Şanlıurfa ve Nemrut’ta Lezzet Durakları

0 28

Güneydoğu deyince insanın aklına türlü türlü lezzetler geliyor. Hele de et seviyorsanız Şanlıurfa taraflarında kendinizi cennette gibi hissedebilirsiniz. O yüzden bir uyarı yapmam lazım: Açken okumayınız!

Urfa’dan lezzet yolculuğumuza başlayalım beraber. Şanlıurfa, sadece kebaplarıyla değil; lebeni çorbasıylasulu bostana salatasıyla, içli köftesiyle, künefesiyle ve bütün bu yemeklerin üzerine içilen mırra kahvesiyle beni benden alan bir şehir.

Şanlıurfa’da Güne Ciğerle Başlanır

Hemen ön yargıyla “Olur mu canım!” demeyin. Ben de sizin gibi “Sabah sabah ciğer mi yenir?” diye düşünüyordum. Ama Ciğerci Aziz Usta‘ya gidince sabah kahvaltısında ciğerin gayet de güzel yendiğine bizzat şahit oldum. Öğle yemeğinde gittiğimiz meşhur Gümrük Han’daki Ciğerci Mustafa‘da da bu muhteşem lezzeti tadabilirsiniz.

Öğle Yemeğinde Urfa Lahmacunu

Kahvaltı bittikten sonra şehir turuna çıktık. Ne yalan söyleyeyim, Osmanlı’dan kalma Gümrük Han‘ın avlusunda yediğim lahmacun ve içtiğim yayık ayranının tadını unutamam. Bir de hanın avlusunda konuşlanan yüz yıllık kadim çınar ağacının gölgesi kaldı aklımda. Yemeğin ardından önce mırra, sonra da menengiç kahvesi  içerek tamamladım ritüeli.

Şanlıurfa’nın  Sıra Geceleri

Urfa demek, meşhur sıra geceleri demek. Bir yandan müzisyenler Urfa’nın en güzel türkülerini çalıp söylerken bir yandan çiğ köfte yoğruluyor. Öte yandan yemekler servis edilmeye başlanıyor. Biz, Cevahir Konukevi’ndeki sıra gecesine katıldık. Diğer konuk evlerinde de bu tip organizasyonlara katılabilirsiniz.

Şanlıurfa’nın Ocakbaşı Lezzetleri

Şimdi anlatırken bile ağzım sulanıyor. Çünkü Urfa’nın ocakbaşı lezzetleri, kebap severler için gerçekten muhteşem. Soğan salatasının, bostana salatasının, yeşillikler eşliğindeki domatesli kebabınpatlıcan kebabının, haşhaş kebabının ve elbette Urfa kebabının tadına bakıp biraz soluklandıktan sonra yürek şişciğer şiş gibi farklı tatları da deneyerek bu lezzet şölenine kapanışı şıllık tatlısı ile yapabilirsiniz.

Nemrut Lezzetleri

Nemrut’a giderken araçtan indikleri yerdeki kafeteryada çay ya da kahve içerek güne başlayabilir. Sonrasında zaten merdivenli yoldan çıkıp güneşin doğuşu karşısında büyüleniyorsunuz.

Nemrut’a giderken önce Adıyaman’da bir et lokantasına girdik. Kaburga kıymasından yapılan özel Adıyaman kebabının lezzeti muhteşemdi. Çiğ böreğe benzeyen kavurmalı hitapsac kebabı da aklımı başımdan aldı.

Yediğim içtiğim her şey muhteşemdi.  Tur’un “Urfa Nemrut Yöresel Tatlar” turlarına katılarak siz de bu muhteşem lezzetleri tadabilir; kendinize muhteşem bir 3 gün hediye edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.