Peyniriyle Ünlü 10 Şehrimiz

0 35

Peynir sever milletiz, orası kesin. Her ne kadar “icat çıkarma” yaklaşımında olsak da yemek söz konusu olunca buna pek uymamışız. Çeşit çeşit peynir icat etmişiz. Yeni yerler göreyim diye gezip dolaştığın yerde mutlaka yeni tatlar da tanıyorsun. Bazen şehrin kendisi kadar, meşhur tadına hayran kalıyorsun. İşte peyniriyle rol çalan şehirlerimizden 10 tanesi!

1) Tulum Peyniriyle Erzincan

Koyun sütünün en lezzetli hallerinden biri bu peynir. Kıl keçisinin tulumlarında bekletilerek yapılan Erzincan tulumu, Şavak peyniri diye de biliniyor. Yoğun aromalı nefis bir şey. Erzincan’a gitmişken almadan dönülmez. Şahin Çelik Tulum Peynirleri, Erzincan merkezde peynir alabileceğin ideal adreslerden biri.

Erzincan Tulum Peyniri

2) Gravyer Peyniriyle Kars

İşte lezzeti kadar görüntüsüyle de insanı tavlayan bir peynir. Yıllanmış peynirler grubundaki en lezzetli örneklerden biri Kars gravyeri. Kocaman delikleri ve altın sarısı rengiyle cezbeden bu peynir, Kars denince ilk akla gelenlerden. Öz Kars Süt gibi, Ser Süt gibi mandıra ürünleri firmalarından alabilirsin.

Kars Gravyeri

3) Otlu Peyniriyle Van

Zaten kahvaltısıyla meşhur olan bir yerin kahvaltılığıyla da meşhur olması şaşırtıcı değil. Bahar aylarında dağlardan toplanan en taze otlarla hazırlanan bu peynir, nefis lezzetiyle ününü sonuna kadar hak ediyor. Van’da yapılan bir kahvaltı “kahvaltının mutlulukla bir ilişkisi olmalı” sözünün hakkını veriyor. Peynirciler Çarşısında birçok firmadan alma şansın var.

Van Otlu Peynir

4) Küflü Peyniriyle Konya

Küflüyse kötüdür diyorsan, Konya’nın küflü peyniriyle tanışmamışsın belli ki. Kabul edelim ki küflü peynir, iddialı bir tada sahip. Öyle ki sevmeyenler yanına yanaşmazken, sevdalıları için yerini tutacak lezzet yok. Tadının yanı sıra görüntüsüyle de benzersiz olduğu bir gerçek. Malum, yeşil bir peynir çok alışıldık değil. En leziz örnekleri için Konya’da Kadınlar Pazarı‘na uğramak şart.

Konya Küflü Peynir

5) Adı Üstünde Urfa Peyniri

Farklı bir isim koymamışlar buna. Urfa peyniri… Net! Zaten küçük küçük, top top hazırlanmış görüntüsüyle yeterince dikkat çekici. Urfa lezzetlerinin meşhurlarından olan bol tuzlu bir peynir, doyurucu özelliği ile de biliniyor. Yolluk olarak kullanılması da bu sebepten olsa gerek. Urfa’ya giderken yanına yolluk olarak ne alırsın bilemem ama Urfa’dan ayrılırken büyük ihtimalle yanında bu peynir olacak. Viranşehir’de Karacadağ Süt Ürünleri’nde bulabilirsin.

Urfa Peyniri

6) Ezine Peyniri İle Çanakkale

Ülkemizde en çok tüketilen peynirlerin başında elbette beyaz peynir geliyor. Beyaz peynirde de üst nokta Ezine… Çanakkale’nin neredeyse boğazı kadar meşhur peyniri. Tam yağlı, enfes lezzetli, yedikçe yenesi, domatesin, biberin, kavunun, karpuzun can dostu Ezine peyniri, Çanakkale’nin lezzet dünyasına bir armağanı desek yalan olmaz. Troy Ezine Çiftliği, Çamlıcalı Süt Ürünleri gibi adreslerden temin edebilirsin.

Çanakkale Ezine Peyniri

7) Telli Peyniriyle Trabzon

Lif lif ayrılan, kaşar peynire benzeyen ama görüntüsü ve tadıyla fark yaratan nefis bir peynir. Ağza atmadan önce tel tel ayırmanın da zevki başka. Az tuzlu bir peynir olduğu için börek çörek yapımında da kullanılır, ama kuymak yapımında olmazsa olmaz. Ortahisar‘da Harunoğulları Gıda’dan alabilirsin.

Trabzon Telli Peynir

8) Çerkes Peyniriyle Bolu

Taze ya da bekleterek yenilebilen güzel bir peynir. Keçi sütünden yapılıyor ve beyaz peynirle lor peyniri arası bir lezzet. Adapazarı, Bolu yöresine özgü bir peynir çeşidi. Açıkgöz Süt Ürünleri, satın almak isteyenleri bekliyor.

Bolu Çerkes Peyniri

9) Çömlek Peyniriyle Nevşehir

Çömlek denince tabi ki Nevşehir gelir akla. Nevşehir denince de çömlek peynirini de anmadan olmaz. Aylarca toprak altında bekletilen çömlekler, sonbaharda çıkartılıyor ve kahvaltıların, pidelerin, yufkaların lezzetine lezzet katıyor.

Nevşehir Çömlek Peyniri

10) Mihaliç Peyniriyle Balıkesir

Bol gözenekli, sert, tuzlu ve dayanıklı bir peynir çeşidi olan Mihaliç peyniri Balıkesir’de meşhur tatlardan. Susurluk tostunun ünlenmesinde de büyük payı olduğu kesin. Zira yörenin meşhur tostu, bu peynirle yapılıyor. Balıkesir’e yolun düştüğünde ister tek başına, ister tost içinde muhakkak tadına bakmalısın. Deneyip de tadına hayran olduğunda şehirden ayrılırken yanında birkaç paket götürmek istemen muhtemel. Özışık Süt Ürünleri, bu nefis peyniri alabileceğin mandıralardan biri.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.