Sanat Bu Şehirlerde Yaşanıyor Güzelim: Sanatseverler İçin Tatil

0 16

Sanatın her noktasına işlendiği şehirler vardır. Kimi müzeleri, kimi dans ve müzikleri ile kimisi ise görkemli mimarisiyle sanatseverler için muhakkak görülmesi gereken yerlerdir. İşte o şehirler ve o şehirlerle birlikte dikkatleri üzerine çeken sanat dalları sizlerle.

Sanatseverler İçin Rota

Müzelerin Başkenti Venedik

SanatseverlerVenedik denildiğinde akla, romantik gondol turları gelir. Peki, dikkatinizi hiç o turların yapıldığı kanalı saran mimari ve o mimarinin içinde gizli birer cennete dönüşen müzeler çekti mi? Sanatseverler için bu sorunun yanıtı kuşkusuz evettir. Müzelerin başkenti olan Venedik’te San Marco Bazilikası, Palazzo Ducale, Donanma Tarihi Müzesi, Carla Goldoni Evi başta olmak üzere 13. yüzyılda inşa edilmiş Türk Hanı “Fondaco dei Turchi” de görülmeye değer.

Barselona Olmadan Olmaz

SanatseverlerMüze, galeri ve tarihi binalara tutku duyan sanatseverler için Barselona’ya gitmemek, gidip de birbirinden eşsiz sanat eserlerini görmemek olmaz. Tıpkı Venedik gibi Barselona sokaklarında bile dolaşmanız, çevrenizde yükselen yüzlerce yıllık tarihi dokuların varlıklarına tanıklık etmek ruhunuza dokunacaktır. Zamanı olanlara Picasso Müzesi başta olmak üzere Sagrada Familia Bazilikası, Fundacio Joan Miro Galerisi, Museu d’Art Contemporani de Barcelona Casa Mila ve Güell Sarayı’nı görmelerini tavsiye ederim.

Sessizliği İle Büyüleyen Lizbon

SanatseverlerMütevazı yapısı ile diğer Avrupa şehirlerine oranla daha sakin bir hayatın hüküm sürdüğü Portekiz’in başkenti Lizbon, olay sanata geldiğinde ise “Ben de buradayım” diyor adeta. Sanatseverler için öncelikli görülmesi gereken müze, galeri ve sanat yapıları ise şu şekilde: Sao Vicente de Fora Kilisesi, Museu do Azulejo (Seramik Müzesi), Berardo Modern Sanat Müzesi, Ulusal Antik Sanat Müzesi ve antik sanatların sergilendiği Calouste Gulbenkian Müzesi.

Küba Sizi Dansa Çağırıyor

SanatseverlerPek çok insanın hayatında bir defa da olsa gidip görmek isteyeceği ülkelerden birisidir Küba. Küba’ya gidenler çok iyi bilirler, burada müzik ve dans sokaklara taşmış durumda. Afrika ve İspanya kültürlerini dans ve müzikte çok iyi birleştirebilmiş bir ülke burası. Küba’nın hangi şehrine giderseniz gidin, söz konusu dans ve müzik olunca apayrı bir sanat tadı alacağınızdan kuşkunuz olmasın.

Sanatın Sokaklardaki Adı Berlin

SanatseverlerSanatseverler için son durağımız özellikle de sokak sanatları ile nam salmış olan bir kent: Berlin. Bünyesindeki 170’e yakın müzesi, sokaklarında duvarlarda canlanan resim ve çizimleri, caddelerinde geceleri yükselen müzikleri ile sanatın harmanlandığı bu kent, Avrupa’nın en önemli sanat kentlerinden. Eğer yolunuz düşerse Berlin Duvarı Müzesi, Bode Müzesi, Pergamon Müzesi ve çağdaş sanatların merkezi Hamburg İstasyonu’na uğramadan dönmeyin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.