na da çevirin. Odessa, yeşilin bol olduğu kentlerden biri. Bunda elbette Karadeniz’de yer alıyor olmasının da etkisi büyük. Merkezi yerlerde bile karşınıza oldukça büyük park ve bahçeler çıkabiliyor. Özellikle yaz aylarında neredeyse bütün Odessa’yı bu parklarda görmek mümkün.

Odessa Arkeoloji Müzesi

OdessaMüze gezmeyi hoşlananlar için rotayı tekrar bölgenin tarihini öğrenebileceğimiz müzelere çevirme vakti. Ukrayna’nın en eski arkeolojisi müzesi olan Odessa Arkeoloji Müzesi, 1825 yılında açılmış. Antik Yunan ve Mısır ile Rus tarihine uzanan geniş bir koleksiyona sahip Odessa Arkeoloji Müzesi’nde yaklaşık 160 bin eser bulunuyor.

* Odessa Arkeoloji Müzesi, pazartesi günleri kapalı. Adres: Lanzheronvska Street, 4, Odessa

Odessa Akademik Opera ve Bale Sahnesi

Odessa

Sadece gezilecek yer değil, içeriye girip denk gelinen herhangi bir oyunun da izlenmesi gereken yerlerden biri burası. Dünyaca ünlü eserleri oldukça uygun fiyatlara izleyebileceğiniz Odessa Akademik Opera ve Bale Sahnesi’ne gitmeden önce online olarak rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Vorontsov Feneri

OdessaOdessa’da gezilecek yerler arasında bir de fener var. Ukrayna’nın sembollerinden biri olan kırmızı beyaz fener 27.2 metre uzunluğunda. Kentin valilerinden biri olan Mihail Vorontsov’un ismini taşıyan Vorontsov Feneri, 1862 yılında yapılmış, II. Dünya Savaşı sırasında yıkılmış ve yerine bugünkü fener tekrar yapılmış.

Ayçiçeği Tarlaları

OdessaBu kentin önemli geçim kaynaklarından biri ayçiçeği yetiştiriciliği. Türkiye’nin birçok bölgesinde karşımıza çıkan ve özellikle yaz aylarında sapsarı renkleriyle fotoğraflık kareler veren ayçiçeği tarlalarına burada da bol bol rastlayacaksınız. Kilometrelerce uzanan ayçiçeği tarlalarında unutulmaz fotoğraflar yakalamak için hayal gücünüze güvenin ve bol bol keşif yapın derim.

Odessa’da Denize Girilecek Yerler

Bu kenti gezerken yaz aylarına denk gelmişseniz o zaman deniz molası vermeden ayrılmak olmaz. Deniz tatili için sadece yerel tercihi oluşturmayan Odessa’ya Türkiye’den de yazın birçok kişi tatil yapmaya gidiyor. Bu yüzden plajlarda Türkçe duymak hiç de şaşırtıcı olmuyor.

Arcadia Plajı

OdessaOdessa’da denize girmek için güzel plajlar var. Bilinen en meşhur plaj Arcadia. Hem denize girmek hem de Ukrayna eğlencesini yaşamak için Arcadia’ya uğramadan Odessa plajları keşfedilmiş sayılmıyor. Gündüz denize girilen geceleri ise gece kulüpleri ile şenlenen Arcadia Plajı, merkeze de oldukça yakın bir konumda yer alıyor.

Malibu Plajı

OdessaArcadia’dan sonra Malibu plajı da bölgenin hareketli ve eğlenceli plajlarının başında yer alıyor. Birçok gece kulübü ve barın yer aldığı Malibu Plajı, Arcadia kadar yakın bir konumda değil. Ama deniz açısından bakarsak çok daha temiz bir denizi var bu plajın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.