Toscana’da Ne Yenir?

0 113

İtalya’nın tarihi bölgesi Toscana’da, zengin yemek kültürü ile başınız dönebilir. Akdeniz mutfağının lezzetini geleneksel ve yöresel yemekleri ile süsleyen bölgede her zevke uygun mekan mevcut.

Toscana’da ne yenir?

İtalya’nın orta kesiminde yer alan, 23 bin kilometrelik yüz ölçümü ile içerisinde çok sayıda tarihsel yapı ve meydanları barındıran Toscana, özellikle de yemek kültürü ile de turistlerin en çok tercih ettikleri bölgelerinden biri konumunda. Çok yakından tanınan Floransa kenti de Toscana’nın başkenti. Diyelim ki, Toscana’ya gittik, gezdik, gördük, peki Toscana’da ne yenilir, nerelere gidilir diyorsan, işte sana birkaç öneri…

İlle de balık diyenlere özel

Akdeniz mutfağının hâkim olduğu Toscana’dabalık vazgeçilmez besinlerin başında geliyor. Türk yemek kültüründe de önemli bir yeri bulunan balığın, Toscana’daki en özel duraklarından biri La Pineta. Marina di Bibbona’da sahil kıyısında bulunan bu ufak mekan, Türk kültüründe salaş mekan olarak adlandırılan ve otantik bir hava barındıran mekanlara benzer yapısı ile oldukça sıcak. Mekânın şefi de 20 yılını balıkçılığa adamış bir üstat. Balık vazgeçilmezimdir diyorsan ve bu eşsiz lezzeti Fransa ve Almanya’nın şarapları ile taçlandırmak istiyorsan La Pineta, sayısız çeşit yemek ve mezeleri ile tam sana göre.

Lüksten vazgeçemeyenler için: Enoteca Pinchiorri

Sen de “Nereye gidersem gideyim, lüks, kalite ve gösteriş isterim” diyenlerden misin? O zaman Toscana’da senin için önerim ise Enoteca Pinchiorri. Ziyafetin sınırını tanımayan ve farklı tatlara her zaman açık olanların tercih ettiği mekânda ağırlıklı olarak patlıcanlı tekir balığıtavada güvercinzeytinli tavşan yahnisidomatesli ve mantarlı levrek tercih ediliyor. Bunun yanı sıra mekanı ilginç kılan bir diğer özelliği ise değişik aromalardaki bitkilermevsime uygun meyveler ve beyaz çikolata ile yaptıkları tatlıları.

Farklı bir kültür tatmak istiyorsan: Ristorante dei Frescobaldi

O kadar yol gittik, döndüğümüzde, gezip gördüklerim kadar yediklerimi de anlatabileyim, değişik lezzet deneyimleri yaşayayım diyenler dikkat. Toscana’da sizin mekânınız ise Ristorante dei Frescobaldi. Geleneksel Toscana yemeklerini en seçkin örnekleri ile sunan mekânda el yapımı makarnalar da dikkat çekiyor. Diğer taraftan et severler kadar vejetaryenlere de zengin menüsü ile hitap eden mekana gittiğinde kuşkonmazlı risottoyu denemeden restorandan çıkma!

Toscana’da yolunuz Floransa’ya düşerse : Osteria Personale

Eskiden mezecilik yapan, sonraları ise restorana dönüşen Osteria Personale, Toscana’da yolu Floransa’ya düşenlerin muhakkak uğraması gereken bir yer. Neden mi? Çünkü, burası tamamen yerel malzemelerle masanızı donatıyor. Bir yandan tarihsel bir dokuyla ruhunu, diğer taraftan favori yemeği olan tütsülenmiş patatesli kuzu eti ile karnını doyurabilirsin. Vejetaryenler için de menüde nefis seçenekler mevcut.

Toskana mutfağını bir an önce keşfetmek istiyorum diyorsan  Tur’un İtalya turlarına göz atmalısın. Şüphesiz gastronomik bir ziyafet seni bekliyor!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.