Yüzyıllardır Kayıp Şehir: Heracleion

0 511

Heracleion antik kenti yüzyıllar sonra bir su altı arkeoloğu tarafından keşfedildi. İşte yüzyıllar sonunda izinde rastlanmış antik kent hakkında ilginç bilgiler…

İçindekiler

1) Yüzyıllardır bir efsane olarak bilinen Heracleion Antik Kenti, 2000 yılında Fransız su altı arkeoloğu Franck Goddio tarafından keşfedildi. Thonis olarak da bilinen İskenderiye yakınlarındaki bu antik şehir, şu an kıyıdan 2.5 kilometre uzakta ve suyun 10 metre altında.

Yüzyıllardır kayıp şehir: Heracleion

2) Yunan mitolojisinde bir efsaneye göre Truvalı Helen ve Paris, Truva Savaşı’ndan önce burada mahsur kalmış. Herkül’ün de kendine başka bir isim takarak şehri ziyaret ettiği söyleniyor.

Yüzyıllardır kayıp şehir: Heracleion

3) 1200 yıl önce aniden ortadan kaybolan bu antik şehrin büyük depremler ve seller nedeniyle kum ve çamur altına gömüldüğü tahmin ediliyordu.

Yüzyıllardır kayıp şehir: Heracleion

4) 2000 yılında keşfedilmesinden önce bu antik kente ait hiçbir iz bulunamadı. O zamana kadar bilim insanları Heracleion ve Thonis’in tek ve aynı kent olduğundan emin değildi. Ama son yapılan araştırmalar sonucunda Heracleion hakkında birçok bilgiye ulaşıldı.

Yüzyıllardır kayıp şehir: Heracleion

5) Kentin bir dönem Akdeniz bölgesinin en yoğun ticaret merkezi olduğunu belirtiyor. Bu varsayıma kazılar sırasında çıkarılan 64 adetten fazla gemi kalıntısının, tarihte bir bölgede çıkarılan en fazla gemi kalıntısı olması gerekçe gösteriliyor.

Heracleion

6) Diğer yandan kazılar sırasında 700 adet gemi çapasının yanı sıra kentlilerin ticarette kullandıkların bronz ve taş para da bulunduğu ifade edildi.

Heracleion

7) Antik tarihçiler Herodotus, Diodorus ve Strabo da bu efsanevi şehirden bahseder.

8) Antik şehrin, Mısır uygarlığının giriş kapısı olduğu ve gelen bütün gemilerin de uygarlığa bu kapıdan giriş yaptığı düşünülüyor. Antik şehir aynı zamanda Amun Tapınağı’na ev sahipliği yaptığından dini bir öneme de sahipti.

Yüzyıllardır kayıp şehir: Heracleion

9) Antik şehirde 13 yıldır yapılan kazı sonucunda birçok eser çıkartıldı.

Yüzyıllardır kayıp şehir: Heracleion

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.