Yarıyıl tatilinde çocuklarla gidilebilecek en iyi Avrupa şehirleri

0 18

Londra, İngiltere

Avrupa’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Londra, sadece yetişkinler için değil çocuklar için de birçok seçeneğe sahip. Çocukların da dikkatini çekebilecek çoğu ücretsiz olan müzeleri, parkları, büyük oyuncak mağazaları ve çocuklar için düzenlenen özel etkinlikleriyle Londra sömestr tatili için oldukça iyi bir seçim.

Şehrin en büyük müzelerinden biri olan Victoria and Albert Museum’da 60’lı ve 70’li yıllara ait oyuncakları görebilir, çocuklar için burada düzenlenen rehberli özel turlar ve etkinliklere katılabilirsiniz. Bilim Müzesi ise çocuklar için keşfedilebilecek bir diğer yer. Burada dünyanın oluşumundan uzaya kadar birçok konuda bilgi edinebilirsiniz. Çocuklar, aynı zamanda müzede düzenlenen workshoplara katılabiliyor.

Londra’nın en büyük parkı Hyde Park’ta çocuklarınızla ata binebilir, Richmond Park’ta geyikleri izleyebilirsiniz.

Londra’nın büyük ve en eski oyuncak mağazaları ise çocukların hiç çıkmak istemeyeceği yerlerden.
Özellikle Harry Potter seven bir çocuğunuz varsa Londra onu en mutlu edecek şehirlerden biri. Neredeyse tamamı Londra’da çekilen film için düzenlenen özel turlar hem sizin hem de çocuğunuzun ilgisini çekebilir.

Tüm bunların yanı sıra dünyanın en eski hayvanat bahçesi olan Londra Hayvanat Bahçesi ailecek keyifli zaman geçirmek için başka bir alternatif olabilir. Burada 750 farklı hayvan türünü görebilir, özel turlara katılabilirsiniz.


Paris, Fransa

Dünyanın en romantik şehirleri arasında yer alsa da Paris aslında aile tatili için en güzel yerlerden. Aile tatili ve Paris denince akla ilk gelen, elbette ki Disneyland. Burası hem yetişkin hem de çocukların neredeyse tüm günü keyifle geçirebileceği bir yer. Disneyland’in eğlence parklarında macera dolu anlar yaşayabilir, Mickey’den Elsa’ya kadar birçok Disney kahramanıyla tanışabilirsiniz.

Dünyanın en güzel müzelerine ev sahipliği yapan Paris’te, Louvre Müzesi’ndeki Mona Lisa tablosu başta olmak üzere Orsay, Rodin, Picasso ve Versailles Sarayı müzesi gibi birçok müzede çok sayıda dünyaca ünlü sanat eserini çocuklarınıza tanıtabilirsiniz. Notre Dame’ın Kamburu çizgi filmini seyreden çocuklar ise Notre Dame Kilisesi’nde Kazimodo’nun yaşadığı yeri yakından görebilir. Buraya gelmişken ailecek kuleden Paris manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Kim çikolata sevmez ki? İster çocuk olun ister yetişkin Çikolata Müzesi hepimize göre. Çikolatanın Amerika’dan Avrupa’ya geliş tarihini öğrenebilir ve çikolata yapım atölyesine katılabilirsiniz.
Paris’te gezerken Rond Point des Champs Elysees, Jardins de Luxembourg gibi merkezi yerlerde 1818 yılından bu yana devam eden Guignols Kukla gösterilerine denk gelmeniz mümkün.
Harry Potter hayranı çocuklar ise Harry Potter’ın simyacı arkadaşı Nicolas Flamel’in evini ziyaret edebilir. 1407 yılında yapılan bu ev aynı zamanda Paris’in en eski evi.

Jardin D’Acclimatation ise 1860’dan bu zamana hizmet veren, içinde çiftlik hayvanlarının, tarihi atlı karıncanın olduğu bir park. Haftanın belirli günlerinde burada tiyatro ve kukla gösterileri izlenebilir.


Billund, Danimarka

Yediden yetmişe oyuncak denildiğinde aklımıza gelen ilk şey hep Lego olmadı mı? Kimimiz evler, kimimiz arabalar yaptık. Saatlerce başında geçirdiğimiz zamanla annelerimizi mutlu ettik. Tek bir nedenle bile olsa Lego’nun doğum yeri sayılan Billund, belki de en iyi aile tatili rotalarımızdan biri olabilir. Şehir, Lego fabrikasıyla dünyadaki ilk ve en büyük Legoland’e ev sahipliği yapıyor. Legoland, 10 ayrı bölüme ayrılıyor. Miniland ve Duploland, minik misafirler için bu bölümler arasında ilgi gören iki bölüm. Miniland’de Lego’dan yapılmış kasabaları, dünyanın sembolik yapılarını ve daha fazlasını görebilirsiniz. Duploland’de ise çocuklar için birçok etkinlik düzenleniyor. 2009 yılında eklenen su parkı ve aktivite merkezleri Lego’dan yapılmış ürünlerden daha fazlasını sunuyor. Belirtmekte fayda var, Legoland’i gezerken aklınızdan geçecek tek soru şu olacak: Nasıl yapmışlar?

Billund’da Legoland dışında Danimarka’nın en büyük hayvanat bahçesi olan Givskud’u gezebilirsiniz. Fil, zürafa ve goril gibi 700’den fazla hayvanı görebileceğiniz hayvanat bahçesinde büyük kedi çeşitleri ilginizi çekecek.

Renkli ve farklı bir havaya sahip Billund’da kasabayı gezmek ve Vandel Müzesi’ni ziyaret etmek güzel olabilir.


Tirol, Avusturya

Avusturya ve İtalya’nın ortak şehri Tirol, tam bir çocuk cenneti. Alp Dağları’nın eteklerine kurulu Tirol’ün doğu bölgesi kayak otelleriyle ünlü. Bu oteller içerisinde en dikkat çekenleri ise tamamen çocuk odaklı tasarlanan ve hizmet veren çocuk otelleri. Bu otellerde çocuklar onlar için özel olarak hazırlanan pistlerde kış sporlarına yönelik dersler alıyor, birçok aktiviteye katılabiliyor. Tirol’e gitmeden gerekli kayak malzemelerinizi yanınıza almayı unutmayın. Tirol’de ayrıca ailecek katılabileceğiniz birçok etkinlik bulunuyor. Çocuklarınızla birlikte tema parklarında eğlenebilir, Alp Dağları’nın Tirol bölgesine dahil olan alanlarında çocuklar için özel olarak hazırlanan hız trenlerinde heyecan yaşayabilir ya da hayvanat bahçelerinde hayvanları doğal ortamında ziyaret edebilirsiniz. Tirol’de ayrıca çocuklar için düzenlenen kültürel etkinlikleri de takip etmekte fayda var. Tirol’de ailecek geçireceğiniz keyifli bir aile tatili için Salzburg uçak bileti ya da Münih uçak bileti alabilirsiniz.


Rust, Almanya

Almanya’nın Fransa sınırına yakın Rust şehrinde bulunan, Paris’teki Disneyland’den sonra Avrupa’nın en büyük ikinci tema parkı olan Europa-Park, kışın ayrı yazın ayrı güzel. 16 dönümlük alana kurulu Europa-Park’ta su kaydırakları, özel oyuncaklar, gösterilerin yapıldığı bir meydan ve oteller bulunuyor. Kış aylarında bu aylara özel konseptlerde hizmet veren park, karlarla kaplı özel macera trenlerine, 1 kayak okuluna ve özel yemekler tadabileceğiniz birkaç restorana ev sahipliği yapıyor. Europa-Park için Rust’a Basel uçak bileti ya da Stuttgart uçak bileti alarak ulaşabilirsiniz.


Bansko, Bulgaristan

Hem yakın lokasyonu hem de diğer yerlere göre hesaplı olmasından dolayı çocuklu aileler, kayak tatili için Bulgaristan’ın Bansko köyünü tercih ediyor. Kayak tesisleri, sıcak kaynak suları, çocuklar ve kayak bilmeyenler için düzenlenmiş özel pistleriyle Bansko, Avrupa’nın son yıllardaki en popüler bölgelerinden. Bansko’da 4-7 yaş arası çocuklara özel kayak öğrenme parkı bulunuyor. Kayak merkezinde ayrıca üç adet çocuk lifti gözetmenler tarafından hizmet veriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.