Tarsus’un Efsanelere Konu Olan Yedi Uyurlar Mağarası

0 153

Her ülkenin belli başlı efsaneleri vardır. Yedi uyurlar mağarası da bizim sahip olduğumuz efsanelerden bir tanesine konu olmuş mağaralarımızdandır.

Yedi Uyurlar Mağarası 7 Hristiyan gencin 300’den fazla yıl boyunca uyuduğu iddia edilen bir mağaradır. Diğer adıyla “Eshab-ı Kehf Mağarası” olarak geçen bu mağara günümüzde hala özellikle dini günlerde ziyaret edilmeye devam ediyor. Türkiye’nin Mersin ilinin Tarsus ilçesinde bulunan Yedi Uyurlar Mağarası ülkemizde kültürel yapılar arasında da yer alıyor. Bu nedenle Yedi Uyurlar Mağarası’nın konusunun geçtiği efsaneyi sadece önemsiz bir hikaye gibi görmek olmaz. Kültürümüzü etkileyecek kadar önemli olan bu hikayeyi de bilmek, öğrenmek faydalı olacaktır.

Yedi Uyurlar Mağarası gezisi için bulunduğunuz Mersin’de aklınıza gelecek ilk soru “Mersin’de nerelere gidilir?” sorusu olacaktır. Batık Şehir Atlantis Mersin’de Bulundu ve Tisan Adası başlıklı yazılarımızda da Mersin ilimizin diğer turistik rotalarını da paylaştık. Mersin geziniz sırasında buralara da uğramak isteyebilirsiniz.

Yedi Uyurlar Mağarası’nın Hikayesi

Yedi Uyurlar Mağarası’nın hikayesi MS 2.yüzyılda geçtiği söyleniyor. Kral Dakyanus zamanında 7 Hristiyan genç vardır. Fakat Kral’ın emri ile Hristiyanlık yasaklanmış, ülkedeki herkes dinini değiştirmiştir. Bu 7 genç dini inançlarını değiştirmek istemese de ölüm emrine çarptırılmalarından sonra dinlerini değiştirdiklerini söyleyerek hayatlarına devam etmiştir. Yine de ibadetlerine gizli gizli devam eden bu gençler bir çobanın yardımı ile Yedi Uyurlar Mağarası’na saklanmıştır.

Gel zaman git zaman gençlerin burada olduğunu öğrenen Kral ani bir emirle mağaranın kapısına kalın bir duvar ördürmüştür. Bu duvar örüldüğü zaman da gençler içeride ibadetlerine devam etmektedir. Gençler ibadetleri bittikten sonra çıkmak isteseler de çok geç olmuştur. 7 Hristiyan genç ve köpekleri mağaranın içerisinde hapis olmuştur. Herkesin aramasına rağmen gençler ve köpekleri bulunamaz. Mağaradan çıkamayan gençler derin bir uykuya dalar. Bu uyku 307 yıl sürer. Yedi Uyurlar Mağarası konusunun geçtiği Kuran-ı Kerim ayetlerinde ise 300 yıl uyudukları yazar. 

Aşağıdaki YouTube videosunda da Yeni Uyuyanlar’ın hikayesi anlatılmaktadır. Bu video ile de Mersin’in Tarsus ilçesinde bulunan Yedi Uyurlar Mağarası’nın hikayesi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

7 genç yüzyıllar sonra uyanırlar fakat aradan bunca zaman geçtiğinin henüz farkında değillerdir. Onlar için kısa, tatlı bir uyku olmuştur. Aralarından bir genci yemek almak için görevlendirir ve gönderirler. Fakat genç yemek almak için gittiğinde oldukça şaşırır. Çünkü  şehir eskisine göre oldukça değişmiş, gelişmiş, bilmedikleri bir hal almıştır.  Yine de karnını doyurmak üzere yemek satın almaya giden genç bir kez daha şaşırır. Çünkü artık cebinde taşıdığı paralar kullanılmıyor, yeni paralar kullanılıyordur. Genç ne olduğunu anlayamaz. İnsanlar ona nereden geldiğini sorarlar fakat genç net bir cevap veremez. Ne söylese inanmayacakları için halktan birkaç kişiyi mağaraya götürmeye karar verir. 

Mağaraya ilk olarak giren kişi bu genç olur. Arkadaşlarına seslenir fakat herhangi bir cevap alamaz. Tekrar seslenir fakat yine bir cevap alamaz. Arkadaşlarına bir şey olduğundan şüphelenen genç içeriye doğru ilerler. Yanında gelen kişilerde içeri doğru girdiklerinde genci şaşkın bir şekilde içeride bulurlar. İçeride 7 tane kuştan başka kimse yoktur. 

Halk her ne kadar o zamanlarda gence inanmıyor olsa da Yedi Uyurlar’ın yaklaşık 4 bin sene daha orada uyumaya devam ettiği söylenir. Bu nedenle ülkemizdeki her önemli günde Tarsus Yedi Uyurlar Mağarası halkın ziyaretine açıktır ve yoğun talep görür. 

Yedi Uyurlar Mağarası Nasıl Bir Yer?

Yedi Uyurlar Mağarası 300 metrekare kadar geniş bir alana sahip olan mağaramızdır. Mersin şehrinde Tarsus ilçesinde bulunur. Mağara kuyu şeklindeki bir mağaradır. Yaklaşık olarak 15 basamak inildikten son ulaşabileceğiniz bir derinliği vardır. Aynı zamanda mağaranın içine inildikten sonra sizi karşılayacak olan 3 farklı tüneller vardır. Elbette hikayeyi bir de orada canlı bir ağızdan dinlemek için bir rehber ve tur eşliğinde gitmek çok daha iyi olacaktır.

Sadece Mersin halkının değil tüm Türk halkının, hatta yurtdışından bile birçok insanın sık sık ziyaret ettiği bir mağaradır. Kuran-ı Kerim’de Kehf suresinde adının geçmesi ve bu hikayenin anlatılması nedeniyle tüm Müslümanlar için büyük önem azar eder. Ayrıca 1800’lü yıllarda da mescit olarak düzenlenmiştir. Mağaranın yanına gelen Müslümanların ibadet edebilmesi için bir de cami yaptırılmıştır. Bu cami günümüzde hala giden ziyaretçilerin ibadet edebilmesi için kullanıma açıktır. Kuran-ı Kerim geçmesinin yanı sıra dini inançlarımızdan vazgeçmememiz, eğer sabırlı olursak her zaman ödüllendirileceğimiz gibi dini konularda da bize örnek olacak bir hikayeye sahiptir Yedi Uyurlar Mağarası. Kral Dakyanus ise genellikle kendi istekleri için halkı ve dinini sömüren tüm kralları temsil etmiştir. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.