Türkiye’nin En İlginç Yemek Festivalleri

0 68

Her yıl, binlerce insan bu festivallere akın ediyor ve nedeni çok basit: ilginç yemekler tatmak ve festivallerde bolca insanla güzel ilişkiler kurabilmek. Doğası ve lezzetleri ile bilinen Türkiye’nin her şehrinde, fenomen bir yemek muhakkak bulunur. Adana’da kebap, Gaziantep’te baklava; en bilindik lezzetler ve festivalleri gerçekleştiriliyor. Peki, ilginç festivaller de düzenleniyor mu ülkemizde?

Türkiye'nin En İlginç Festivalleri - Genel

Tatil Dükkanı bu yazısında sizler için Türkiye’nin en ilginç yemek festivallerini derledi. Siz de, bu yemek festivalleri hakkında bilgi almak için yazımızı okumayı sürdürebilir ve radikal bir kararla uçak biletinizi şimdiden alıp bu festivallere katılım gösterebilirsiniz!

5Diyarbakır Karpuz Festivali

Türkiye'nin En İlginç Festivalleri - Diyarbakır Karpuz Festivali

Diyarbakır, karpuzu ile ünlü güzide bir şehrimiz ve burada misafirperver pek çok insan sizleri mutlulukla karşılıyor. 1967 Yılından bu yana düzenlenen Diyarbakır Karpuz Festivali içerisinde, ilginç enstantanelere şahitlik ediyoruz. Karpuzdan yapılan heykel çalışmaları, süslemeler, karpuz içerisinde oturtulan küçük bebeklerle yapılan “karpuza en çok yakışan çocuk yarışmaları”; ilginç etkinliklerden sadece birkaçı.

Her yıl Eylül’ün üçüncü haftasında düzenlenen karpuz festivalinde, elbette karpuz güzeli de seçiliyor. Siz de, Diyarbakır’ın enfes karpuzunu tatmak ve bu festivalde bolca eğlenmek istiyorsanız, yolunuz Eylül ayında buraya muhakkak düşsün.

4Alaçatı Ot Festivali

Türkiye'nin En İlginç Festivalleri - Alaçatı Ot Festivali

Alaçatı, son yılların en popüler tatil merkezlerinden bir tanesi ancak burası fazla popülerleşmeden önce de ot festivali ile biliniyordu. Popülaritesinin artması ile her yıl ziyaretçi sayısı da artan Alaçatı’da, her geçen yıl festivale yönelik katılım da büyüyor.

2010 Yılından bu yana düzenli olarak Nisan aylarında düzenlenen bu festivalde, İzmir öncelikli olmak üzere; Ege’de yetişen otların hemen hepsinin sergilendiği görülebilir. Otları yetiştiren pek çok insanla tanışabileceğiniz, bunun yanında pek çok eğlenceli etkinlik ve yarışmanın da bulunduğu Alaçatı ot festivaline Nisan ayında yolunuz buralara düşerse muhakkak uğrayın.

3Gümüşhane Kuşburnu-Pestil Festivali

Türkiye'nin En İlginç Festivalleri - Uluslararası Kuşburnu Pestil Kültür ve Turizm Festivali

Gümüşhane, her yıl büyüyen katılımcı sayısı ile Kuşburnu-Pestil Festivali’ni düzenlemeyi sürdürüyor. Bu yıl 24. festivalini gerçekleştirecek olan Gümüşhane Belediyesi, geçtiğimiz yıl olduğu gibi pek çok sanatçının festivalde boy göstermesini de sağlayacak. Koray Avcı, Murat Boz, Ece Seçkin gibi isimleri geçtiğimiz yıl ağırlayan festivalde, halk oyunları gösterileri, şiir akşamları da görülebiliyor.

Pestil, köme, kuşburnu gibi yöresel lezzetlere dair yarışmaların gerçekleştiği, eğlenceye ve ilginç lezzetlere doyabileceğiniz bu festivali bir gün muhakkak ziyaret etmeniz dileğiyle!

2Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali

Türkiye'nin En İlginç Festivalleri - Manisa Mesir Macunu Festivali

Manisa’da bu festival, 2018’de 478. kez gerçekleştiriliyor! Evet, yanlış duymadınız. UNESCO tarafından “Somut Olmayan Dünya Kültürel Miraslar” listesine de geçtiğimiz dönemde alınan ve bu unvanı her yıl düzenlediği festivaller sayesinde hakkıyla koruyan Manisa’da, eğlenceli birkaç gün geçirebilmeniz mümkün.

Festivale ilgi genelde çok büyük oluyor ve her yıl olduğu gibi, hazırlanan mesir macunu miktarı arttırılıyor. 2018’de, 6 tondan fazla mesir macunu hazırlayan ve Nisan ayında festivallerini gerçekleştiren Manisa Belediyesi yetkilieri, bu geleneği daha uzun yıllar devam ettirmeyi amaçlıyor. Eğlenceli etkinlikleri ve yarışmaları ile siz de Manisa’ya yolunuz düşerse bu festivale uğramayı ihmal etmeyin!

Eğer bu festivale katılmak ve farklı bir deneyim yaşamak istiyorsanız, Hotel Lidya Sardes Thermal & Spa‘da konaklayabilir ve hayalinizdeki tatili gerçekleştirebilirsiniz.

1Yeşilüzümlü Kuzugöbeği Mantar Festivali

Türkiye'nin En İlginç Festivalleri - Yeşilüzümlü Kuzugöbeği Mantar Festivali

Fethiye’de düzenlenen Yeşilüzümlü Kuzugöbeği Mantar Festivali de uğrayabileceğiniz en ilginç festivallerden bir tanesi. Kuzugöbeği mantarı, Fethiye’nin Yeşilüzümlü bölgesinde yetişen nadir lezzetlerden bir tanesi ve Antik çağlara kadar uzanan bir tarihi var.

Etkinliklerin, konserlerin ve yarışmaların bolca olduğu Yeşilüzümlü Kuzugöbeği Mantar Festivali her yıl Nisan aylarında düzenlenmekte. Yolunuz düşerse, Fethiye’de tatil yapıyorsanız, mutlaka uğrayın ve bu lezzetli mantarı tadarken aynı zamanda bolca eğlenin deriz.

Eğer yeme-içme konusunda ülke sınırlarını aşmak ve eğlenirken farklı lezzetler tatmak isterseniz, Mikonos’un En Ünlü Yeme-İçme Mekanları başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.