Pes Artık Dedirten Uzak Doğu Adetleri

0 53

Uzak Doğu seyahatine niyetlenenler, aman dikkat! Komik, ilginç ve hatta eğlenceli gelecek âdetlerin bir kısmı, sıkıntılı anlar yaşamana sebep olabilir.

Yöresel farklılıklar nedeniyle ülkemizde garipsediği durumların daha da fazlasını arayanlar,  Tur eşliğinde birbirinden ilginç Uzak Doğu âdetlerine doğru uçmaya hazır olsun.

Çin

Yıldırım nikah kavramını bilmeyen ülkeye hoş geldin. Nikah memuruna gitmeden önce bir astroloji uzmanına görünülmesi, horoskoplara bakarak çıkartacağı haritanın damadın ailesince uygun bulunması ve damadın doğum tarihi ve saati eklenerek kız tarafına bildirilmesi gerek. Yedinci ayın son on beş günü ise evliliği unutun!

Düğün yemeğine katılacakların da bir parça geğirmesi; en azından yemeğin nefis olduğunu belirtmesi dostane ilişkiler geliştirilmesi açısından son derece hayati bir mesele.

Japonya

Bir Japon dostunun evine konuk olacaksan içeri ayakkabı ile girme ve asla çorapsız gitme. Yırtık olsun, delik olsun ama illa ki ayağında çorap olsun. Yemeğe buyur edildiğinde ağzının doğal ayarını unut; senfoniye uyup alabildiğine şapırdat gitsin ki beğendiğini anlasınlar.

Singapur

Asansörde tuvalete sıkışan olursa dişini sıksın; sakın ola kaçırmasın. “Bu ne acayip uyarı?” diyenlere hemen söyleyelim: Asansördeki özel sistem, kaçağı algılayacak; kapıları kilitleyecek ve durumu polise bildirecek. “Yok artık!” demeyin; Singapur’lu dostlarımızın canı yeterince yanmış ki bu konuda hassaslar.

Tayland

Tayland’a gideceksen bil ki her gün için farklı bir renk giysiye ihtiyacın olacak. Astrolojiye göre hazırlanan bir tablo ve o gün onurlandırılan tanrılarının alakadar renkleri, giymek için seçilecek rengi de belirliyor.

Güney Kore

Birine mühim bir not yazacaksın, ama elinde sadece kırmızı mürekkepli kalem var… Yazmayıver! Notun sahibini acılı bir ölüm korkusuyla baş başa bırakmış olmaktan kurtulursun.

Uzak Doğu’yu gezip bambaşka bir kültürlerle tanışmak ve bunlar gibi daha pek çok tuhaf, ama bir o kadar da öğretici âdetlerden haberdar olmak ve bambaşka bir dünyayı yaşamak için  Tur tekliflerine bir göz atabilirsin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.