Rusya, St Petersburg’da Gezilecek En İyi 10 Yer

0 85

St. Petersburg’da görmeniz gereken yerleri gitmeden ajandanıza not etmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Avrupa’nın en büyük 4. şehri olan St. Petersburg, Rusya’da yer alan mimarisi ve kültürüyle gözde bir şehirdir. Turizm şehrin önemli bir ekonomik kaynağıdır. Bu özelliğinin en büyük sebebi ise dünyada en çok müzeye sahip şehir olmasından almaktadır. Eğer bu güzel şehre bir gezi düşünüyorsanız size rehber olacağını düşündüğümüz bu yazımızda St. Petersburg’da görmeniz gereken yerlerden 10 tanesini ele alacağız.

St. Petersburg muhteşem tarihi, mimariye yön veren yapıtları, manzarası ile turizm sektöründe ilgi odağı olan yerlerin başında yerini alıyor. Beyaz geceleri, Neva Nehri’nde kanal turları, alışveriş merkezleri, görkemli yapıtları ve daha fazlası için bu şehir resmen bir gezi turundan beklenen her şeyi size sunuyor. Burada deneyimleyeceğiniz her bir dakika hayatınızda unutulmaz anları size sunuyor. Gidenin bir daha gitmek istediği bu şehre gezinizde yol gösterici olmasını umduğumuz bu yazıda tarihi, mimari, dini, sanat içeren birçok gezi noktasına yer verdik. Hadi gelin birlikte sanal bir St. Petersburg’da gezisine çıkalım.

  1. St Petersburg Gezilecek Yerler – Ermitaj Müzesi

St Petersburg Gezilecek Yerler Ermitaj Müzesi

Dünyanın en eski ve en büyük müzelerinden olan Ermitaj Müzesi bünyesinde yaklaşık 3 milyon sana eserini barındırmaktadır. Aynı zamanda dünyadaki en büyük resim koleksiyonuna sahip olan bu müze, en çok tablo koleksiyonu içermesi özelliği ile Guinness Rekorlar Kitabı’nda dahi yer alıyor. Sanat ve tarih severlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerin başında geliyor. Pazartesi günü kapalı olan bu müzeye ziyaretin diğer günlerde saat 10:30-18:00 arasında olduğunu da söylemden geçmeyelim.

  1. Rus Devlet Müzesi

St Petersburg Gezilecek Yerler Rus Devlet Muzesi

Buram buram sanat ve kültür kokan bir başka durağımız ise Rus Devlet Müzesi. Rus Devrimi’nden sonra resmi olarak koruma altına alınan eserleri bünyesinde barındıran bu müze Rus halkının kültürüne ayna oluyor. Adeta güzel sanatlar merkezi olma özelliği taşıyan bu müze muhteşem eserleri ile sizi hayran bırakacak lokasyonlardan. Ziyaret etmek isteyenler içinse bu müzenin ziyarete açık saatleri ise 13:00-21:00 arasındadır.

  1. Petergof Sarayı

St Petersburg Gezi Rehberi Petergof Sarayi

UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine eklenen bu muhteşem yapıt, âdeta görsel bir şölen. Büyük Petro’nun Yazlık Sarayı olarak da adlandırılan bu saray Fransa’daki Versay Sarayı’ndan esinlenerek yapılmasından kaynaklı olarak Rusya’nın Versay’ı olarak da adlandırılmaktadır. Baltık Denizi kıyısında olan bu muhteşem yapıt St. Petersburg’da görmeniz gereken yerler listenizde mutlaka yerini almalıdır.

  1. Aziz İshak Katedrali (Saint Isaac Cathedral)

St Petersburg Gezilecek Yerler Saint Isaac Cathedral

Günümüzde müze olarak işlev gören Aziz İshak Katedrali mimaride dönüm noktası olarak görülen bir katedraldir. Dünyadaki en büyük kubbeli yapı olma özelliği olan bu yapıtın kubbesi altından yapılmıştır. Bu açıdan da turistlerin ilgisini çekmektedir. Bu katedral şehrin ana katedrali olarak kabul görmüştür. Hem iç mimarisi ile hem de şehir manzarası ile muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz bu tarihi yapıtı da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

  1. Saray Meydanı

St Petersburg Gezilecek Yerler Saray Meydani

Nevski Caddesi’ni Saray Köprüsü ile Vasilyevski Adası’na bağlayan, tarihinde birçok önemli olaya tanıklık eden bir meydandır. Şehrin kalbi olarak adlandırılan bu meydanda Aleksandr Sütunu ve Kışlık Saray gibi yapıtlarda bulunur. St. Petersburg’da ziyaret edilmesi gereken yerler listenizde bu meydan olmazsa olmaz diyebiliriz. Konumu itibariyle de gezinize devam edebileceğiz birçok yere de yakın mesafede olması burayı daha da cazip hale getiriyor diyebiliriz.

  1. Kışlık Saray

St Petersburg Gezilecek Yerler Kışlık Saray

Rus imparatorlarının yaşadığı bir saray olan bu yapı Rus Devrimi sırasında ele geçirilmiş. Gerek mimarisi gerek manzarası ile görsel bir şölen yaratan bu yapıt bünyesinde Ermitaj Müzesi’ni de barındırmasıyla oldukça yoğun ziyaret alan bir yer olmuştur. Sarayda birçok tarihi yapıt yer alır ve sizi adeta tarihi bir geziye çıkartır.

  1. Kazan Katedrali, St Petersburg

St Pteresburg Gezilecek Yerler Kazan Katedrali

St Petersburg’da bulunan en görkemli yapılardan biri olan Kazan Katedrali 80 m uzunluğundaki kulesi ile dönemindeki en uzun kulesi olarak kabul edilen tarihi bir yapıdır. İçine girdiğinizde ayine de denk gelebileceğiniz bu yapının her iki tarafında da askeri heykeller yer alır. Dini özellikleri en net yansıtan bu katedral Nevski Caddesi’nde yer almaktadır. Hem görüntüsü hem de tarihi ile sizi oldukça tatmin edecek bir ziyaret yeri olacağının garantisini verebiliriz.

  1. Vasilyevski Adası St Petersburg

Vasilyevski Adasi St Petersburg Gezilecek Yerler

Kışlık Saray’ın karşısındaki nehirde yer alan bir ada olan Vasilyevski Adası şehirde ziyaret edilmesi gereken önemli yerler arasındadır. Büyük Petro’nun Prens Menshikov’a hediye ettiği bu adada Menshikov Sarayı ve Puşkin’in evi bulunur. Rus Devriminin merkezi olarak görülen bu adada Petersburg Üniversitesi’nin binaları da bulunur. Petersburg’un en büyük adası olma özelliğini taşıyan bu ada bulundurduğu tarihi yapıtlar ile şehrin en gözde yerlerinden biri diyebiliriz.St. Petersburg’da gezilmesi edilmesi gereken yerlere mutlaka dâhil edilmesi gerekir. Günümüz ve geçmiş arasında bir geçit olan bu ada görselliğinin yanında ziyaretçilerine kültürel açıdan da ev sahipliği yapıyor.

  1. Nevski Caddesi

Her zaman hareketli olan bu cadde sizi günümüzle tarih arasında adeta bir zaman yolculuğuna çıkarıyor. Görkemli binaları, yöresel yiyecekleri rahatlıkla bulabileceğiniz restoran ve kafeleri ile şehrin heyecanını yaşayacağınız en güzel yerlerden biri diyebiliriz. Şehrin alışveriş ve gece hayatının merkezi olarak görülen Nevski Caddesi bünyesinde birçok tarihi yapıtı da barındırmasıyla bir geziden isteyebileceğiniz tüm fırsatları size sunuyor. St. Petersburg’da görmeniz gereken 10 yer listemize burayı da dâhil ediyoruz. Sevdiklerinize hediye veya geziniz için anı almak istiyorsanız bu cadde de birçok seçeneğe erişebilirsiniz.

  1. Mariinsky Tiyatrosu

Son maddemizde de sanatsever kişiler için şehrin tarihi opera ve bale tiyatrosu olan Mariinsky Tiyatrosu’na yer verelim. Bu bina Rusya’da hizmet veren en büyük tiyatro olma özelliğini taşır. Gerçekleştirdiği gösterilerin biletleri anında tükeniyor diyebiliriz. Bu sebeple eğer St. Petersburg’a ziyaret edecekseniz önden gösteri tarihlerini de takip etmenizde fayda var. Tarihi oldukça geniş olan bu sanat yuvasında deneyimleyeceğiniz eşsiz zamanı unutmak mümkün değil. Ayrıca dünyada ün edinmiş Kirov Balesi gösterilerine ev sahipliği yapan bu tiyatro merkezi yoğun ilgi alan bir merkez haline gelmiştir.

Evet, bu yazımızda muhteşem tarihi ve mimarisiyle gönüllerde yer alan St. Petersburg’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden 10 tanesini sıraladık. Elbette bu liste dışında gezilmesi gereken birçok yeri de barındıran bu tarihi şehir, sizi gezinizde her anlamda oldukça tatmin edecek gibi görünüyor. Şehrin yoğun turist alması trafik yoğunluğunu da beraber getirmektedir. Bu açıdan şehrin ulaşımı gelişmiştir.

Şehir içinde ulaşım yollarından metro en çok tercih edilenler arasındadır. Şunu da söylemeden geçmeyelim ki 105 km uzunluğundaki dünyanın en derin ve en eski metrosuna da ev sahipliği eden St. Petersburg metrosu da bu şehirde yer alıyor. Sizi her anlamda tatmin edecek bir gezi istiyorsanız St. Petersburg doğru tercih diyebiliriz. Birçok tur şirketinin de bünyesinde yer verdiği gezilerde de dâhil olabileceğiniz bu şehre ziyareti deneyimlemenizi tavsiye ediyoruz. Buraya gezinizde de size yol gösterici olacak St. Petersburg’da görmeniz gereken yerler yazımızı da gitmeden incelemeyi unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.