Tabiatın Koynunda Uyuyan Güzel Terra Zoe

0 180

Assos yakınlarındaki Sivrice Koyu’na doruktan bakan zeytin ve pırnal ağaçlarıyla kaplı büyük bir bahçenin kalbinde yer alır Terra Zoe Otel. Yamaçlarından esen rüzgar önce Ege’nin “mecnun mavisine”, ardından karşıdaki Lesvos’a (Midilli Adası) ulaşıp selam götürür bu yakadan her gün usanmadan.

Toplam 7 odalı bu küçük otel, etrafında hiç bir yapılaşmanın olmadığı 8 dönümlük bir arazinin içinde nilüfer göletleri, lavantaları ve manzaralı çayır teraslarıyla daha birinci adımda büyülüyor konuklarını. Gündüzleri gerisine kadar açık kocaman bir tahta kapıdan içeri girip etrafı çiçeklerle bezeli merdivenlerinden üste ana binaya gerçek yöneldiğinizde gürültücü ağustos böcekleri ve kuş cıvıltılarıyla karşılanırsınız önce. Ardından kendi yaptıkları buz üzere bir “hoş geldin” içkisiyle ( bahçenin eriğinden erik suyu veyahut tarifi bilinmeyen portakallı limonata) karşılar otel çalışanları sizi yüzlerindeki kocaman gülümsemeyi hiç eksik etmeden.

Birinci sahibinin mimar olması nedeniyle çok güzel düşünülüp düzenlenmiş bu büyük yamaç yerdeki otel, evvelce “Kaldera” ismiyle hizmet vermiş sonrasında uzun yıllardır Türkiye’de yaşayan bir Amerikalı’ya satılıp Terra Zoe ismini almış tıpkı kişinin Sultanahmet’deki kardeş Empre Zoe Otel’ine çağrışım yapması için. Birinci sahiplerince dikilen ağaçlar yıllar içinde büyüyüp orman olmuş. Kahvaltı terasının üstünü kaplayan mor salkımların gövdeleri kıvrım kıvrım sarılmış demir pergolaya güya bir daha hiç sökülmemecesine vakte direnerek.

Odaların birçok ana binada, iki bağımsız taş oda ise bahçede yer alıyor. Birden fazla deniz manzaralı balkonlu ve teraslı odalar çift kişilik ve aile süiti olarak iki öteki tipte düşünülmüş. Yalın bir zevkle döşenmiş ferah ve aydınlık odalarda istenirse klima da mevcut. Bahçedeki büyük taş oda diğerlerinden farklı olarak zen dokunuşlu dekoruyla ve yer yataklarıyla hoş bir deneyime davet ediyor sizi.

Güçlü türk kahvaltısında her gün kendi mamülleri olan farklı bir çeşit ( poğaça, pişi, içli börek, zeytinyağlı sarma, mücver vb) ikram ediyorlar. Hem sahibesinin hem de işletmecilerinin hassasiyeti nedeniyle kahvaltıda sunulan sebzeler ve otlar otelin bahçesinden, orda yetişmeyenler ise büyük market zincirlerinden değil etraftaki küçük üreticilerden. Reçeller her daim taze, yeni yapılmış mis üzere. Plastik şişede su satmıyorlar, kendi bahçelerinden çıkan suyu filtre edip sunuyorlar konuklarına, bittikçe dolduruyorlar odalardaki sürahileri.

Deniz için 900 m kadar aşağıda ıssız bir koyda sizi bekleyen özel bir plaja yönlendiriliyorsunuz. Zeytin ağaçları, çakıllı kumsalı ve billurdan sularıyla bu özel plaj-bahçe sadece Terra Zoe konuklarına açık. Dilerseniz gün uzunluğu ağaçların gölgelediği şezlongunuzda uzanıp sadece yüzme molaları verirsiniz bu tarifsiz tembelliğe. Plaj keyfi yerine çevreyi gezip tanımak isteyenler için Assos (Behramkale), Apollon Smintheus Tapınağı, balıkçı limanı Babakale, taş konutlarıyla güzelim yöre köyleri ve hatta günübirlik seyahatlere niyetlenenler için Troya, Bozcaada ve Kaz Dağları var.

Akşam olduğunda ise bu saklı bahçede elinizde bir kadeh, gecenin koyu karanlığında mücevherler üzere pırıldayan yıldızlara dalıp gökyüzünde kaybolur gidersiniz.

Terra Zoe Otel, işletmecilerinin tabiriyle büyük kentlerin “yorgun ruhları” için yeşilden bir sığınak…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.