Türkiye Sınır Kapıları ve Komşu Ülkeler Haritası

0 3.992

Türkiye Sınır Kapıları ve Komşu Ülkeler Haritası tatil için rotanızı belirlemenizde sizlere yardımcı olacağını düşündük. Tatil için çok uzağa gitmek istemeyenlerin komşu ülkelere seyahat ederek keyifli bir tatil sürmelerine yardımcı olacak bu içerik ile karşınızdayız.

Ülkemiz 8 ülke ile sınır komşusudur. Ülkemizin sınırları üzerinden kuzeybatıda Bulgaristan, batıda Yunanistan, kuzeydoğuda Gürcistan, doğuda Ermenistan, İran ve Azerbaycan’ın özerk cumhuriyeti Nahçıvan, güneydoğuda ise Irak ve Suriye bulunmaktadır.

Türkiye’nin üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olması nedeniyle gemi yolu ile gidebileceğiniz bir çok farklı rota da bulunmaktadır. Kuzeyini Karadeniz, güneyini Akdeniz ve batısını Ege Denizi sizlere bambaşka rotalar sunuyor.

Coğrafi açıdan stratejik bir konuma sahip olan Türkiye’de toplam 26 sınır kapısı bulunmaktadır. En çok sınır kapısı ise  Suriye sınırında yer almaktadır.

Türkiye Sınır Kapıları ve Komşu Ülkeler Haritası

Türkiye Sınır Kapıları ve Komşu Ülkeler Haritası

1- İran:  Başkenti Tahran olan ülkenin kuzey kısmında Hazar Denizi yer bulunmaktadır. İki ülke arasındaki sınır uzunluğu 560 kilometredir.

2- Irak: Batı Asya’da bulunan Irak, Türkiye’nin güney doğu komşusu olma özelliğine sahiptir. Türkiye ile aralarındaki sınırın toplam uzunluğu 378 kilometredir. Bu sınır 1926 yılında imzalanmış Ankara Anlaşması ile karara bağlanarak netlik kazanmıştır.

3- Suriye: Türkiye’nin Suriye ile arasındaki kara sınırı toplam 911 kilometredir. Bu sebeple toplam 13 sınır kapısı bulunmaktadır. Hatay’ın Türkiye topraklarına katılması ile birlikte iki ülke arasındaki sınır yeniden çizilerek kayıtlara geçmiştir.

4- Gürcistan: İki ülke arasındaki sınır, 276 kilometredir. Sınır, Hopa köyünde başlamaktadır.

5- Yunanistan: İki ülke arasındaki kara sınırının uzunluğu 212 kilometredir.

6- Bulgaristan: Lozan Anlaşması ile birlikte Bulgaristan ve Türkiye sınırı çizilmiştir. Sınır Meriç nehrinde biter. Toplam uzunluğu 269 kilometredir.

7- Ermenistan: Türkiye’nin en uzun dördüncü kara sınırı Ermenistan ile arasında yer almaktadır. Toplam uzunluğu 328 kilometredir.

8- Azerbaycan: Toplam 18 kilometredir. Türkiye’nin en kısa kara sınırıdır.

Türkiye Sınır Kapıları ve Komşu Ülkeler Haritası

Kaynak: cografyaharita.com

Türkiye’deki Sınır Kapılarının İsimleri

Bulgaristan Sınır Kapıları: Dereköy ve Kapıkule Sınır Kapısı

Gürcistan Sınır Kapıları: Sarp ve Türkgözü (Posof) Sınır Kapısı

İran Sınır Kapıları: Kapıköy, Esendere ve Gürbulak Sınır Kapısı

Suriye Sınır Kapıları: Cizre, Girmeli, Şenyurt, Akçakale, Ceylanpınar, Karkamış, Mürşitpınar, Öncüpınar, İslahiye, Öncüpınar, Çobanbey, Yayladağı ve Cilvegözü Sınır Kapısı

Yunanistan Sınır Kapıları: İpsala, Karaağaç – Pazarkule ve Uzunköprü Sınır Kapısı

Türkiye’nin Ermenistan, Azerbaycan ve Irak ile arasında bir tane sınır kapısı bulunmaktadır. Irak ile arasında Akyaka, Azerbaycan ile arasındaki ise Umut Sınır Kapısı bulunmaktadır. Habur Sınır Kapısı ise Ermenistan ile arasındaki tek sınırın adıdır.

Daha fazla tatil rotası ve fazlasını keşfetmek isterseniz buraya tıklamanız yeterli.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.