Pasaportsuz Vizesiz Gidilen Ülkeler 2022

0 368

Pasaportsuz Vizesiz Gidilen Ülkeler 2022 rehberimizde seyahati seven ve yeni yerler keşfetmek isteyenlerin önündeki en büyük engellerden biri olan vizeyi ele alacağız. En pahalı pasaportu kullanan Türk vatandaşlarının yurt dışı seyahatleri için  pasaport çıkarması da ne yazık ki yetmiyor.

Dünyanın en güçlü pasaportları sıralamasında  53. sırada yerini alan Türk pasaportuyla 110 ülkeye vizesiz seyahat edebilirsiniz fakat birçok Avrupa ülkesi, ABD ve Avustralya’ya seyahat için vize almanız gerekiyor.

Pasaportsuz gidebileceğiniz ve vizesiz seyahat edilebilecek ülkelerin listesi ne yazık ki çok uzun değil. Fakat bu ülkelere giderken pasaporta, vizeye ve bunlara ekstra bir ücret ödemenize gerek yok.

Sadece kimlikle gidilebilen ülkeleri sizler için bu yazımızda sıraladık. 2022 pasaportsuz gidilen ülkeler Ukrayna, KKTC, Gürcistan, Azarbaycan ve Moldova.

Pasaportsuz Vizesiz Gidilen Ülkeler 2022

Pasaportsuz Vizesiz Gidilen Ülkeler 2022

Ukrayna

Pasaportsuz Vizesiz Gidilen Ülkeler 2022

Listemizde ilk sırada yer alan özellikle de şu son dönemlerde gündemden hiç düşmeyen Ukrayna. Pasaport ve vize almayarak sadece kimlikle seyahat edebileceğiniz bir diğer ülke ise Ukrayna’dır.

Pasaport şartı kalktığından beri Türkiye’den oldukça fazla sayıda ziyaretçisi olan Ukrayna, kimlikle yapılan seyahatlerde 180 gün içerisinde 90 gün kalış hakkını ziyaretçilerine tanımaktadır.

Ukrayna’ya kimlikle giriş yapabilmek için yeni verilen çipli kimlik kartlarını kullanmanız gerekmektedir gerekmektedir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)

Pasaportsuz Vizesiz Gidilen Ülkeler 2022

Komşumuz olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Kıbrıs adasının kuzeyinde, muhteşem kumsalları, bakir koyları, yüzyıllara meydan okuyan tarihi yapıları, farklı kültürlerin izlerini taşıyan lezzetleri, beş yıldızlı otelleri ve heyecan veren eğlence mekanlarıyla vizesiz gidebileceğiniz yerler arasında.

Gürcistan

Pasaportsuz Vizesiz Gidilen Ülkeler 2022

Gürcistan’a pasaportsuz ve vizesiz kolaylıkla gidilebilecek ülkeler arasında yer alıyor. 1 yıla kadar pasaport ve vize almanıza gerek kalmadan gidebileceğiniz Gürcistan sizleri bekliyor.

Gürcistan’ın en önemli şartı yeni tip kimlik kartınızın bulunmasıdır. Ülkede daha fazla konaklama yapmayı düşünüyorsanız mutlaka Gürcistan oturum izni almanız da gerekmektedir.

Gürcistan’a Sarp sınır kapısından giriş yapabilir veya uçakla Batum’a geçebilirsiniz. Ülkemizde Doğu Karadeniz turu yapanların mutlaka Gürcistan’ı da ziyaret etmesini tavsiye ediyor yeni keşiflere çıkmasını destekliyoruz.

Ülkede mutlaka görmeniz gereken şehirler ise Batum ve Tiflis’tir. TC. Dış İşleri Bakanlığı resmî web sitesinde Gürcistan hakkında önemli bir uyarı mevcuttur. Gürcistan’da güvenliğinize dikkat etmeniz, emanet paket gibi şeyler almamanız ve dolandırıcılara karşı dikkatli olanız gerektiği ibaresi yer almaktadır.

Moldova

Pasaportsuz Vizesiz Gidilen Ülkeler 2022

Kimlikle giriş yapabileceğiniz ülkeler arasına 2019 yılında yerini alan Moldova’da pasaport ve vizesiz, 180 gün içerisinde 90 güne kadar kalabilirsiniz.

Turistik açıdan son derece sakin ve güzel olan Moldova, huzurlu bir tatil isteyenlerin ilk tercih edecekleri yerlerin başında yer alıyor. Kimlikle seyahat izninden sonra popülerliği artan Moldava’ya uçakla seyahat etmek için başkenti olan Kişinev’e İstanbul’dan direkt uçuşlar da bulunmaktadır.

Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra 1991’de bağımsızlığını ilan eden Moldova, başkent Kişinev, Balti ve Tiraspol şehirleriyle bölgenin en fakir devletlerinden biri olarak geçmişten günümüze yükselmeye çalışıyor.

Azerbaycan

Pasaportsuz Vizesiz Gidilen Ülkeler 2022

Geçtiğimiz yıllar içerisinde Azerbaycan ve Türkiye arasındaki vize ve pasaport şartı kaldırıldığını belki de duymuşsunuzdur. 90 güne kadar yapılacak turistik seyahatlerde iki ülke vatandaşlarından vize, pasaport gerekmektedir.

Azerbaycan’a girişte de yine çipli ve fotoğraflı kimlik kartı göstermeniz zorunludur.

Pasaportsuz yurt dışına çıkılır mı?

Evet çıkabilirsiniz, pasaportsuz yurt dışına çıkmak mümkün. Nüfus cüzdanı ile giriş hakkı tanıyan ülkelere Türk vatandaşları pasaportu olmadan da girebilmektedir.

Fakat, Ukrayna ve Moldova çipli kimlik kartlarını pasaportsuz seyahat için kabul etmektedir.

Pasaportsuz yurt dışına nasıl çıkılır?

Sınır kapısında verilen yurt dışı çıkış formunun eksiksiz doldurulması ve yurt dışı harcının yatırılmış olması pasaportsuz seyahat için yeterli olmaktadır.

Giriş yapacağınız ülke polisinin damga vurduğu formu tatiliniz boyunca saklayıp Türkiye’ye dönene kadar saklamalısınız.

Daha fazla tatil rotası ve fazlasını keşfetmek isterseniz buraya tıklamanız yeterli.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.