Sarı, mor, mavi ve pembe: Dünyanın en canlı tek renkli kasabalarına hoş geldiniz

0 286

Bazılarının ilahi ilham aldığına inanılır. Diğerleri, kendilerini kalabalıktan ayırmak ve ziyaretçileri çekmek için. Her halükarda, sakinleri tarafından göz alıcı bir renk paleti ile boyanmış bu mekanlar, gözler için bir şölen.

Genellikle tek tip bir renge boyanmış bu kasabalar, köyler ve hatta adalar muhtemelen gezegendeki en renkli yerlerdir.

Izamal, Meksika

1052x641 cmsv2 6f018d0b 169a 588b 8ad5 24a7d46df469 5465416

Yucatan’daki Izamal sömürge kasabası, Meksika.

Turistler henüz Izamal’ı toplu halde bulamadılar, bu da Meksika’nın Yucatan yarımadasındaki bu fotojenik, ruh halinizi iyileştiren kasabanın hala yabancı gibi olduğu anlamına geliyor. dövülmüş parkur. Kasabanın merkezinin alev alev altın sarısına boyanmasının nedeni tartışılıyor. Izamal’ın 1993 yılında Papa II. John Paul’un ziyareti onuruna Vatikan sarısı ile kaplandığına inanılıyordu.

Ancak, bunun çok daha uzun süredir bir özellik olduğuna inanmak için nedenler var – bu bir vebadan korunmak için sarıya boyanmıştı. Kasabanın kendisi, güneş tanrısına adandığı söylenen antik Maya kalıntılarının bulunduğu yerdedir, dolayısıyla bal tonları. Kime sorduğunuza bağlı ama her iki şekilde de Izamal göz kamaştırıyor.

Chefchaouen, Fas

Bir kedi mavi- Fas’ta Chefchaouen Medine’de boyalı sokak.

Şefşavan’ın sırrı gerçekten de ortaya çıktı. Anında tanınabilir, kobalt mavisi ile durulanmış sokakları, hem en cesur kaşifleri hem de Instagram etkileyicilerini kendine çekti. Izamal’da olduğu gibi, bu dağlık Berberi kasabasının neden büyük ölçüde canlı mavi boyalarla dolu olduğuna dair birkaç teori var.

“Mavi İnci” olarak bilinen Yahudi yerleşimcilerin, şehri ilk kez 1930’larda cenneti simgelemek veya sivrisinekleri kovmak için boyadıklarına inanılıyor. Hangisi doğru? Söyleyemedik ama şehre mistik bir hava katmış.

Vejer de la Frontera, İspanya

1052x619 cmsv2 1687bd20 17cd 56d1 a73a 2537fed5a168 5465416

Vejer de la Frontera, beyaz evleri ile karakterize, İspanya, Cadiz yakınlarında küçük bir kasaba.

Kayalık bir tepenin tepesinde parıldayan bir serap gibi, badanalı Vejer de la Frontera kasabası, tam bir Endülüs köyüdür. Binalarının mavi gökyüzüyle tezat oluşturan parlak beyazı, Cadiz yakınlarındaki bu köye ziyaretçi çeken tek şey değil.

Orta çağdan kalma ara sokaklardan ve Arnavut kaldırımlı sokaklardan oluşan labirenti, yerel esintili yemekler sunan restoranların sıralandığı uykulu meydanlara götürür. Köylülerin yıpranmış binaları her yıl yeniden boyadıkları için bakım ciddi bir iştir.

Banwol ve Bakji Adaları, Güney Kore

Banwol’un havadan görüntüsü Ada, Güney Kore.

Lila moru sadece Banwol ve Bakji adalarındaki binalar değil – 150 adalı baştan ayağa mor giyiniyor fazla. Güney Kore’nin “Mor Adaları” pandemi sırasında seyahate aç yerel ziyaretçileri – özellikle de gençleri – çekerek kendini yeniden icat etmek amacıyla kendilerini haritaya koydu.

Mor çatıların yanı sıra lavanta ve aster tarlaları var, iki ada arasında kıvrılan mor bir köprüden bahsetmiyorum bile. Adalardaki restoranlar da mor pirinç servisi yapıyor.

Jodhpur, Hindistan

1052x638 cmsv2 7037775b fb8f 56ba bf2f c08b23913aba 5465416

Jodhpur, Rajasthan’ın “Mavi Şehri”.

David Walsh

Sıkı bir rekabetle karşı karşıya olmasına rağmen, Rajasthan Hindistan’ın en renkli bölgesi olarak kabul edilir. Krallar Ülkesi’nde bir değil iki renkli şehir vardır, bunlardan ilki Hindistan’ın “Mavi Şehri” Jodhpur’dur.

Mehrangarh tepesindeki güçlü kalenin gölgesinde oturan, heybetli kayalığın yamaçlarından bir çivit mavisi evlerin kargaşası uzanıyor. Kale surları, mavi küplü evlerin muhteşem manzarasını sunar, ancak en iyi deneyim için labirent sokaklarını karıştırmanız ve şehri yakın mesafeden deneyimlemeniz gerekir.

Juzcar, İspanya

Juzcar, Şirinler filmi için maviye boyandı prömiyer.

Júzcar’ı ziyaret edenlerin bölgeye yerel yürüyüş parkurları ve çevredeki Valle’de kanyon geçişi gibi macera aktiviteleri ilgi odağıydı. del Genal. Bu, küçük Endülüs köyünün 2011 yılında Şirinler filminin dünya prömiyerine ev sahipliği yaptığı sırada “Şirinler Köyü” haline gelmesinden önceydi. Evler ve hatta köy kilisesi gök mavisine boyanmıştı ve bunların çoğu on yıldan beri hâlâ maviydi.

Jaipur, Hindistan

1052x638 cmsv2 f80b95c0 a5a4 5a46 a3fe d2c3919e092f 5465416

Hava Mahal veya Rüzgarlar Sarayı Jaipur, Rajasthan eyaleti, Hindistan

Hindistan’da Holi festivalini kutlamak için en iyi yerlerden biri olarak, bunun nedeni şudur: Jaipur’un kendisi renkli bir yer olurdu. Rajasthan’ın başkenti, dünyanın ilk planlı şehirlerinden biri olmak da dahil olmak üzere birçok şöhret iddiasına sahiptir.

Jaipur’un eski merkezi – “Pembe Şehir” olarak bilinir – artık bir zamanlar olduğu gibi canlı gül pembesi değil, pembe bir konukseverlik ve karşılama rengidir. Artık daha çok şeftali veya pişmiş toprak olan tek tip renk, şehre gelen ziyaretçileri hala şaşırtıyor.

Hafta içi her gün 21.00 CET’de Euronews Travel size dünyanın her yerinden farklı bir hikaye getiriyor. Bu ve diğer son dakika haberleri için uyarı almak için Euronews uygulamasını indirin. Apple ve Android cihazlarda kullanılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.