Türkiye’nin Stonehenge’i görenleri büyülüyor

0 198

Blaundus Antik Kenti, Uşak’a 40 kilometre uzaklıkta bir tabiat mükemmeli olan Ulubey Kanyonu içinde yer alıyor. Görünümüyle İngiltere’nin dünyaca ünlü tarihi anıtı Stonehenge ile benzerlik gösteren Blandus, büyüleyici bir atmosfere sahip.

Blaundus, Büyük İskender’in Anadolu Seferleri’nden sonra Makedonya’dan gelenler tarafından kurulmuş.

Büyük İskender’den sonra Bergama Krallığı’na, akabinde da Roma İmparatorluğu’na bağlanan kentin değeri Roma Dönemi’nde çok artmış.

depophotos 17484366

Blaundus Antik Kenti, üç tarafı çok derin ve dik vadiler ile çevrili bir yarımada gibisi bir yapı üzerinde kurulmuş.

Yarımada biçiminde bir toprak kesimi üzerinde heyeti olması kentin girişinin yalnızca kuzeydeki kapı ile yapıldığını gösteriyor.

Kentin, kimi kalıntıları günümüze kadar gelebilmiştir. Helenistik Dönem’de inşa edilen kuzey surlarının giriş kapısı kemeri, darphane kısımları, idari binalar sur duvarlarının kimi kısımları, İon üslubundaki mabet kentin ortasında yer alan ve Roma İmparatoru Claudius’un mabedi, sırf bir tarafında oturma kademeleri olan stadyum bunlardan bazıları…

depophotos 16804247

Kentin güney yamacında bulunan tiyatro kalıntıları ile çabucak yanı başında bulunan kaya mezarları da görülmeye kıymet yapılar ortasında yer alıyor.

İngiltere’nin dünyaca ünlü tarihi anıtı Stonehenge

Yapılan bir DNA araştırması sonucu, Blaundus’un görünümüyle benzerlik gösterdiği İngiltere’nin dünyaca ünlü tarihi anıtı Stonehenge’i inşa edenlerin Anadolu’dan göç ettiği tespit edilmişti.

(Fotoğraflar: Cumhur Yetmez-DepoPhotos)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.