Türkiye’ye Yakın Vizesiz Gidilen Ülkeler Listesi 2018

0 33

Vizesiz gidilen ülkeler seyahat ederken en çok dertli olduğumuz bir konudan bizi kurtarıyor. Tabii ki vize derdinden. Vize işlemleri, vize ücreti, vize randevusu, vize evrakları, vize başvurusu derken vize ile ilgili hem maddi hem manevi olarak yoruluyoruz. Sayfalarca evrak topla, vize randevusu al, ücret yatır derken oldukça uğraş veriyoruz. Bu açıdan seyahat planlarımızı oluştururken vizesiz gidilen ülkeler bizim için en büyük yardımcı oluyor. Üstelik bu vizesiz gidilen ülkeler bir de Türkiye’ye yakınsa, o halde bizi tutana aşk olsun…

Biz de bu yazımızda tüm seyahat severler için hem Türkiye’ye yakın hem ekonomik hem de birbirinden güzel ülkeleri listeledik. Bu ülkelerin en büyük güzelliği ise hiçbirinin Türk vatandaşlarından vize istemiyor olmaları. Bu durumda geriye, vizesiz gidilen ülkelere seyahat etmek için planımızı yapmak ve yola çıkmak kalıyor. Hal böyle olunca birbirinden güzel vizesiz turlar ile birden fazla ülkeyi ve şehri görmek ise en avantajlı yol olarak gözüküyor. Vizesiz Avrupa turları ve vizesiz Balkan turları bu turlar arasında en ilgi çekenler oluyor. Yurt dışına çıkacaklar için sayısı az da olsa pasaportsuz bile giriş yapılabilen ülkelerin de var olduğunu es geçmeyelim tabii.

Türkiye’ye Yakın ve Vizesiz Gidilen Ülkeler

Dünyanın birçok ülkesine günümüzde vizesiz seyahat etmek mümkün. Avrupa’dan Amerika’ya, Afrika’dan Asya’ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada birçok farklı ülkeye vizemiz olmadan seyahat edebilir, yolculuğun keyfine çıkabiliriz. Elbette bazı vizesiz gidilen ülkeler bulunduğumuz konumdan çok uzakta yer alıyor. Fakat vizesiz gidilen ülkeler arasında Türkiye’ye yakın bir konumda yer alan birçok güzel ülke de bulunuyor. Şimdi gelin o ülkeler hangileri hep beraber keşfetmek için okumaya ve seyahatimizi planlamaya başlayalım.

Vize İstemeyen Ülkeler yazımız da tüm vizesiz ülkeleri kapsayan geniş bir rehber niteliğinde. Okumadan seyahat planınızı yapmayın deriz.

Karadağ 

Vizesiz gidilen ülkelerTürkiye’ye yakın vizesiz gidilen ülkeler listesinde elbette ilk sırada Balkan ülkeleri yer alıyor. Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu Balkanlar coğrafyası, Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeleri içinde barındırdığı için bizlerin en çok tercih ettiği rota oluyor. Balkan turları ile birden çok vizesiz ülkeyi görmek gibi bir güzelliğe sahip bu coğrafyada uğranılacak ilk ülke ise Karadağ oluyor.

Karadağ, son günlerin en çok tercih edilen yaz tatili destinasyonlarından biri. Üstelik birçok ünlü Hollywood yıldızı da tatil için Karadağ’ın yolunu tutuyor. Karadağ nerede bilmeyenler için bu güzel ülkenin yer aldığı konumdan da bahsedelim. Balkanlarda yer alan Karadağ Arnavutluk, Kosova, Sırbistan gibi ülkelerle komşuluk ediyor. Karadağ tatili ile hem doğayı hem kültürü bir arada yaşamak da konumu gereği mümkün oluyor.

Karadağ’da Gezilecek Yerler

 1. Berrak denizi, muhteşem plajları ve gece hayatıyla ünlü Budva birçok ünlü yıldızın da göz bebeği olan bir tatil yeri. Sadece bir tatilden öte olmayan Karadağ’ın, tarihi ve doğal güzelliği bulunan yerlerini de gezebilirsiniz.
 2. St.Nikola AdasıSveti Stefan Adası, Stari Grad ve Budva Kalesi Karadağ’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.
 3. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Kotor da Budva’nın tarihi ve doğal güzellikleri ile büyüleyici manzaralar sunarak görenleri kendisine hayran bırakıyor.
 4. Kültür turlarından hoşlananlar için Podgorica ve Orta Çağ kentlerinden biri olan Cetinje unutulmaz kareler yakalayabileceğiniz yerlerden sadece birkaçı.

Karadağ Kotor gezi rehberini okumak için tıklayın.

Bosna Hersek

Vizesiz gidilen ülkelerVizesiz gidilen ülkeler listesinin olmazsa olmazıdır Bosna Hersek. Yemekleri, tarihi, dilleri, gelenekleri ile bize oldukça yakın olan Bosna HersekOsmanlıların egemen olduğu bir yer olması nedeniyle birçok Osmanlı eserinin görülebileceği bir ülke aynı zamanda. Konum olarak Türkiye’ye yakın olan ve vizesiz gidilebilen Bosna Hersek, Balkan turları kapsamında en çok merak edilen ülkelerden biri. Eğer tatil için rotanızı Bosna Hersek’e çevirmeyi planlıyorsanız o halde oldukça ekonomik bir tatilin sizi beklediğini söyleyebiliriz. Başkent Saraybosna başta olmak üzere birçok Bosna Hersek şehri, uygun yeme-içme ve alışveriş avantajlarına sahip. Ayrıca sahip olduğu doğal güzellikleri sizi Bosna Hersek’e bir kez daha getirecektir, buna eminiz.

Bosna Hersek’te gezilecek yerler

 1. Avrupa’nın Kudüs’ü olarak anılan Saraybosna, Bosna Hersek’te gezilecek ilk durak. Saraybosna gezisinde Avrupa’nın tarihi çarşısı Başçarşı, Başçarşı’nın içerisinde yer alan Başçarşı Sebili, Saraybosna’nın tarihini gözler önüne seren Umut Tüneli, Mimar Sinan tarafından Sokullu Mehmet Paşa adına yapılan Sokollu Mehmed Paşa Köprüsü ile karşılaşılıyor.
 2. Outdoor sporların merkezi Neretva Nehri, Saraybosna’nın doğal güzelliklerinden biri. Yolu buraya düşenlerin mutlaka uğramasını isteriz.
 3. Elbette ülkenin sembolü konumunda olan Mostar Köprüsü, Balkanların en güzel yapılarından biri olarak karşılayacak sizleri. Görmeden geçilmeyecek bir güzellik kendisi.

Bosna Hersek gezi rehberini okumak için tıklayın.

Arnavutluk

Vizesiz gidilen ülkelerBöreği ve ciğeri ile önce akıllara sonra damaklara kazınmış Arnavutluk, kısa bir uçuş sonrası varılacak vizesiz ülkeler arasında yer alıyor. Gelenekleri ve yemekleri ile Türkiye’yle oldukça benzerlik taşıyan Arnavutluk’ta Osmanlı Dönemi’nden izler görmek de bu benzerliklere dahil oluyor. Son zamanlarda Balkan turları ile ilgi çekmeye başlayan Arnavutluk, hem yaz hem de kış tatili için tercih ediliyor.

Doğal güzellikleri kadar yeni dönem modern mimarileri ile genç bir Avrupa kenti görünümünde olan başkent Tiran’dan başlayarak Arnavutluk’u keşfetmek için yolumuzu yeniden Balkanlar coğrafyasına düşürüyoruz.

Arnavutluk’ta Gezilecek Yerler

 1. Arnavutluk’ta gezilecek yerler için ilk sırada başkent Tiran var. Tiran’da görülecek yerler listesinin olmazsa olmazları da Ethem Bey Cami, Saat Kulesi, İskender Bey Heykeli oluyor.
 2. Tiran’a yarım saat uzaklıktaki sahil kenti Durres‘in uzun plajlarında denize girebilirsiniz.
 3. 500 yıllık Osmanlı geçmişiyle oldukça özel bir bölge olan Kruja‘ya, tarihi İşkodra kentine ve Safranbolu evlerine benzeyen evleriyle ünlü Berat‘a uğramalı ve;
 4. Güney İtalya’nın benzeri olan Ksamil’in mükemmel denizine de mutlaka girmelisiniz.

Sırbistan

Vizesiz gidilen ülkelerTürk vatandaşlarının en çok gittiği vizesiz ülkelerden biri de şüphesiz Sırbistan. Birçok tarihi kente sahip olsa da başkent Belgrad her zaman ilk sırada yer alıyor. Yazın ve kışın ayrı tatil konseptlerine hitap eden Sırbistan’da başkent Belgrad’ın gece hayatı ve yazın düzenlenen festivalleri ile adeta turizm patlaması yaşanıyor.

Tuna ve Sava nehirlerinin kucakladığı Sırbistan tarihi mimarileri, ülkeye can damarı olan yemyeşil parkları, Osmanlının izlerine taşıyan şehirleri ile Balkan turlarının görülmeye değer birçok güzelliğini barındırıyor bünyesinde. Sırbistan’ın ünlü yemeği cevap cici ve Türk kahvesinin benzeri olan Sırp kahvesini de seyahatin yorgunluğu atmanızı sağlayacak iki lezzetli güzellik olarak karşınıza çıkıyor.

Sırbistan’da Gezilecek Yerler

 1. Avrupa’nın en eski şehirleri arasında yer alan başkent Belgrad‘ı Sırbistan gezinizin ilk sırasına yerleştirin.
 2. Belgrad kadar ünlü diğer bir şehir Novi Sad’a uğrayın ve Ortodoks manastırlarının yer aldığı Fruska Gora Milli Parkı‘nı görün.
 3. Niş, Boşnak ve Türklerin yoğun olarak yaşadığı Novi Pazar da Balkan turu yaparken görülecek kentler arasına kaydedin.

Belgrad gezi rehberini okumak için tıklayın.

Makedonya

Vizesiz gidilen ülkelerDoğal güzellikleri ve Türkiye’ye yakın konumu ile vizesiz gidilebilen ülkelerden biri olan Makedonya da Balkan turları ile keşfedebilecek güzelliklerden biri. Türkiye’den vizesiz gidilen ülkeler arasında yer alan Makedonya doğal güzellikleri ve mutfak kültürü ile ilgi çekiyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun 600 yıla yakın egemen olduğu Makedonya’ya gittiğinizde bu sebeple Osmanlı tarihinin izlerini görmeniz mümkün. Üstelik yemekleri ve kültürleri ile hiç yabancılık çekmeyeceğinizi de söyleyebiliriz.

Makedonya’da Gezilecek Yerler

 1. Başkent Üsküp, Balkan turları ile yola çıkan gezginlerin ilk durağı oluyor. Büyük İskender’in izlerine her yerde rastlayacağınız Üsküp’te Taş Köprü’yü ve Eski Çarşı’yı ziyaret etmelisiniz.
 2. Üsküp’e yakın bir konumda olan muhteşem bir doğaya sahip Matka Kanyonu‘na mutlaka uğramalısınız.
 3. Üsküp’ten sonra rotayı Makedonya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Ohrid, Struga ve Manastır‘a çevirerek, Balkanları vizesiz keşfetmenin tadını çıkartabilirsiniz.

Makedonya gezi rehberini okumak için tıklayın.

Kosova

Vizesiz gidilen ülkelerVizesiz gidilen ülkelerden biri olan Kosova da Balkan turu kapsamında görebilme şansına sahip olabiliyoruz. Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetinde kalmış ve birçok Osmanlı eserine rastlayacağımız Kosova, denize kıyısı olmayan ve Avrupa’nın en genç ülkelerinden birisi olarak biliniyor.

Kosova’da Gezilecek Yerler

 1. Kosova gezisine Priştine ile başlayabilirsiniz. UNESCO Dünya Mirası Koruma Listesi’nde yer alan Sırp Ortodoks Kilisesi, Nene Teresa Caddesi, Priştine Müzesi ve Sultan Murad Türbesi ise Priştine’de görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. 
 2. Kosova’nın utfağıyla ünlü Prizren kenti de Kosova’da görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Prizren’de gezilecek yerler içinde de Terzi Baba Türbesi, Cuma Camii, Halveti Tekkesi, Şadırvan Bölgesi bulunuyor.

Ukrayna

Vizesiz gidilen ülkelerVize şartı aramayan, hatta pasaportsuz gitmenin bile mümkün olduğu Ukrayna da Türkiye’ye yakın vizesiz gidilebilen ülkeler arasında yer alıyor. Türk turistlerin en çok tercih ettiği vizesiz yurt dışı destinasyonlarından biri olan Ukrayna, uygun yeme-içme mekanları ve gece hayatı ile ilgi odağı oluyor. Ağaç kesmenin yasak olduğu başkent Kiev, Avrupai havasıyla kültür zengini Lviv, Potemkin Zırhlısı filmiyle ölümsüzleşen Potemkin Merdivenleri ile ünlü Odessa gibi bilindik kentlerinin yanı sıra Karpatların eteğinde birçok keşfedilecek şehre sahip Ukrayna’yı baştan başa gezmek için yola çıkmanız yeterli.

Ukrayna’da Gezilecek Yerler

 1. Başkent Kiev, vizesiz Ukrayna turunun ilk durağı oluyor. Kiev’de gezilecek yerler arasında ise Vladimirskaya Caddesi, Aziz Sofya Katedrali, Opera Binası, Altın Kapı ile Ayasofya Meydanı, Mihaylovski Meydanı ve Kilisesi Knyagine Olga Heykeli yer alıyor.
 2. Avrupa’da bir kent havasında yer alan Lviv ise son yılların gözde turizm duraklarından biri. Lviv’de gezilecek yerlerin başında Lviv Çikolata Fabrikası, Dormition Kilisesi, Boim Şapeli, Latin-Gotik Katedrali, Golden Rose Sinagogu ve Eski Şehir Meydanı geliyor.
 3. Vize istemeyen ülkeler arasında yer alan Ukrayna’da keşfedilecek rotalar arasına sahil kenti Odessa‘yı, yemyeşil Karpatlar’ı ve yaklaşık 700 yıllık meşe ağacı ile ünlü Khortytsya Adası’nın yer aldığı Zaporijya da mutlaka görmelisiniz.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.