Sükunet ve huzurun izinde: Ayvalık

0 25

Bazı istatistiklere göre sadece tatil yeri olarak kalmayan, aynı zamanda Türkiye’de en yaşanılası yerlerinden biri olarak görülen Ayvalık’ın plajlarını ve Ayvalık gezilecek yerlerini sizler için listeledik.


Ayvalık’a nasıl giderim?

Edremit’te yer alan Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı’na düzenlenen direkt karşılıklı İstanbul-Ayvalık uçuşları sonrasında Ayvalık merkeze servisler veya toplu taşıma araçlarıyla ulaşabilirsiniz. Aynı istikamette ayrıca arabalı vapur veya feribot imkanları mevcut. Kendi aracınızla ortalama 5 saatte, arabalı vapur sonrası 4 saatlik bir yolun ardından Ayvalık’a ulaşabilirsiniz. Ankara-Ayvalık arası kendi aracınızla ortalama 8 saat, İzmir-Ayvalık ise 2,5 saat sürebiliyor.


Ayvalık nerededir?

Ayvalık, Marmara Bölgesi’nde bulunan Balıkesir’in Ege kısmında kalan bir sahil beldesi. Ayvalık’ın güneyinde İzmir’e bağlı Dikili ve Bergama, kuzeydoğusunda Gömeç, batısında Ege Denizi var. Ayvalık’ın tam karşısında ise Yunanistan’a bağlı Midilli Adası bulunuyor.


Ayvalık gezilecek yerler

Ayvalık’ta gezilecek yerlerin başında Cunda Adası ile özellikle gün batımını izlemenizi tavsiye edeceğimiz Şeytan Sofrası ve Cennet Tepesi geliyor. Ayazma Kilisesi, Saatli Camii, Zeytin Müzesi, Antikacılar Çarşısı, Küçükköy (Yeniçarohori) ise Ayvalık’ın tarihi yerlerinden. Ayvalık’a gitmişken önce merkezde Tostçular Çarşısı’nda “Ayvalık Tostu” yiyip, sonrasında Cunda Adası ulaşım için Ayvalık merkezden kalkan tekneleri kullanabilirsiniz. Adaya ulaşım için eğer karayolunu tercih ediyorsanız, “Türkiye’nin ilk Boğaz Köprüsü” üzerinden geçiyorsunuz demektir. Cunda Adası’nda gezilecek yerler ise; Agios Yannis Kilisesi, Manastır, Rahibe Okulu, Rahmi Koç Müzesi-Taksiyarhis Kilisesi. Cunda Adası’nda ayrıca Aşıklar Tepesi’ne çıkılmalı, Tarihi Yel Değirmeni görülmeli. Cunda Adası’na gitmişken ada sokaklarında gezmeden, zeytin veya zeytinyağı, lor ve lor kurabiyesi almadan dönmeyin.


Ayvalık tekne turu

Ayvalık merkezden ve Cunda Adası’ndan düzenlenen özel tekne turlarıyla bu bölgelerin biraz dışında kalan küçük adalara ve koylara gidebilirsiniz. Geneli tur teknesi olsa da kendiniz ve misafirleriniz için kiralayabileceğiniz özel tekneler de mevcut. Ayvalık koylarının yanı sıra haftada iki gün Yunanistan’ın Midilli Adası’na günübirlik düzenlenen turlar da aklınızda olsun. Özellikle deniz ulaşımıyla gidebileceğiniz Midilli’den sonra karayolu ile Molivos’a geçebilir, buranın masmavi denizinin tadını çıkarabilirsiniz. Yaz aylarında bazı günler Ayvalık merkezden Molivos’a direkt turlar da düzenleniyor. Schengen vizesinin şart olduğu bu turlarda eğer vizeniz yoksa kapıda vize opsiyonlarını araştırabilirsiniz. Böyle bir seyahat planlamasını yaparken kapıda vize avantajları için seyahat gününden birkaç gün önce belgelerinizi düzenlemenizde fayda var.


Badavut Plajı

Badavut, Ayvalık plajları içerisinde denize girilebilecek en uygun noktalardan biri. Denizi oldukça berrak, biraz serin ve kumluk. Deniz seviyesi bir anda yükseldiğinden çocuklu aileler bu plajda biraz daha dikkatli olmalı.


Sarımsaklı Plajı

Ayvalık’ın en güzel denizine sahip plajları genellikle Sarımsaklı bölgesinde. Ayvalık genelinde olduğu gibi denizi serin, berrak, kumluk ancak bu kez sığ. Halk plajlarının da olduğu Sarımsaklı sahilinde, otellerin özel plajlarını da kullanabilirsiniz.


Altınova

Ayvalık sahilleri genel olarak sessiz olsa da Altınova bu bölgedeki en sakin yerlerden. Altınova sahili boyunca ufak işletmeler ve sitelerin plajları var. Uygun fiyata şezlong ve şemsiye kiralayarak, denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Altınova sahili kumluk, denizi ise sığ.


Şirinkent Plajı

Şirinkent Plajı, özel bir siteye ait. Dışarıdan da giriş yapabileceğiniz bu plajda deniz özellikle sabah saatlerinde ılık ve berrak. Su seviyesi ise bir anda derinleşebiliyor. Şirinkent Plajı’nda günün her saati yeme-içme imkanlarından faydalanabilirsiniz.


Patriça Koyu

Denizi kum ve sığ olan Patriça Koyu, Cunda Adası’nın arka tarafında yer alıyor. Birkaç tane ufak işletmenin olduğu koyda dilerseniz bu işletmeleri kullanarak veya kendi imkanlarınızla deniz keyfi yapabilirsiniz.


Ortunç Koyu

Cunda Adası plajları arasında en popüler olanlardan Ortunç Koyu, üç tarafı ormanla çevrili adeta cennetten bir köşe. Sakin ortamı, bol oksijenli havası eşliğinde berrak suyun tadını çıkarabilirsiniz. Ortunç Koyu’nda kamp yapabilir veya tercihinizi etrafta bulunan özel işletmelerden yana kullanabilirsiniz.


Çataltepe Plajı

Cunda Adası’nın en popüler plajlarından birisi de Çataltepe. Oldukça berrak ve sığ olan denizde bazen poyrazdan dolayı dalga olabiliyor. Burada şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz ufak işletmeler bulabilirsiniz.


Duba Plajı

Ayvalık ve Cunda Adası’nı bağlayan noktada yer alan Duba Plajı, bir halk plajı. Denizi sığ ve temiz olan plajda uygun fiyatlarla deniz keyfi yapabilirsiniz.

Tarihi yerlerin gölgesindeki Ayvalık’ın yeşillerle çevrili alanlarında deniz keyfi için Balıkesir uçak bileti alabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.