Vize Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

0 151

Vize Alırken Nelere Dikkat Edilmeli Sorusunu yurtdışına çıkmayı düşünen herkes bir kez olsun kendine sormuştur. Yabancı ülkeler turistik faaliyetler için gelen ziyaretçilerinden vize talep etmektedir.

Vize başvurusu  yapmak kolay olduğu kadar sizleri kurallara uymazsanız çileye dönüşecek bir işlem. Yurt dışı gezilerine ve heyecanına gölge düşürebilecek olumsuzluklara karşı  vize alma işleminde dikkat edilmesi gerekenleri sizler için bu yazımızda detaylıca paylaştık.

Vize Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Vize Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Vize Başvurunu Bireysel Yapın

Vize başvurunuz da dikkat etmeniz gereken en önemli detaylardan biri de hiç şüphesiz vize başvurusunu bireysel olarak yapmanız olacaktır. Giriş yapacağınız ülkede birincil dereceden yakınınız ya da ülkede bulunan aile bireyiniz vize başvurusu konusunda size ne yazık ki kolaylık sağlayamıyor.

Tüm bu süreçleri kendi başına ilerletmeniz vize işleminin daha kısa sürede sorunsuz bir şekilde tamamlanmasını sağlayacaktır.

Pasaportunuz Zarar Görmüş veya Yırtılmışsa Yenileyin

Yırtılmış veya zarar görmüş pasaportların geri çevrilme olasılığı her zaman vardır. Vize işlemleriniz de bir problem yaşamasanız bile pasaportunuz da ki hasardan sebep geri çevrilebilirsiniz. Bu nedenle vize başvurusu yapmadan önce pasaportunuzu yenilemeniz işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır.

Pasaport Geçerlilik Tarihini İhmal Etmeyin

Pasaport geçerlilik tarihi dikkat ve ihmal edilmemesi gereken bir detaydır. Geçerlilik tarihi vize başvurusu yapacağınız tarihten itibaren en az 1 sene daha uzun olması vizenizin onay alması için iyi olacaktır. Aksi bir durum olursa ülke temsilciliğinde pasaport geçerliliğiyle ilgili sorunlar yaşamanız kaçınılmazdır.

Yapılan Mülakatları Dikkate Alın

Vize başvurularında oldukça önem vermeniz gereken adeta  kırılma noktası  olarak görülen mülakatlardır. Mülakat sürecinde temsilcinin hakkınızda olumlu bir düşünce yer  edinmesi vizenizin kabul edilme olasılığını oldukça arttıran bir başka etmendir.

Bu sebeple sorulan sorulara samimi ve doğru yanıt vermeye kaçamak cevaplar vermemeye özen gösterin.

Ekonomik Özgürlüğünüzü Güvenceye Alın

Vize başvuru için ülke temsilcilerinin dikkat ettiği bir diğer kriter ülkeye girecek olan bireyin ekonomik özgürlüğünün olup olmamasıdır. Yabancı bir  ülkeye gidecekseniz bireyin kendini idame ettirebilecek kadar ekonomik duruma sahip olması, vizenin kabul edilebilmesi açısından oldukça önemlidir.

Bu sebeple kendi ekonomik bağımsızlığınızı belgelemenizi veya nakit durumunuzu dahi sorabileceklerini unutmayın. Maddi durumunuza güveniyor ve birikimleriniz varsa bunlar belgelemeniz işinize yarayacaktır.

Belgeleriniz Eksiksiz Olmasına Özen Gösterin

Pasaport başvuru için istenilen belgelerin tamamı, vize işlemlerinin tamamlanması açısından oldukça mühimdir. Bu nedenle önemsiz olarak baktığınız  belgeleri bile eksiksiz tamamlamaya özen gösterin.

Geri Çevrilme İhtimaline Hazır Olun

Vize kontrollerinde ki amaç, bireyin koşullarının seyahat edilecek ülkenin ekonomik standartlarına uygun olup olmadığını kontrol ederek izin vermesidir.

Bu nedenle reddedilmek gibi bir ihtimalin de olduğunu aklınızdan çıkarmamanızda fayda var. Kendinizi her şeye hazırladığınız gibi bu duruma da hazırlamanız itiraz sürecinde sakin kalarak mantıklı kararlar almanıza yardımcı olacaktır.

Vize Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Pasaport yenilemek için nereye başvuru yapılır?

Hayatımıza giren yeni tip çipli pasaportlara geçtiğimizden beri pasaportlarımızı yenilemek, sıfırdan pasaport başvurusu yapıp, yeni pasaport defterini almamızı gerektiriyor.

Yeni olan bu sistem öncesinde pasaportunun süresi bitmiş olanlar başvurularını gerçekleştirip aynı pasaport defteri üzerine uzatma yaparak pasaportlarını kullanmaya devam edebiliyordu.

Yeni gelen Pasaport sistemiyle birlikte geçerlilik süresi dolan pasaportlar içerisinde yer olsa bile yenilenmesine izin verilmiyor, yeni bir defter almanız zorunlu hale geliyor.

Pasaport yenileme işlemleri için sıfırdan pasaport başvurusu yapmanız gerekiyor. Pasaportunuzu yeniletmek istiyorsanız bağlı olduğunuz il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden randevu alarak yapabilirsiniz.

Daha fazla içeriğe ulaşmak isterseniz buraya tıklamanız yeterli.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.