Türkiye’nin En Güzel Rafting Yerleri

0 174

Türkiye’nin En Güzel Rafting Yerleri

Macera severler için vazgeçilmeyecek sporların başında hiç şüphesiz rafting gelir. Akış hızı oldukça yüksek nehirlerde raft adı verilen botlar ve küreklerle yapılan bu aktivite nehir sporu olarak adlandırılmaktadır.

Şelaleri ve nehirleri ile turistlerin ilgi odağı olan ülkemizdeki en güzel rafting noktalarını sizler için listeledik.

1-) Fırtına Deresi, Rize

Eski adıyla Peruma olarak da bilinen Fırtına Deresi, Doğu Karadeniz’de yer alan akarsulardan birisi olup, Kaçkar Dağları’nın Karadeniz’e bakan yamaçlarındaki derelerin birleşmesi ile oluşmuştur. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından “Korunması Gereken Yerler” kategorisine alınan derede 23 kilometrelik rafting parkuru bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye Rafting Şampiyonası da burada gerçekleşmiştir.

 

2-) Dalaman Çayı, Muğla

Zorluk seviyesine göre iki farklı parkura sahip olan Dalaman Çayı, Marmaris ve Fethiye arasından süzülen 230 kilometrelik alanda yer almaktadır. Batı Toroslar’ın Göktepe ve Yaylacık dağlarından inen kolların birleşmesiyle büyüyen çay, dar ve derin bir vadi içinde akarak, Ortaca’nın 8 km. güneyinden denize dökülür.

3-) Çoruh Nehri, Artvin

Dünyadaki en hızlı ve derin nehirlerden biri olarak adlandırılan Çoruh Nehri rafting severler için vazgeçilmez yerlerden birisidir. Nehirde rafting için zorluk seviyelerine göre değişen parkurlar yer almaktadır. Bölgede su sporları yaygın olduğundan nehrin etrafında kampçılık ve rafting gibi birçok turizm aktivitesini tecrübe etmek mümkündür.

4-) Melen Rafting Parkuru, Düzce

İstanbul ve Ankara gibi şehirlere 3 saatlik mesafede bulunan, yeşil doğası, akarsuları ve şelaleri ile gezginlerin durağı olan Düzce’de bulunan Melen Rafting Parkuru uğramanız gereken yerlerdendir.

Melen Çayı’nda bulunan 63 km uzunluğundaki parkurda su, Düzce il sınırından doğup Karadeniz’e dökülmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.