San Francisco’nun En İyi 10 Plajı

0 299

San Francisco’nun en iyi plajları, tatil rotası olarak San Francisco’ya gitmeyi düşünenlerin heyecanla araştırdığı bir konudur. San Francisco bol güneş ışığı ve sakin havasıyla muhteşem plajlara ev sahipliği yapmaktadır. Her bir sahilin kendisine göre güzel bir özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle San Francisco’nun sahilleri oldukça fazla ünlenmiş ve hem yerli hem yabancı pek çok turisti ağırlamaktadır. Peki San Francisco’nun en iyi plajları nelerdir? Bu plajlarda en iyi neler yapılır?

Amerika’da Gezilecek En İyi 15 Yer başlıklı yazımızda sizlere Amerika’da gezilecek en iyi rotalardan bahsetmiştik. Şimdi de bu rotalar arasında bahsettiğimiz dünyanın teknoloji başkenti San Francisco Bay Area’ya da ev sahipliği yapan California Eyaleti San Francisco’da yer alan en iyi 10 plajı tanıtacağız.

  1. Baker Sahili

San Francisco halkı ve yabancı turistler her gün güneş batmaya yakın bu sahile doğru gitmektedirler. Baker Plajı, artık ikonik hâle gelmiş olan Golden Gate Köprüsü’nün en güzel manzaralarından birini gelen misafirlerine göstermektedir. Amatör ve profesyonel fotoğrafçıların her güneş batımında bu köprünün ve Baker Plajı’nın muhteşem görüntüsünü çekmek için bu sahile indikleri belirtilmiştir.

san francisco baker beach

Baker Plajı’na giriş ücreti bulunmamaktadır. Ancak özellikle yaz aylarında hem yerli hem de yabancı turist akınına uğradığı için bu aylarda sahile inmeniz biraz zor olabilmektedir. Ayrıca bu muhteşem sahilin belki de tek olumsuz özelliği, Golden Gate Köprüsü’nden gelen günün kalabalık saatlerinde trafik sesleridir. Bu nedenle Baker Sahili’ne giderken dikkat etmeniz gereken husus, tatil mevsiminizi ve hangi saatlerde plajda olacağınızı iyi ayarlamanız gerektiğidir.  Ayrıca bazı kaynaklar tarafından bu sahilde yüzmenin pek de güvenli olmadığı belirtilmiştir. Ama yine de muhteşem manzarası için her yıl binlerce turist ağırlamaktadır.

  1. Marshall’ın Sahili

san francisco marshalls beach

Baker Sahili’nin kuzeyinde bulunan bu sahil Golden Gate köprüsünün manzarasını uzaktan ve şehrin gürültüsünden uzakta izlemek isteyenler için oldukça değerli bir sahildir. Marshall’ın Sahili biraz küçük bir kumsala sahip olsa da kuşları seyretmeyi sevenler için harika bir yer hâline gelmiştir. Ayrıca sahilde balinaları görme şansınız da bulunmaktadır. Kasım ve mayıs ayları arasında giderseniz Kambur Balinaları görme şansınız vardır. Aralık ayında ise Gri Balinaları görebilirsiniz. Biraz rüzgarlı bir havaya sahip olsa da ziyaretçiler sessizliği ve tenha olması sayesinde bu plaja çok sık gitmektedir.

  1. San Francisco Plajları: Çin Plajı

san francisco china beach

Sea Cliff yerleşim bölgesinin yakınında bulunan bu sahile Çin Plajı denilmesinin sebebi, eskiden bu sahilde Çinli balıkçıların toplanması ve hem balık avlayıp hem de kamp yapmalarıymış. Çin Plajı’na girerken bu balıkçılar için yapılmış bir anıt bulunmaktadır. San Francisco’nun en iyi plajları arasında bulunan bu sahil, yerli ve yabancı birçok turisti ağırlamaktadır. Çocuklu ailelerin tercih ettiği bu plajda dilerseniz kamp yapabilirsiniz. Gün batımında sahip olduğu manzara ile oldukça güzel fotoğraflar çekmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca sahilin kenarındaki yürüyüş parkurlarında yürüyerek manzaranın tadını çıkarabilir ve stresinizden uzaklaşabilirsiniz.

  1. Okyanus Sahili

san francisco ocean beach

San Francisco’nun en çok ziyaretçi alan bölgesi Okyanus Sahili’dir. Sahip olduğu uzun plajı sayesinde ziyaretçilerini çok rahat bir şekilde ağırlamaktadır. Ayrıca San Francisco’nun en iyi sörf plajı olarak da geçmektedir. Gelen ziyaretçiler burada hem güneşin tadını çıkarabilir hem de sörf yaparak oldukça keyifli vakit geçirebilirler. Ancak sörf yapmak için yalnızca iyi yüzücülerin girmesi tavsiye edilmektedir. Çünkü denizde bazı zamanlarda güçlü akıntılar olabilmektedir. Hafif sisli manzarasının tadını çıkararak sahil boyunda yürüyen diğer turistlere siz de katılabilir ve Okyanus Sahili’nin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. Bazı zamanlarda yakılan büyük şenlik ateşleriyle keyifli bir deneyim yaşayabilirsiniz.

  1. Fort Funston Plajı

san francisco fort funston beach

Fort Funston Plajı rüzgârlı havasıyla meşhur bir sahildir. Fort Funston Plajı’nın en ilginç yanı ise at biniciliği yapabileceğiniz bir alana sahip olmasıdır. Burada ziyaretçiler için ayrılmış özel bir bölümde, sahil kenarında ata binmek isteyenler için atlar bulunmaktadır. Plajın rüzgârlı havası ve müthiş manzarasıyla özellikle akşam saatlerinde at binmek ya da yürüyüş yapmak için pek çok ziyaretçi gitmektedir. Ayrıca bu sahile giderken köpeklerinizi de götürebilirsiniz. Çünkü ziyaretçiler genellikle köpeklerini tasmasız bir şekilde özgürce koşmaları için bu sahile getirirler.

  1. Gri Balina Koyu Eyalet Plajı

san francisco gray whale beach

San Francisco’nun şehir merkezinden yaklaşık olarak 18 mil uzaklıkla bulunmaktadır. Doğa yürüyüşü için en iyi plaj olarak tercih edilen bu plaja, yerli ve yabancı turistler koylarda yürüyüş yapmak için tercih etmektedirler. Ayrıca ismini de aldığı Gri Balinaları görebilmek için belirli mevsimlerde gitmeniz gerekmektedir. Ziyaretçiler zaman zaman beyaz köpekbalıklarının da bu sahile geldiğini belirtmektedir. Sahilin havası fazla sert değildir bu yüzden arkadaşlarınız ya da ailenizle piknik yapmaya da yeterince uygundur.

  1. Montara Eyalet Plajı

san francisco montara state beach

Santa Cruz dağlık bölgesinde bulunan bu plaj yine sörf yapmak için tercih edilen muhteşem plajlardan biridir. Sahil hem kumu hem de denizi için çok fazla sevilmekte ve sahil kenarına konaklamak için bazı küçük oteller de yerleştirilmiştir. Devlet tarafından sahildeki deniz kabuklarının toplanması yasaklanmıştır. Ayrıca köpeklerinizi de yanınızda getirebilirsiniz. Ancak köpeklerin yanlarında sahipleri olmadan denize girmeleri yasaktır. Bu nedenle köpeklerinizin tasmasını takarak yüzmeye götürmeniz gerekmektedir.

  1. Pescadero Eyalet Plajı

san francisco pescadero state beachh

Pescadero kelimesi İspanyolcada ‘balık tutulacak yer’ anlamına gelmektedir. Plaja bu adın verilmesinin sebebi San Francisco’da balık tutulacak en iyi yer olmasından dolayıdır. Ancak balık tutmak için gerekli izinleri almış olmanız ve avcılık zamanında gitmeniz gerekmektedir.

  1. Stinson Plajı

san francisco stinson beach

San Francisco’nun soğuk su plajlarından biri olan bu sahile sadece yüzmek için değil, plaj voleybolu ve doğa yürüyüşü gibi daha birçok sebeple gidebilir ve eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Ilık havası ve muhteşem kumsalıyla soğuk suda yüzmek isteyen ziyaretçiler için vazgeçilmez bir plajdır.

  1. Akik Sahil Parkı

Deniz yaşamını hissederek ve onları görerek yüzmek isteyen ziyaretçiler için vazgeçilmez bir plajdır. Bu sahilde yüzerken suyun temizliği ve şeffaflığı sayesinde deniz canlılarını yakından görebilirsiniz. Ayrıca sahilde kır çiçeği gözlemi yapabilme şansınız da vardır.  Akik Sahil Parkı bu özellikleriyle San Francisco’nun en iyi plajları arasında yerini almıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.