Portekizli Şef José Avillez, Dior kokularından ilham alan yemekler yaratıyor

Ünlü Portekizli şef José Avillez ve Maison Christian Dior ile bir işbirliği, duyular için bir şölenle sonuçlandı. Çok duyusal bir deneyim ...

0 381

Ünlü Portekizli şef José Avillez ve Maison Christian Dior ile bir işbirliği, duyular için bir şölenle sonuçlandı.

Çok duyusal bir deneyim yaratmaya çalışan Avillez, bölgede satılan en popüler Christian Dior kokularından ilham alarak çeşitli yemekler yarattı.

Aşağıda bulacağınız füme ve çiçek tadımı Karides Tartar tarifi, Dior’un “Oud Ispahan” kokusundan ilham almıştır.

Avillez, Euronews’e çalışmalarının en sevdiği yönlerinden birinin yeni şeyler yaratmak olduğunu söyledi. Tuzlu, tatlı, acı, ekşi ve umami olmak üzere beş temel tadımız olduğunu ancak kokuları kullanarak yeni tatların kilidini açabileceğimizi açıkladı.

Şef Avillez sadece Portekiz mutfağının dünya çapındaki popülaritesinin elçisi değil, aynı zamanda Portekiz ürünlerinin savunucusudur.

Bu yemek için Avillez, Algarve’den gelen karidesleri kullandı; Dünyanın her yerinden Portekiz ürünlerine erişimin, ülkeden bağımsız olarak otantik bir yemek sunarken yardımcı olduğunu açıkladı.

Şef José Avillez, yirmi restorana sahip başarılı bir restoran işletmecisidir. Bunlar arasında Lizbon’daki iki Michelin yıldızlı Belcanto ve ilk uluslararası restoranı ve Dubai’deki en yeni ilavesi Tasca yer alıyor.

808x454 cmsv2 7ddfe6bb 056c 53b3 a49e d37bccf810db 5763330

Dior Karides Tartar

Tarif

İçindekiler

200g Algarve kıyı karidesleri

3 avokado

Gülsuyu

Lychee

Limon/limon suyu

Yöntem:

Bir blender kullanarak avokado sosunu hazırlayın. Lychee, gül, limon ve avokado ekleyin.

Daha fazla tuz ve limon suyu ekleyerek tadına bakın ve baharatları istediğiniz gibi ayarlayın. Sos damak tadınıza göre çok kalınsa, kıvamını ayarlamak için birkaç çay kaşığı su ekleyebilirsiniz.

Karidesleri başlarını, kabuklarını ve damarlarını ayırarak temizleyin. Ardından, karidesleri durulayın, kurulayın ve iri doğrayın – tuz ve karabiberle tatlandırın.

Bir plaka üzerine metal bir halka yerleştirin. Ardından tartarı doldurun, sıkıca bastırın ve halkayı çıkarın. İşlemi kalan tartar ile tekrarlayın.

Avokadoyu soyun ve rendeleyin. Dumanlı bir aroma elde etmek için avokadoyu hafifçe yanana kadar ızgara yapın.

Avokadoyu tartarın üzerine yerleştirin.

Tamamlamak için avokado sosunu tartarın etrafına dökün ve afiyet olsun.

Daha fazla yer keşfetmek isterseniz buraya tıklamanız yeterli.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.