Yaz Tatili İçin Gidebileceğiniz Balkan Turu Rotaları

0 41

Birçok gezginin rüyasıdır Balkan turu yapmak… Kültürü, mutfağı, müzikleri, insanları ile hiç de yabancılık hissetmediğimiz Balkanların birbirinden güzel şehirlerini dolaşmayı kim istemez ki? Avrupa Kıtası’nın güneydoğu kesiminde, İtalya Yarımadası’nın doğusu, Anadolu’nun batısı ve kuzeybatısında yer alan Balkan Yarımadası ya da bilinen ismiyle Balkanlar, dağlarla ve göllerle çevrili muhteşem doğası ile turizmin cazibe merkezleri biri konumunda.

Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeleri de içinde barındıran Balkanlarda keşfedilecek güzelliklerin sonu yok. Birçok ülke ve tarihi şehir, aynı rota üzerinden ziyaret edilebiliyor ve farklı deneyimleri kısa sürede sizlere yaşatıyor. Eğer bu yaz tatili için bir planınız yoksa, Balkan turu ile birden fazla şehri keşfetmenin tam sırası…

Balkan Ülkeleri 

Balkan turu yapmak isteyenler için güzergahımıza vizesiz Balkan ülkeleri olan Bosna-Hersek, Arnavutluk, Sırbistan, Karadağ, Kosova ve Makedonya‘yı alabilir ve özgürce keşfetmeye başlayabiliriz. Ya da vizeli Balkan ülkeleri olan Yunanistan, Hırvatistan, Romanya, Bulgaristan, Slovenya, Slovakya ile baştan başa Balkanlar turu yapabiliriz. Türkiye’nin de yer aldığı Balkan coğrafyasında yer alan tüm ülkeler, Balkan turu ile uzun ya da kısa süreli planlanan rotalarla gezilebiliyor.

Vizesiz Balkan Turu Keşifleri

Bahsetmiş olduğumuz gibi Balkan ülkeleri arasında Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler oldukça fazla. Vizesiz Balkan ülkeleri arasında Arnavutluk, Bosna-Hersek, Karadağ, Kosova, Makedonya ve Sırbistan bulunuyor. Vize işlemleri ile uğraşmadan, pasaportu al git kolaylığına sahip vizesiz Balkanlar, birden fazla ülkeyi görebilme fırsatı sunduğu için en fazla tercih edilen yurt dışı turları arasında. Bu yüzden ekonomik tatil fırsatlarını değerlendirmek isteyenlerin ilk planladıkları yer oluyor Balkan turları.

Balkan turu ile yola çıkmak demek birçok ülkeyi tek bir rota üzerinde görmek demektir. Seyahat etme kültürünün en güzel deneyimlerinden biri de birçok ülkeyi ve şehri görebilmek, kültürlerini tanımak ve hatıralar biriktirmektir. Balkan turları işte tam olarak bizlere bunu vadediyor.

Bosna Hersek

Balkan turuKültürel anlamda bizlere en yakın ülkelerden biridir Bosna Hersek. Yakın dönem tarihi ile acı olaylar yaşayan Bosna Hersek, bugün geçmişin izlerini unutmadan yoluna gelişerek devam ediyor. Nüfusunu Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar’ın oluşturduğu Bosna Hersek, 500 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetinde varlığını sürdürmesi ile günümüzde birçok Osmanlı dönemi eserine de ev sahipliği yapıyor. Bu açıdan Bosna Hersek kültürel ve tarihi bir açık hava müzesi konumunda yer alıyor.

  • Bosna Hersek’te Gezilecek Yerler

Bosna Hersek’te gezilecek yerlerin başında Avrupa’nın Kudüs’ü olarak anılan Saraybosna geliyor. Bosna Hersek’in başkenti olan Saraybosna, muhteşem doğası ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Saraybosna turu ile tarihi ve doğayı bir arada yaşamak mümkün. Rotadaki diğer duraklar ise Avrupa’nın tarihi çarşısı Başçarşı, Başçarşı’nın içerisinde yer alan Başçarşı Sebili, Saraybosna’nın tarihini gözler önüne seren Umut Tüneli, Mimar Sinan tarafından Sokullu Mehmet Paşa adına yapılan Sokollu Mehmed Paşa Köprüsü, outdoor sporların merkezi Neretva Nehri, kartpostal gibi fotoğrafların çekildiği Mostar Köprüsü, tarihi Drina Nehri ve şelalesi ile ünlü Kravitse oluyor. Bosna Hersek’in ünlü köftelerinin tadına bakmayı da ihmal etmiyoruz.

Sırbistan

Tuna ve Sava nehirleri, şehrin kalbindeki parkları, mimari yapıları, Avrupa’nın en eski şehirleri arasında yer alan başkent Belgrad‘ı ile adeta Avrupa’nın tablosu niteliğinde olan Sırbistan, hem vizesiz hem de ekonomik bir ülke olunca Balkan turlarının da vazgeçilmezi oluyor. Birçok farklı kültürü içinde barındıran Sırbistan, Türkiye’den her yıl milyonlarca turist ağırlıyor. Yaz turizmi, kış turizmi, yemekleri, gece hayatı ve uygun tatil destinasyonlarından biri olması Sırbistan’ı, ama özellikle de Belgrad’ı popüler yapıyor.

  • Sırbistan’da Gezilecek Yerler

Balkan turu ile Sırbistan’a gelindiyse o halde ilk durak başkent Belgrad olmalı. Belgrad, bahar ve yaz aylarında en renkli dönemini yaşıyor. Birçok festivale ev sahipliği yapan Belgrad kışın da Tuna Nehri’nin buz tutması ile turistlerin ilgisini çekiyor. Sırbistan’da gezilecek yerler arasında Belgrad kadar ünlü diğer bir şehir Novi Sad var. Günübirlik görülecek şehirlerinden biri olan Novi Sad, Ortodoks manastırlarının yer aldığı Fruska Gora Milli Parkı‘na da ev sahipliği yapan farklı bir kent. Sırbistan’ın diğer önemli kentleri arasında yer alan Niş, Boşnak ve Türklerin yoğun olarak yaşadığı Novi Pazar da Balkan turu yaparken görülecek kentlerden. Sırbistan’ın geleneksel yemeği cevap cici‘yi tatmadan da geziyi sonlandırmak yok!

Makedonya

Balkanların en beğenilen ülkelerinden biri de Makedonya. Türkiye’den vizesiz gidilen ülkeler arasında yer alan Makedonya doğal güzellikleri ve mutfak kültürü ile ilgi çekiyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun 600 yıla yakın egemen olduğu Makedonya’ya gittiğinizde tarihin izlerini görmeniz mümkün. Üstelik yemekleri ve kültürleri ile hiç yabancılık çekmeyeceksiniz.

  • Makedonya’da Gezilecek Yerler

Farklı dini inançların bir arada yaşadığı Makedonya’da gezilecek yerlerin sayısı oldukça fazla. Başkent Üsküp, Balkan turları ile yola çıkan gezginlerin ilk durağı oluyor. Büyük İskender’in izlerine her yerde rastlayacağınız Vardar Nehri kenarına kurulu olan Üsküp’te Taş Köprü’yü görebilir, Eski Çarşı içerisinde gezebilir, Üsküp’e yakın bir konumda olan muhteşem bir doğaya sahip Matka Kanyonu‘na uğrayabilirsiniz. Üsküp’ten sonra rotayı Makedonya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Ohrid, Struga ve Manastır‘a da çevirebilirsiniz. Geziyi sonlandırırken, Makedonya’nın lezzetli köftelerinin tadı damağınızda kalacak.

Karadağ

Karadağ ile özdeşleşen bir yer varsa o da kesinlikle Budva’dır. Adriyatik kıyılarında yer alan Karadağ, eşsiz bir güzellik tanımını kesinlikle hak ediyor. Farklı bir coğrafyası olan Karadağ’da yeşili, maviyi, muhteşem plajları, berrak denizi bulabilmek mümkün. Ayrıca ekonomik bir gezi rotası da olan Karadağ, her zaman Balkan turları favorileri arasında yer alıyor. Bu yaz tatili için planınız arasına Karadağ’ı alırsanız, bizce pişman olmazsınız.

  • Karadağ’da Gezilecek Yerler

Karadağ gezilecek yerler açısından hem kültürü hem deniz tatilini bir arada sunuyor. Eğer denize girmek isterseniz o zaman sizi muhteşem plajları ve gece hayatıyla ünlü Budva‘ya gönderiyoruz. Budva, birçok ünlü yıldızın da göz bebeği olan bir tatil yeri. Sadece bir tatilden öte olmayan Karadağ’ın, tarihi ve doğal güzelliği bulunan yerlerini de gezebilirsiniz. Fotoğraflarda rastladınız St.Nikola Adası, ünlü Sveti Stefan Adası ve Stari Grad’ı ve Budva Kalesi ile Balkanların en güzel yerlerine sahip Karadağ, ayrıca UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Kotor‘u da bünyesinde barındırıyor. Kültür gezilerine rotayı çevirdiğinizde ise Podgorica ve Orta Çağ kentlerinden biri olan Cetinje ile de tanışabilirsiniz. Karadağ’ın taze deniz ürünlerini tadarken, yolculuk hiç bitmesin isteyebilirsiniz.

Kosova

Balkan turuVizesiz ülkelerden biri olan Kosova da Balkan turları kapsamında görebilme şansına sahip olabiliyoruz. Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetinde kalmış ve birçok Osmanlı eserine rastlayacağımız Kosova, denize kıyısı olmayan ve Avrupa’nın en genç ülkelerinden birisi olarak biliniyor. Kültürü ve özellikle yemekleriyle yabancılık çekmeyeceğinizi şimdiden söyleyelim. Yaz tatilini alternatif olarak değerlendirmeyi düşünenler için Kosova’yı öneririz.

  • Kosova’da Gezilecek Yerler

Kosova gezisinin ilk durağı Priştine oluyor. UNESCO Dünya Mirası Koruma Listesi’nde yer alan Sırp Ortodoks Kilisesi, Nene Teresa Caddesi, Priştine Müzesi ve Sultan Murad Türbesi Priştine’de görülmesi gereken yerler arasında. Kosova’nın geçmiş izlerini Priştine’de sürdükten sonra mutfağıyla ünlü Prizren’e uğramayı ihmal etmiyoruz. Terzi Baba Türbesi, Cuma Camii, Halveti Tekkesi, Şadırvan Bölgesi de Prizren’de görebileceklerimiz arasında yer alıyor. Hamur işi ve ayran ikilisi, Kosova’nın geleneksel lezzetleri arasında yer aldığını söylemeden de geçmeyelim.

Arnavutluk

Türkiye’den vize istemeyen ülkeler arasında yer alan Arnavutluk‘ta hakim olan İtalyan kültürü sizi çok şaşırtacak. İyi derece İtalyanca konuşulan Arnavutluk’ta İtalya kadar elbette Osmanlı Dönemi’nden izler görmek de mümkün. Diğer Balkan ülkeleri kadar yoğun olarak turist uğramasa da, Arnavutluk Balkan turlarının yeni keşfi olacak potansiyele sahip. Bir yandan Avrupa tarzı mimariler, diğer yandan geleneksel kültürlerin bir arada olduğu Arnavutluk’ta farklı bir yaz tatili geçirebilirsiniz.

  • Arnavutluk’ta Gezilecek Yerler

Arnavutluk’ta gezilecek yerler için ilk sırada başkent Tiran var. Arnavutluk gezisinin başlangıcı olan Tiran’da görülecek yerler arasında Ethem Bey Cami, Saat Kulesi, İskender Bey Heykeli ve Enver Paşa zamanından kalan bunkerler yer alıyor. Tiran’a hemen yarım saat uzaklıkta yer alan sahil kenti Durres‘e de uğrayabilir, 500 yıllık Osmanlı geçmişinin izlerini sürebileceğiniz muhteşem Kruja‘yı görebilir, tarihi kentlerden İşkodra‘yı ve Safranbolu evlerini andıran evleriyle ünlü Berat‘ı ziyaret edebilir, Anadolu’yu andıran Elbasan‘ı gezebilir, İtalya’daymış hissi veren ve mükemmel bir denize sahip olan Ksamil’de denize girebilirsiniz. Arnavutluk’un geleneksel yemeği elbasan tava‘nın tadına bakmadan gezimizi sonlandırmak yok!

Vizeli Balkan Turu Keşifleri

Vizesiz Balkan turu kadar vizeli Balkan turu da tercihleriniz arasında yer alabilir. Hali hazırda vizeniz varsa ya da vize işlemlerini deneyimli ellere bırakıp rahat bir şekilde seyahate çıkmak isterseniz, o halde vizeli Balkan ülkelerini de rotanıza dahil edin deriz. Yunanistan, Bulgaristan, Hırvatistan başta olmak üzere Slovenya ve Slovakya gibi güzel ülkeleri, Balkan turu ile görebilme imkanı bulabilirsiniz.

Yunanistan

Türkiye’nin en yakın sınır komşularından olan Yunanistan Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının kesişiminde ve Balkan Yarımadası’nın güney ucunda yer alıyor. Türk vatandaşlarının sık sık ziyaret ettiği Yunanistan, Balkan turu ile görülecek vizeli ülkelerden biri. Eğer yeşil pasaportunuz varsa şanslısınız çünkü Yunanistan yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler arasında yer alıyor. Koyları, yemekleri, müzikleri, insanları ve doğal güzellikleri ile en çok tercih edilen tatil destinasyonlarından biri olan Yunanistan, Balkan turlarının olmazsa olmazları arasında…

  • Yunanistan’da Gezilecek Yerler

Başkenti ve en büyük şehri Atina ile Yunanistan gezisine başlayalım. Atina Akropolisi, Yunanistan’da gezilecek en önemli yerlerin başında geliyor. Burayı mutlaka görmenizi öneriyoruz. Yunanistan’ın en canlı bölgesi Plaka ise hem yeme içme hem de gece hayatının kalbinin attığı yer. Atina’nın merkezi Monastiraki Meydanı‘nda ise Osmanlı camisi Cizderiye Camii‘yi görebilirsiniz. Yunanistan’ın ikinci şehri Selanik de rotamızda yer alması gereken bir şehir. Balkan turu ile Selanik gezisini yaparken İzmir’i andıran sahilinde mola vermeyi ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün evine uğramayı da unutmuyoruz. Yunanistan’da taze deniz ürünleri ve kabak kızartması ile seyahatimizi sonlandırabiliriz.

Bulgaristan

Türkiye’ye yakın bir diğer komşu ve plajlarıyla yaz tatili için tercih edilen ülke ise Bulgaristan. Batıda Sırbistan ve Makedonya, doğuda Karadeniz, kuzeyde Romanya, güneyde Yunanistan güneydoğuda Türkiye ile çevrili olan Bulgaristan’a gitmek için geçerli bir Schengen vizenizin olması şart. Balkan turu ile uğrayacağınız Bulgaristan’da yaz tatili rotaları ise Sunny Beach ve Nesebar oluyor.

  • Bulgaristan’da Gezilecek Yerler

Bulgaristan gezisi için ilk durak ülkenin en bilindik şehri ve başkenti Sofya. Gece hayatı ve ekonomik tatil avantajı ile turistlerin ilgi odağı olan Sofya’da tarihi yapıları ve müzeleri gezebilirsiniz. Sofya’da görülecek yerler arasında Aleksandr Nevski Katedrali, Ayasofya Kilisesi, Banyabaşı Camii ve Vitoşa Bulvarı geliyor. Sofya’nın ardından BurgasFilibePlovdiv gibi birçok tarihi ve doğal güzelliği olan kentleri de Balkan turu ile ziyaret ediyoruz. Kabaklı börek olan tikvenik‘in tadına bakmadan gezimizi sonlandırmak yok.

Hırvatistan

Balkan turu ile görülebilecek diğer güzel ülke de Hırvatistan oluyor. Orta Avrupa, Balkanlar ve Akdeniz’in kesişme noktasında bulunan Hırvatistan, özellikle yaz tatilinde dünyanın birçok yerinden turisti misafir ediyor. Hırvatistan turu için geçerli bir Schengen vizenizin olması gerektiğini de hatırlatalım. Yaz tatili için hem yakın, hem ekonomik, hem de muhteşem denize sahip bir yer arıyorsanız, Karadağ sizin için doğru bir tercih demektir.

  • Hırvatistan’da Gezilecek Yerler

Hırvatistan gezisinin ilk durağı yaz tatili için bir vazgeçilmez olan Dubrovnik oluyor. Eski şehir Stari Grad ile Dubrovnik gezisine başlıyoruz. Benzersiz plajları ve muhteşem denizi ile Dubrovnik’te deniz molası verdikten sonra Hırvatistan’ın diğer önemli kenti Split‘e çeviriyoruz rotayı. İzmir’deki Kordon’un ikiz kardeşi olarak adlandırabileceğimiz Split, tipik bir Avrupa kenti görünümüne sahip. Hırvatistan’da gezilecek yerler arasında Zagreb‘i de eklemeyi unutmuyoruz elbette. Hırvatistan’a kadar gelmişken strukle adı verilen yufka çorbasının da tadına bakmalıyız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.