Trekking İçin Çantanızda Bulunması Gereken 13 Eşya!

0 343

Trekking İçin Çantanızda Bulunması Gereken 13 Eşya! Trekking sırasında bütün malzemelerini taşıdığın adeta yardımcın olan sırt çantalarını hazırlarken nelere dikkat etmen gerektiğini, neleri yanına almanı listeledik. Günübirlik turlar ve uzun süreli etkinlikler için detaylar yazımızda:

Trekking İçin Çantanızda Bulunması Gereken 13 Eşya!

Trekking İçin Çantanızda Bulunması Gereken 13 Eşya!

1. Sırt Çantası Trekking’e Uygun Olmalı

Eşyaları kolaylıkla sığdırabileceğiniz bir sırt çantanız olmalı. Su geçirmeyecek, sırt desteği olacak, bilgisayar için ekstra  taşıma özellikli ve ayarlanabilir kolları olan çantalar satın almaya özen göstermelisiniz. Uzun süreli, kamp ile bir trekking  planlıyorsanız muhakkak bir kamp çantası da satın almalısınız.

2. Kıyafetlerin Önemi ve Seçimi

Günübirlik bir geziye veya kampa çıkacaksanız  tüm trekking çantalarınıza yağmurluk ve rüzgarlık eklemelisiniz. Kıyafetlerinin mutlaka bir yedeği çantada bulunmalı. Kıyafet seçimlerini özel trekking ürünlerinden yapabilir, kışın yürüyüş yapacaksanız termal modelleri tercih etmeye özen göstermeniz sağlığınız açısından önemlidir. Gideceğiniz yer yazlık bir bölgeyse mayo, havlu ve terlikleri yanınıza almayı unutmayınız.

3. Ayakkabı Seçimi

Trekking sırasında kullanacağınız ayakkabıyı daha önce giymiş ve alışmış olmalısınız. Yeni bir ayakkabı alacaksanız ayakkabının vurma ve rahatsızlık verme ihtimalini göz önünde bulundurarak hareket etmelisiniz. Ayakkabının trekking ayakkabısı, su geçirmez, bilekli tasarımda olmasına da ayrıca dikkat etmelisiniz.

Trekking İçin Çantanızda Bulunması Gereken 13 Eşya!

4. Aksesuarlar

Şapka, eldiven ve güneş gözlüğü gibi aksesuarlar çantada olması gerekenler listesinde yerlerini alan bu eşyalar yeri geldiğinde oldukça önemli işlere yarıyor.

5. Bakım Ürünleri

Vücut sağlığı göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir trekking esnasında zorlu ortamlarda bulunacaksınız. Dudakların kurumasını önleyecek bir dudak kremi, el ve ayaklar için nemlendirici kremleri çantanıza koymayı unutmayın. Trekking için seçtiğiniz mevsim yazsa güneş kremi ve yanına bir de sinek kovucu eklemeyi unutmayın.

6. Baton

Zorlu ve taşlı yollar için baton olmazsa olmazlardan, baron sayesinde yürüyüşün çok daha kolay ve güvenli olacağını size söyleyebiliriz.

7. Yiyecek ve İçecekler

Yanınızda su matarası ve termos kesinlikle bulundurmalısınız. Günlük etkinlikler için az sayıda yiyecek ve içecek alabilir, paketli ürünleri tercih ederek bozulmadan yolculuğun ilerleyen saatlerinde tüketebilirsiniz. Kan şekerinin hızla yükseltecek çikolata gibi yiyecekleri muhakkak çantanda bulundurmalısın. Uzun süre kalacaksan yiyeceklerde konserve tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

8. Hayati İhtiyaçlar

Yol ister kısa, ister uzun olsun ilk yardım malzemeleri çantanızda mutlaka olması gereken ihtiyaçlar arasında yer alıyor. İlk yardım çantasında sargı bezi, yara bandı, antiseptik merhem olduğundan emin olmalısınız.

Trekking İçin Çantanızda Bulunması Gereken 13 Eşya!

9. Küçük Yardımcılar

İsviçre çakısı, fener, çakmak veya kibrit, pusula, GPS, çantana küçük bir düdük gibi eşyalar yeri geldiğinde hayat kurtarabilir. Yanında bir defter ve kalem de almanızda fayda var.

10. Hijyen Malzemeleri

Islak mendil, poşet ve sabun çantanızda bulunmalı. Yanınıza alacağınız temizlik ürünleri (sabun, ıslak mendil, mendil gibi) için miktarı kalacağın süreye göre ayarlamalısınız. Uzun süreli bir gezi düşünüyorsanız su kullanımını kolaylaştıracak naylon bidonlar ekleyebilir, onları doldurarak kalacağın yerde kullanabilirsiniz. .

11. Isıtıcılar

Kış aylarında trekking konforunu en üst düzeyde sağlayacak cep sobalarını, vücuduna yapıştıracağın ısıtıcı patchleri eklemeyi unutmayınız.

12. Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Trekking’e ara verince kamp yapacaksan çadır, ısı yalıtımı için bir mat ve davetsiz misafirler olan sinekler için sineklik bulundurmalısınız. Hafif ancak sıcak tutan bir uyku tulumu almaya özen gösterin.

13. Kampta Yemek

Bıçak, çatal, kaşık, bardak, tabak gibi ürünleri hafif ve kırılmaz malzemelerden almaya özen göstermelisiniz. Yemek yapacaksanız, kamp ocağı, tencere ve tava gibi yemek gereçlerini, hazır çorbalar, makarna gibi yiyecekleri tercih ederek hızlıca bir şeyler hazırlayabilirsiniz.

Daha fazla tatil rotası ve fazlasını keşfetmek isterseniz buraya tıklamanız yeterli.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.